Niemiecka motoryzacja się kurczy. Zniknie co dziesiąte miejsce pracy

Niemiecki przemysł motoryzacyjny stracił 9 procent miejsc pracy w produkcji od 2013 r. – poinformował właśnie instytut badawczy iFO na podstawie danych Niemieckiej Federalnej Agencji Pracy.

Nowe rekordy Porsche, a ten rok ma być jeszcze lepszy

Przychody Porsche AG za 2022 sięgnęły 37,6 mld euro, czyli były wyższe o 13,6 proc. od odnotowanych rok wcześniej. Marża zysku, czyli 18 proc. i sam zysk — 6,8 mld euro też są rekordowe.

Dobre wyniki Grupy BMW. Przyszłość to BEV i wodór

Zysk brutto, to 23,5 mld euro. Marża - 16,5 proc. Zysk z działalności operacyjnej, czyli produkcji i sprzedaży - 10,6 mld euro. To wszystko wskazuje, że strategia, jaką wybrał bawarski koncern daje pozytywne wyniki.

Ile płaci Elon Musk pracownikom w niemieckiej fabryce Tesli?

Ile można zarobić pracując dla Elona Muska w niemieckiej fabryce Tesli? Jeden z najbogatszych ludzi na świecie jest znany z tworzenia ostrych warunków pracy i nietypowych działań. Sprawdzamy jakie są pensje są wypłacane w fabryce Tesli w Niemczech.

Turcja szturmuje samochodami rynek unijny. Niemcy zdobywają USA

Turcja stoi na czele w Unii Europejskiej w punkcie liczby sprowadzanych do samochodów. Ulokowało się tam wielu producentów nie tylko samochodów osobowych, ale także autobusów i ciężarówek przeznaczonych na rynek europejski.

Ferrari nie zna pojęcia kryzys. Rekordowe zyski włoskiej marki

Włoski producent luksusowych aut sportowych zarobił w 2022 r. 1,77 mld euro ze sprzedaży 13 221 aut. W tym roku zamierza wypuścić cztery nowe modele oprócz nowej SUV-a Purosangue za 390 tys. euro z dostawą od II kwartału. Tegoroczny bilans ma być jeszcze lepszy.

W trzy lata Ford zlikwiduje w Europie prawie 4 tysiące miejsc pracy

Jak wyjaśniają przedstawiciele firmy, wynika to z konieczności zachowania konkurencyjności oraz przejścia z silników spalinowych na warianty w pełni elektryczne do 2035 roku.

Sprzedaż nowych samochodów w 2023 r. wzrośnie w Europie o 5 proc.

Udział e-aut w europejskiej sprzedaży w 2022 roku wzrósł do 12,1 proc. rynku, a w krajach Unii Europejskiej do 28 proc. sięgając ponad 1,1 mln - podała ACEA. Organizacja producentów uważa, że sprzedaż nowych samochodów wzrośnie w 2023 r. w Europie o 5 proc. do 9,8 mln mimo niepewności dotyczących gospodarki.

231 proc. wzrostu rejestracji Lexusa w styczniu. NX liderem segmentu premium

W styczniu 2023 roku zarejestrowano w Polsce 943 Lexusy. To wzrost o 231 proc. w porównaniu z pierwszym miesiącem 2022 roku.

Grupa Renault w 2022 roku: Bolesne wyjście z Rosji

Grupa Renault (Renault, Dacia, Alpine) zmniejszyła w 2022 r. sprzedaż samochodów na świecie o 5,9 proc. do 2,051 mln. Jeśli uwzględnić wyjście z Rosji, to spadek wyniósł 24 proc. W Polsce sprzedaż zmalała o 11 proc.

Duże zmiany w sojuszu Renault-Nissan. 15 następnych lat na równych prawach

Renault uzgodnił ostatecznie z Nissanem duże zmiany w ich sojuszu zawartym w 1999 r. Według nowych zasad na następne 15 lat firmy zapewnią sobie jednakową pozycję i równe prawa. Francuzi uzyskają od Japończyków wkład inwestycyjny w nowy dział pojazdów elektrycznych Ampere.

To był dobry rok dla motoryzacji. Firmy wypłacają rekordowe premie

Producenci samochodów płacą rekordowe premie z tytułu udziału w zyskach za 2022 rok. W Mercedesie to kwota 7300 euro (ok. 34 300 zł), a w GM aż 11600 euro (ok. 54 500 zł).

Sojusz Renault-Nissan na nowo. Obaj partnerzy są równi

Renault uzgodnił ostatecznie z Nissanem duże zmiany w sojuszu zawartym w 1999 r. zapewniające równą pozycję i równe prawa. Francuzi uzyskają od Japończyków wkład inwestycyjny w nowy dział pojazdów elektrycznych Ampere.

Wielka zmiana szefa w Toyocie, ale rewolucji raczej nie będzie

Toyota potwierdziła właśnie swoje miejsce lidera w rankingu największych producentów samochodów na świecie. Stanie się tak po raz trzeci z rzędu. Dodatkowo Akio Toyoda, szef Toyoty przekaże władzę swojemu następcy.

Ford zaprasza Chińczyków do Niemiec. Wielkie przetasowanie w Europie

Ford pozbywa się fabryki w niemieckim Saarlouis. Jednym z potencjalnych nowych inwestorów jest chiński BYD - informuje „Wall Street Journal”.

Mercedes wypłaci rekordową premię. Każdy pracownik otrzyma prawie 33 tys. zł

Mercedes wypłaci rekordową premię z tytułu udziału w zyskach dla swoich 93 000 pracowników. Bonus wynosi do 7300 euro, czyli około 32 800 zł.

Renault i Nissan: Po ponad 20 latach spojuszu zmienia się układ sił

Wiele miesięcy rozmów dały w końcu efekt. Nissan zgodził się na zmianę układu sił w sojuszu z Renaultem. Po ponad 20 latach od powstania sojuszu w 1999 r. Nissan i Renault zmienią dotychczasowy układ sił.

Sprzedaż marek premium. BMW tuż przed Mercedesem, ale słabiej niż w 2021 r.

BMW po raz drugi z rzędu wyprzedził Mercedesa na liście największych producentów aut luksusowych. Różnica nie jest duża. BMW sprzedało w 2022 roku 2,1 mln aut, a Mercedes 2,04 mln.