Na prąd

Suzuki planuje pięć elektrycznych modeli na europejski rynek do 2030 roku

Suzuki podzieliło się elektrycznymi planami marki. Oprócz modeli hybrydowych w europejskich salonach mają pojawić się również auta z napędem w pełni elektrycznym. Planowane jest pięć różnych modeli.

Na prąd

Lew pojedzie z prądem. Nowa strategia Peugeota

Chińczycy chcą przekształcić londyńskiego producenta taksówek w potęgę elektryków

Chińska firma Geely, ta sama od której Izera kupiła platformę planuje dużą inwestycję. Chce przekształcić producenta kultowych londyńskich czarnych taksówek w masową, całkowicie elektryczną markę z szeroką gamą pojazdów użytkowych i osobowych - infomuje Reuters.

Auta elektryczne i hybrydowe z zakazem wjazdu na promy

Norweska firma żeglugowa Havila Kystruten AS podjęła decyzję o zakazie wjazdu na pokład ich promów samochodów z napędem elektrycznych oraz hybrydowych. Po licznych analizach, firma boi się podwyższonego ryzyka pożaru i jego konsekwencji.

Wyoming z zakazem sprzedaży nowych aut elektrycznych do 2035 roku

Rezolucja amerykańskiego stanu Wyoming zachęcająca do zaniechania handlu autami elektrycznymi nakreśla problemy jakie wiążą się z transformacją na elektromobilność.

Lotos wydał na projekt elektryka 1,1 mln dolarów. Samochód nie powstanie

Lotos chciał stworzyć samochodu elektryczny wraz polską spółką ArtTech, która dysponuje kapitałem zakładowym w wysokości 5 tys. złotych. Na projekt wydano 1,1 miliona dolarów (ok. 4,4 miliona złotych). Plan budowy zakończył się jednak na etapie analiz biznesowych.

Tesla chce zwiększyć sprzedaż i obniża ceny aut w USA, Niemczech oraz w Polsce

Tesla obniżyła ceny swoich najlepiej sprzedających się modeli w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Polsce. Nowa strategia agresywnych rabatów potrzebna jest marce Elona Muska żeby podnieść sprzedaż i zatrzeć słaby w czwarty kwartał ubiegłego roku.

Rozpoczął się proces uniezależniania firm motoryzacyjnych od Chin

Firmy motoryzacyjne w dwóch ostatnich latach zainwestowały w USA 70 miliardów dolarów w produkcję akumulatorów oraz samochodów elektrycznych w celu zmniejszenia ryzyka uzależniania się od chińskich dostawców podzespołów. Czy Europa pójdzie tą samą drogą?

Tesla coraz bliżej do zawarcia umowy na budowę fabryki w Indonezji

Tesla zbliża się do podpisania wstępnej umowy na budowę zakładów produkcyjnych w Indonezji, które byłyby zodolne do produkcji nawet miliona samochodów rocznie - informuje Bloomberg News.

Ford zmienia plany dotyczącego budowy fabryki baterii w Turcji

Ford wraz z SK należący do SK Innovation zawiesił plany budowy fabryki baterii do pojazdów elektrycznych w Turcji. Jako główny powód podano rosnące globalne stopy procentowe oraz słabnący popyt na samochody EV. Okazuje się jednak, że koncern motoryzacyjny postanowił dalsze plany realizować z LG Energy Solution.

Xiaomi chce budować elektryczne samochody. Pierwszy model już pod koniec roku

Chiński gigant elektroniczny Xiaomi wchodzi na rynek samochodów elektrycznych. Premiera pierwszego elektrycznego sedana planowana jest na koniec 2023 roku. Więcej modeli planowanych jest później.

Darmowe ładowanie u Lidla

Sieć handlowa także w naszym kraju chce rozwijać system stacji ładowania pojazdów elektrycznych. W tym roku ruszy kilkadziesiąt, póki co są za darmo.

Mercedes zainwestuje miliard euro w 10 tys. punktów szybkiego ładowania

Mercedes inwestuje w infrastrukturę ładowania aut elektrycznych. I to duże pieniądze, bo przeznaczy na te cel co najmniej miliard euro. Do 2030 roku ma powstać 10 tys. punktów szybkiego ładowania baterii aut w Ameryce Północnej, Europie i Chinach.

Przewaga Chin w zakresie elektromobilności zaczyna się powiększać

Chiny stawiają na tanią elektromobilność i jak się okazuje są w stanie wyprodukować zeroemisyjny samochód o wiele taniej niż marki w Europie. Średnio elektryk wyprodukowany w Chinach kosztowałby o średnio 10 tysięcy euro niż przez europejskiego konkurenta.

W godzinę rozeszło 125 mln zł dotacji na szybkie ładowarki

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił dotacje do infrastruktury ładowania. Zainteresowanie jest tak duże, że budżet w wysokości 125 mln zł na ładowarki o mocy powyżej 150 kW, został zarezerwowany w godzinę.

Tesla z rekordem, ale poniżej planu. Sukces w Norwegii, kara w Korei

Tesla zwiększyła w 2022 r. o 40 proc. dostawę aut, ale finalnie nie wykonała planu. W Norwegii, gdzie elektryki stanowiły już 80 proc. rynku, zajęła pierwsze miejsce. W Koeri marka Elona Muska adostała grzywnę za zawyżanie zasięgu swych samochodów.

Na prądzie do gaszenia pożaru. Wóz strażacki z napędem elektrycznym

Po udanych testach niemieckiej firmy Rosenbauer do stolicy Niemiec trafiły wozy strażackie z napędem elektrycznym. To jedne z pierwszych tego typu pojazdów w Europie. Elektryczne ciężarówki straży pożarnej są również używane w USA.

Joe Biden chce pobudzić rynek elektrycznych aut dostawczych

Od 1 stycznia zaczynają obowiązywać w USA ulgi podatkowe w wysokości 7500 tys. dolarów przy kupnie przez firmy elektrycznych aut zależnie od ich wielkości. Przewiduje to ustawa o walce z inflacją (IRA).

Od jutra GreenWay i Orlen podnoszą ceny za ładowanie pojazdów elektrycznych

Nowy rok przyniesie nie tylko podwyżki VAT-u na paliwo, ale droższe będzie również ładowanie aut elektrycznych. Stawka VAT wzrośnie z 5 proc. do standardowych 23 proc. Na tą zmianę zagregował GreenWay – największy operator ładowania pojazdów elektrycznych, oraz Orlen.

Strażacy w Piotrkowie Trybunalskim pięć godzin gasili Teslę

Niemal pięć godzin trwała akcja gaszenia pożaru elektrycznej Tesli w Piotrkowie Trybunalskim. Pojazd zapalił się stojąc na parkingu. Podczas akcji gaśniczej, ze względu na duże zadymienie, wstrzymano ruch na okolicznych ulicach.