Legitymowanie nie jest potrzebne

Obowiązek posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających status rolnika, a także dokumentu potwierdzającego tożsamość, nie mieści się w pojęciu „zasad prowadzenia handlu”.

Dostawa nieruchomości w ramach umowy zamiany a VAT i PCC

W obrocie gospodarczym występują transakcje obejmujące nie tylko sprzedaż, lecz również zamianę rzeczy. Na gruncie ustawy o VAT czynności te stanowią odpłatne dostawy towarów.

Odliczenie VAT w 2023 roku prawdopodobnie bez zmian

W styczniu 2023 r. prawdopodobnie nie dojdzie do zmian w sposobie odliczania stawki VAT od zakupu i eksploatacji samochodów służbowych, które są używane również do zadań prywatnych. Komisja Europejska wyraziła się zgodnie w tej sprawie.

Radny nie straci mandatu za zorganizowanie koncertu i wycieczek patriotycznych

Zarobkowość, zorganizowanie formalne oraz ciągłość – to trzy cechy, które muszą wystąpić łącznie, aby można było mówić o działalności gospodarczej.

Wydzielając część biznesu trzeba pamiętać o skutkach podatkowych

Zmiany w globalnej gospodarce powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wyodrębnienie działalności bądź przejęcie jej części od innych podmiotów. Sposób przeprowadzenia zmian wpływa na konsekwencje w CIT, VAT i PCC.

Rząd w końcu zabrał się za dofinansowanie do samochodów dla niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje wraz z PFRON nad projektem "Program samochodowy". Chodzi o - postulowane latami - dopłaty do zakupu samochodów przez osoby niepełnosprawne.

Prywatne samochody elektryczne będzie można rozliczyć tak jak auta służbowe

Nowy projekt ustawy ma umożliwić zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych, ale tylko takich z napędem elektrycznym.

Za radio w samochodzie też trzeba płacić abonament RTV

Poczta Polska przypomina, że radioodbiorniki samochodowe także podlegają rejestracji w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jeśli nie dopełni się tego obowiązku grożą kary.

Udostępnianie oprogramowania w chmurze bez podatku u źródła

Spółka, która ponosi wydatki w związku z pośrednictwem w sprzedaży usługi SaaS, polegającej na umożliwieniu dostępu do funkcji realizowanych przez oprogramowanie umieszczone na serwerach w chmurze, nie jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku od płatności z tego tytułu.

3 tysiące złotych mandatu za jazdę lewym pasem

W Polsce mamy ruch prawostronny. W związku z tym również na autostradach i drogach ekspresowych powinno się poruszać prawym pasem. Lewy służy wyłącznie do wyprzedzania. Teraz policja bierze się za tych, którzy notorycznie i uporczywie jeżdżą po lewym pasie.

Wysokość składki OC uzależniona będzie od liczby wykroczeń. Już od 17 czerwca

Firmy ubezpieczeniowe czekają na zmianę przepisów. Zgodnie z nimi będą mogły pozyskiwać dane o mandatach i punktach karnych nałożonych na osoby ubezpieczające pojazdy. Od 17 czerwca stawka OC zależeć będzie od liczby wykroczeń i mandatów.

Będzie trudniej o prawo jazdy. Obowiązek dodatkowych szkoleń

Trwający aż 2 lata okres próbny dla nowych kierowców, obwiązek odbywania przez nich dodatkowych szkoleń, kierowanie tylko samochodem oznakowanym zielonym listkiem – m.in. takie zmiany szykują nowe przepisy znowelizowanej ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.

Punkty karne dużo bardziej dotkliwe: 15 za wykroczenie, anulacja po 2 latach

Już nie 10 a 15 punktów karnych będzie można dostać za jedno wykroczenie drogowe. Będą usuwane dopiero po dwóch latach, nie będzie także możliwości zredukowania ich liczby szkoleniem w WORD – zmiany zaczną obowiązywać tuż po wakacjach.

Za jazdę po alkoholu rowerem czy hulajnogą nie stracisz prawa jazdy

Jazda po alkoholu to jeden z grzechów głównych polskich kierowców. Nowe przepisy w tym względzie są wyjątkowo surowe. Mało jednak kto wie, że dotyczą nie tylko prowadzenia samochodów, ale też innych środków transportu.

Branża motoryzacyjna niezadowolona z nowych unijnych przepisów dotyczących danych

Komisja Europejska zaproponowała przepisy na rzecz sprawiedliwej i innowacyjnej gospodarki opartej na danych. Określają one, kto może korzystać z danych generowanych w UE we wszystkich sektorach gospodarki.

Dojeżdżasz samochodem do pracy? Odliczysz do 300 zł za benzynę

Większość z nas do pracy dojeżdża własnym środkiem transportu lub komunikacją zbiorową. Okazuje się, że przy takim transporcie można od dochodu odliczyć nawet 300 zł miesięcznie. Co trzeba zrobić, by z tej opcji skorzystać?

Jedna tablica rejestracyjna dla auta i możliwość czasowego wycofania z ruchu

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, tablica rejestracyjna została przypisana do samochodu, co w efekcie przekłada się na realne oszczędności. Ponadto można już skorzystać z czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

Wojsko może zarekwirować twoją terenówkę lub SUV-a

Wojsko może zgłosić się nie tylko po prywatny samochód terenowy, ale też SUVa. To przepis, który jest w mocy już od lat 60-tych.