Nie płacisz alimentów? Możesz stracić prawo jazdy

Jak wskazują statystyki zatrzymanie prawa jazdy dłużnikowi alimentacyjnemu to jedna z lepszych metod mobilizacji dłużników do płacenia alimentów. Sprawdzamy kiedy prawo jazdy może zostać zatrzymane i jak je później odzyskać.

Magazyny energii na Śląsku z unijnym dofinansowaniem

Jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki i stowarzyszenia mogą wystąpić o środki z działania 2.6 „Odnawialne źródła energii” programu regionalnego.

Odebrane prawo jazdy w Polsce, nie będą ważne w całej UE

Powstanie europejski system wymiany danych o kierowcach. Tym samym odebrane uprawnienia w Polsce nie będą ważnie na terenie całej Unii.

Zmiany w prawie jazdy. Seniorzy po 65 roku życia i młodzi będą mieli najtrudniej

Kiedyś miała go Szwecja, a teraz również Unia Europejska bardzo chce zrealizować ambitny plan, w którym na europejskich drogach będzie zero ofiar śmiertelnych wypadków. To m.in. dlatego w najbliższych latach czekają nas spore zmiany m.in. w przepisach, ich egzekwowaniu jak i uzyskaniem prawa jazdy.

Wymień tablice rejestracyjne. Inaczej zapłacisz nawet tysiąc złotych kary

Już od 1 stycznia 2024 roku zaczną obwiązywać nowe przepisy dotyczące obowiązku rejestracji pojazdów. Zgodnie z nimi każdy nabywca samochodu zobowiązany będzie do złożenia wniosku o jego rejestrację. To znacząca zmiana w stosunku do obecnie obowiązujących zasad, kiedy wystarczyło zgłosić jego nabycie.

Stare auto będzie automatycznie wyrejestrowane. Ukłon w stronę niepłacących OC

Samochody, które od ponad 10 lat nie są eksploatowane, zostaną wyrejestrowane automatycznie. Ma to być ukłon w stronę osób niepłacących składek za ubezpieczenie OC. W razie chęci jego dalszego użytkowania, nowa rejestracja nie będzie wiązała się z karą.

Zbigniew Ziobro chce poluzować przepisy dotyczące odbierania aut pijanym kierowcom

Resort Sprawiedliwości, prowadzony przez Zbigniewa Ziobrę chce poluzować przepisy dotyczące odbierania pojazdów pijanym kierowcom. W efekcie nie wszyscy, którzy spowodują wypadek stracą samochód. Na takie ryzyko narażone mają być osoby, u których wykryty zostanie 1 promil alkoholu we krwi.

Dorabiałeś w 2022 roku? ZUS przypomina o ważnym obowiązku

Renciści i wcześniejsi emeryci, którzy w ubiegłym roku dorabiali do swoich świadczeń, muszą do 28 lutego powiadomić ZUS o dodatkowych przychodach w 2022 r. Informacja ta jest potrzebna, aby ZUS mógł ustalić, czy wypłacał świadczenie w prawidłowej wysokości.

Budynki mniej strojne na święta

Skromniejsze świąteczne dekoracje, krótszy czas bożonarodzeniowych iluminacji, koniec z pełnym całodobowym oświetleniem pomieszczeń. Biurowce i centra handlowe przygotowały się na zimę i kryzys energetyczny.

Punkty karne będą kasowane według nowych zasad. Obowiązkowy kurs za 500 zł

Ustawodawca zostawił opcję kasowania punktów karnych. Będą one jednak kasowane według nowych zasad. Kurs, który pozwoli wyzerować ilość nagromadzonych w przewinieniach drogowych punków będzie rozłożony na 4 dni i łącznie trwać 28 godzin. Zapłacimy za niego 500 zł.

Wypadki przy pracy zdalnej w kodeksie pracy

Ustawa nowelizująca kodeks pracy zawiera dość rozbudowane przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy zdalnej. Ponadto w sposób ramowy określa sposób i tryb postępowania w razie wypadku przy pracy „na odległość”.

Hybrydy plug-in zwolnione z akcyzy do 2029 roku. Sześć lat dłużej niż planowano

Sejm znowelizował ustawę o podatku akcyzowym. Zgodnie z nowymi przepisami, zwolnienie z akcyzy dla samochodów hybrydowych typu plug-in przedłużone zostało do końca 2029 roku. Jest to duża niespodzianka, gdyż pierwotna data zakładała 31 grudnia 2023 r.

Prezydent zdecydował. Konfiskata auta za jazdę pod wpływem alkoholu

Prezydent RP, Andrzej Duda – podpisał przepis, który umożliwia konfiskatę samochodu za jazdę po alkoholu. Jeżeli nie należy on do prowadzącego, to karą będzie zapłata jego rynkowej równowartość. Nawet jak zostanie rozbity w wypadku. To nie jedyne zmiany wprowadzane przez nowelizację ustawy.

Legitymowanie nie jest potrzebne

Obowiązek posiadania przy sobie dokumentów potwierdzających status rolnika, a także dokumentu potwierdzającego tożsamość, nie mieści się w pojęciu „zasad prowadzenia handlu”.

Dostawa nieruchomości w ramach umowy zamiany a VAT i PCC

W obrocie gospodarczym występują transakcje obejmujące nie tylko sprzedaż, lecz również zamianę rzeczy. Na gruncie ustawy o VAT czynności te stanowią odpłatne dostawy towarów.

Odliczenie VAT w 2023 roku prawdopodobnie bez zmian

W styczniu 2023 r. prawdopodobnie nie dojdzie do zmian w sposobie odliczania stawki VAT od zakupu i eksploatacji samochodów służbowych, które są używane również do zadań prywatnych. Komisja Europejska wyraziła się zgodnie w tej sprawie.

Radny nie straci mandatu za zorganizowanie koncertu i wycieczek patriotycznych

Zarobkowość, zorganizowanie formalne oraz ciągłość – to trzy cechy, które muszą wystąpić łącznie, aby można było mówić o działalności gospodarczej.

Wydzielając część biznesu trzeba pamiętać o skutkach podatkowych

Zmiany w globalnej gospodarce powodują, że rośnie zapotrzebowanie na wyodrębnienie działalności bądź przejęcie jej części od innych podmiotów. Sposób przeprowadzenia zmian wpływa na konsekwencje w CIT, VAT i PCC.