Stare auto będzie automatycznie wyrejestrowane. Ukłon w stronę niepłacących OC

Samochody, które od ponad 10 lat nie są eksploatowane, zostaną wyrejestrowane automatycznie. Ma to być ukłon w stronę osób niepłacących składek za ubezpieczenie OC. W razie chęci jego dalszego użytkowania, nowa rejestracja nie będzie wiązała się z karą.

Zbigniew Ziobro chce poluzować przepisy dotyczące odbierania aut pijanym kierowcom

Resort Sprawiedliwości, prowadzony przez Zbigniewa Ziobrę chce poluzować przepisy dotyczące odbierania pojazdów pijanym kierowcom. W efekcie nie wszyscy, którzy spowodują wypadek stracą samochód. Na takie ryzyko narażone mają być osoby, u których wykryty zostanie 1 promil alkoholu we krwi.

Dorabiałeś w 2022 roku? ZUS przypomina o ważnym obowiązku

Renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, muszą do 28 lutego powiadomić ZUS o dodatkowych przychodach w 2022 r. Informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Budynki mniej strojne na święta

Skromniejsze świąteczne dekoracje, krótszy czas bożonarodzeniowych iluminacji, koniec z pełnym całodobowym oświetleniem pomieszczeń. Biurowce i centra handlowe przygotowały się na zimę i kryzys energetyczny.

Punkty karne będą kasowane według nowych zasad. Obowiązkowy kurs za 500 zł

Ustawodawca zostawił opcję kasowania punktów karnych. Będą one jednak kasowane według nowych zasad. Kurs, który pozwoli wyzerować ilość nagromadzonych w przewinieniach drogowych punków będzie rozłożony na 4 dni i łącznie trwać 28 godzin. Zapłacimy za niego 500 zł.

Wypadki przy pracy zdalnej w kodeksie pracy

Ustawa nowelizująca kodeks pracy zawiera dość rozbudowane przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zdalnej. Ponadto w sposób ramowy określa sposób i tryb postępowania w razie wypadku przy pracy „na odległość”.

Hybrydy plug-in zwolnione z akcyzy do 2029 roku. Sześć lat dłużej niż planowano

Sejm znowelizował ustawę o podatku akcyzowym. Zgodnie z nowymi przepisami, zwolnienie z akcyzy dla samochodów hybrydowych typu plug-in przedłużone zostało do końca 2029 roku. Jest to duża niespodzianka, gdyż pierwotna data zakładała 31 grudnia 2023 r.

Prezydent zdecydował. Konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu

Prezydent RP, Andrzej Duda – podpisał przepis, który umożliwia konfiskatę samochodu za jazdę po alkoholu. Jeżeli nie należy on do prowadzącego, to karą będzie zapłata jego rynkowej równowartość. Nawet jak zostanie rozbity w wypadku. To nie jedyne zmiany wprowadzane przez nowelizację ustawy.

Legitymowanie nie jest potrzebne

Obowiązek posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających status rolnika, a także dokumentu potwierdzającego tożsamość, nie mieści się w pojęciu „zasad prowadzenia handlu”.

Dostawa nieruchomości w ramach umowy zamiany a VAT i PCC

W obrocie gospodarczym występują transakcje obejmujące nie tylko sprzedaż, lecz również zamianę rzeczy. Na gruncie ustawy o VAT czynności te stanowią odpłatne dostawy towarów.

Odliczenie VAT w 2023 roku prawdopodobnie bez zmian

W styczniu 2023 r. prawdopodobnie nie dojdzie do zmian w sposobie odliczania stawki VAT od zakupu i eksploatacji samochodów służbowych, które są używane również do zadań prywatnych. Komisja Europejska wyraziła się zgodnie w tej sprawie.

Radny nie straci mandatu za zorganizowanie koncertu i wycieczek patriotycznych

Zarobkowość, zorganizowanie formalne oraz ciągłość – to trzy cechy, które muszą wystąpić łącznie, aby można było mówić o działalności gospodarczej.

Wydzielając część biznesu trzeba pamiętać o skutkach podatkowych

Zmiany w globalnej gospodarce powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wyodrębnienie działalności bądź przejęcie jej części od innych podmiotów. Sposób przeprowadzenia zmian wpływa na konsekwencje w CIT, VAT i PCC.

Rząd w końcu zabrał się za dofinansowanie do samochodów dla niepełnosprawnych

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje wraz z PFRON nad projektem "Program samochodowy". Chodzi o - postulowane latami - dopłaty do zakupu samochodów przez osoby niepełnosprawne.

Prywatne samochody elektryczne będzie można rozliczyć tak jak auta służbowe

Nowy projekt ustawy ma umożliwić zwrot kosztów używania do celów służbowych samochodów prywatnych, ale tylko takich z napędem elektrycznym.

Za radio w samochodzie też trzeba płacić abonament RTV

Poczta Polska przypomina, że radioodbiorniki samochodowe także podlegają rejestracji w ramach abonamentu radiowo-telewizyjnego. Jeśli nie dopełni się tego obowiązku grożą kary.

Udostępnianie oprogramowania w chmurze bez podatku u źródła

Spółka, która ponosi wydatki w związku z pośrednictwem w sprzedaży usługi SaaS, polegającej na umożliwieniu dostępu do funkcji realizowanych przez oprogramowanie umieszczone na serwerach w chmurze, nie jest zobowiązana do pobrania zryczałtowanego podatku od płatności z tego tytułu.

3 tysiące złotych mandatu za jazdę lewym pasem

W Polsce mamy ruch prawostronny. W związku z tym również na autostradach i drogach ekspresowych powinno się poruszać prawym pasem. Lewy służy wyłącznie do wyprzedzania. Teraz policja bierze się za tych, którzy notorycznie i uporczywie jeżdżą po lewym pasie.