3 tysiące złotych mandatu za jazdę lewym pasem

W Polsce mamy ruch prawostronny. W związku z tym również na autostradach i drogach ekspresowych powinno się poruszać prawym pasem. Lewy służy wyłącznie do wyprzedzania. Teraz policja bierze się za tych, którzy notorycznie i uporczywie jeżdżą po lewym pasie.

Wysokość składki OC uzależniona będzie od liczby wykroczeń. Już od 17 czerwca

Firmy ubezpieczeniowe czekają na zmianę przepisów. Zgodnie z nimi będą mogły pozyskiwać dane o mandatach i punktach karnych nałożonych na osoby ubezpieczające pojazdy. Od 17 czerwca stawka OC zależeć będzie od liczby wykroczeń i mandatów.

Będzie trudniej o prawo jazdy. Obowiązek dodatkowych szkoleń

Trwający aż 2 lata okres próbny dla nowych kierowców, obwiązek odbywania przez nich dodatkowych szkoleń, kierowanie tylko samochodem oznakowanym zielonym listkiem – m.in. takie zmiany szykują nowe przepisy znowelizowanej ustawy „Prawo o ruchu drogowym”.

Punkty karne dużo bardziej dotkliwe: 15 za wykroczenie, anulacja po 2 latach

Już nie 10 a 15 punktów karnych będzie można dostać za jedno wykroczenie drogowe. Będą usuwane dopiero po dwóch latach, nie będzie także możliwości zredukowania ich liczby szkoleniem w WORD – zmiany zaczną obowiązywać tuż po wakacjach.

Za jazdę po alkoholu rowerem czy hulajnogą nie stracisz prawa jazdy

Jazda po alkoholu to jeden z grzechów głównych polskich kierowców. Nowe przepisy w tym względzie są wyjątkowo surowe. Mało jednak kto wie, że dotyczą nie tylko prowadzenia samochodów, ale też innych środków transportu.

Branża motoryzacyjna niezadowolona z nowych unijnych przepisów dotyczących danych

Komisja Europejska zaproponowała przepisy na rzecz sprawiedliwej i innowacyjnej gospodarki opartej na danych. Określają one, kto może korzystać z danych generowanych w UE we wszystkich sektorach gospodarki.

Dojeżdżasz samochodem do pracy? Odliczysz do 300 zł za benzynę

Większość z nas do pracy dojeżdża własnym środkiem transportu lub komunikacją zbiorową. Okazuje się, że przy takim transporcie można od dochodu odliczyć nawet 300 zł miesięcznie. Co trzeba zrobić, by z tej opcji skorzystać?

Jedna tablica rejestracyjna dla auta i możliwość czasowego wycofania z ruchu

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, tablica rejestracyjna została przypisana do samochodu, co w efekcie przekłada się na realne oszczędności. Ponadto można już skorzystać z czasowego wycofania pojazdu z ruchu.

Wojsko może zarekwirować twoją terenówkę lub SUV-a

Wojsko może zgłosić się nie tylko po prywatny samochód terenowy, ale też SUVa. To przepis, który jest w mocy już od lat 60-tych.

Kolejne zmiany w prywatnym użytkowaniu samochodów służbowych

Wraz z wejściem w życie "Polskiego Ładu" zmieniły się zasady rozliczania aut służbowych wykorzystywanych również do celów prywatnych. Ryczałt będzie naliczany od mocy silnika, a nie jego objętości. Tym samym zapłacić trzeba większy podatek i składki ZUS.

Za palenie w samochodzie ciężarowym zapłacisz mandat

450 euro kary (ponad 2 tysiące złotych) otrzymają kierowcy ciężarówek, którzy złamią w Holandii zakaz palenia papierosów w kabinie. Dotyczy to zarówno wykonywania tej czynności podczas jazdy, jak też na postoju.

Od 01 stycznia kierowcy otrzymają więcej punktów karnych za wykroczenia drogowe

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadza nowy taryfikator mandatów. Zgodnie z nim zwiększy się liczba punktów karnych, które mogą otrzymać kierowcy za drogowe wykroczenia. Ich górny limit pozostaje bez zmian.

Od dzisiaj nowe stawki za mandaty. Tak wygląda nowy tarfikator

Nowy rok kierowcy przywitają nowym taryfikatorem mandatów. Wysokość kary może wynosić nawet 5000 zł w procesie mandatowym oraz do 30 000 zł w postępowaniu sądowym.

Nowe regulacje instalacji gazowych mogą negatywnie wpłynąć na branżę i klientów

Projekt nowelizacji ustawy dotyczący samochodów z dodatkowym systemem zasilania LPG/CNG wzbudził wiele kontrowersji i obaw. W efekcie Ministerstwo postanowiło wyjaśnić, jak jest naprawdę.

Wysokie mandaty wejdą w życie miesiąc później

Nowelizacja ustawy „Prawo o ruchu drogowym” może przynieść znaczące podwyżki kar za wykroczenia drogowe. Jak na razie nie wiadomo jaki będzie ostateczny kształt proponowanych zmian.

Wojsko może zarekwirować prywatny pojazd

Prawie tysiąc obywateli polski może otrzymać od wojska pismo informujące o możliwości zajęcia ich majątku na poczet działań zbrojnych i obronności kraju. Nie chodzi tylko o budynki, ale też samochody, ciężarówki, motocykle czy quady.

Pierwszy pozew na VW w Europie

Ok.220 tys. zmotoryzowanych w Holandii, Anglii i Walii zapowiedziało złożenie europejskiego pozwu na Volkswagena z żądaniem kompensat za Dieselgate