Chińska marka BYD zainwestuje w Turcji około 4 mld złotych Na prąd

Chiński gigant motoryzacyjny zainwestuje w Turcji miliard dolarów

W Turcji podpisano umowę pomiędzy chińską firmą BYD, jednej z największych firm motoryzacyjnych na świecie, a tureckim Ministerstwem Przemysłu i Technologii na inwestycję o wartości około 1 miliarda dolarów (około 4 mld zł).

Na prąd

Porsche ogranicza produkcję Taycana. Spadek popytu na samochody elektryczne

Jak wykorzystać potencjał elektromobilności

Transformacja na elektromobilność otwiera wiele nowych możliwości, ale też budzi niepokój. W naszym cyklu materiałów zbadamy jak dziś bez ponoszenia wyrzeczeń i skutecznie wykorzystać imponujący potencjał jaki drzemie w najbardziej zaawansowanych technologicznie samochodach elektrycznych oraz rozwiejemy wątpliwości związane z ich eksploatacją.

Mity i fakty – Samochodu elektrycznego nie można ładować w deszczu

Wiemy, że połączenie prądu i wody może być niebezpieczne. Tym razem rozwiejemy mity dotyczące ładowania samochodów elektrycznych podczas intensywnych opadów deszczu, czy śniegu.

Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?

Ryzyko pożaru samochodu elektrycznego jest niewielkie, ale ze względu na konieczność chłodzenia akumulatorów, proces gaszenia wymaga czasu. Służby opracowały już metody radzenia sobie z tym problemem.

Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne

Często w wątpliwość poddaje się ekologiczny charakter samochodów elektrycznych. Główne zarzuty dotyczą produkcji prądu zużywanego przez auta elektryczne, procesu recyclingu oraz emisji CO2 jaka powstaje w czasie ich wytwarzania.

Mity i fakty – Samochód elektryczny nie nadaje się do jazdy na długich dystansach

Zaawansowane systemy nawigacji, krótki czas ładowania oraz coraz większe zasięgi pozwalają podróżować samochodem elektrycznym również po krajach cierpiących na braki w infrastrukturze.

Rekord świata w bezprzewodowym ładowaniu. Elektryk będzie ładowany jak telefon

Naukowcy z Narodowego Laboratorium Oak Ridge przy Amerykańskim Departamencie Energii (ORNL) zademonstrowali pierwszy bezprzewodowy transfer ładowania o mocy 270 kW. Elektryczne Porsche Taycan zostało naładowane w rekordowo krótkim czasie.

Kończą się pieniądze na dopłaty do elektryków. Firmy będą płacić więcej za samochody

Kończą się pieniądze na dopłaty do samochodów elektrycznych. Według danych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), w ramach ścieżki bankowej programu „Mój elektryk” (wsparcie dla elektryków w leasingu i długoterminowym wynajmie) pozostało już tylko 3 proc. środków. Zdaniem branżowych organizacji, potrzebne jest pilne podwyższenie jego budżetu.

Zapaść sprzedaży elektrycznych aut w Niemczech. Top 7 najczęściej kupowany modeli

Sprzedaż samochodów na największym europejskim rynku jest na minusie, a auta elektryczne sprzedają bardziej niż słabo. Liczba nowych rejestracji w Niemczech spadła o 4,3 proc. w porównaniu z majem ubiegłego roku, liczba elektryków spadła aż o 31 proc. W maju na niemieckim rynku jedynie 29 708 nowych aut stanowiły modele BEV, przy łącznej liczbie 236 435 rejestracji.

Teslę Cybertrucka możecie zobaczyć na żywo! Dojechała do Warszawy

Tesla Cybertruck na chwilę dojechała do Polski, a dokładnie można ją zobaczyć w Fabryce Norblina w Warszawie, a później w oficjalnym salonie Tesli na ulicy Radzymińskiej 334 w Ząbkach. Auto pozostanie do soboty (22 czerwca) w Polsce.

Coraz niższa sprzedaż elektryków. W Niemczech 100 tys. aut czeka na klientów

Eksperci biją na alarm: na placach sprzedaży zalega coraz więcej aut elektrycznych. W Niemczech obecnie może być to nawet do 100 000 samochodów. Eksport wprawdzie rośnie, ale nie rekompensuje on kiepskiej koniunktury sprzedaży.

Rosjanie pokazali Ładę Nivę w wersji elektrycznej. To samochód bez przyszłości

Łada zaprezentowała prototyp zelektryfikowanej Łady Nivy Travel. Elektryczna Niva ma napęd na wszystkie koła, ale prawdopodobnie ten model nie ma przed sobą przyszłości.

Fiat 500 miał być wyłącznie w wersji elektrycznej. Teraz otrzyma silnik spalinowy

To już pewne, że najnowsza generacja Fiata 500, która do tej pory występowała wyłącznie w wersji elektrycznej, od 2026 roku będzie oferowana również z silnikiem benzynowym.

Elektryfikacja floty jednej z popularnych firm oferujących przejazdy w Polsce

iTaxi, jedna z popularnych firm oferujących przejazdy w Polsce, ogłosiła szeroko zakrojony rebranding marki, zapowiadając jednocześnie ambitny plan elektryfikacji floty. Na ulicach Warszawy już pojawiły się Tesle Model Y z nowym malowaniem iTaxi, a do 2030 roku 80 proc. floty mają stanowić już tylko samochody elektryczne.

Rośnie rynek używanych elektryków. Poradnik jak kupić e-auto z drugiej ręki

Sektor elektromobilności wchodzi w kolejny etap. Po zbudowaniu oferty pojazdów nowych przyszedł czas na auta używane, które w niedługim czasie mogą zyskać na popularności dzięki zapowiedzianym dotacjom z nowego programu wsparcia. Zanim jednak zakupimy używanego elektryka, warto dobrze go sprawdzić.

Chiński piętrowy autobus zdobywa ulice Londynu. Ma napęd elektryczny i akumulatory XXL

Kultowe autobusy piętrowe brytyjskiej stolicy wkrótce będą elektryczne. Chińska firma BYD dostarczy odpowiednie modele z akumulatorami o pojemności XXL.

Sprzedaż samochodów elektrycznych w Niemczech spadła aż o 31 proc.

Sprzedaż aut na prąd w maju 2024 roku spadła o 31 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca zeszłego roku. Oznacza to, że brak dopłat, a co za tym idzie coraz większa niechęć do zakupu samochodów elektrycznych pogłębia się.

Ruszyła produkcja nowego modelu Forda zbudowanego specjalnie dla Europy

Ford rozpoczyna produkcję swojego nowego SUV. To elektryk, który nosi dobrze znaną nazwę Explorer, ale nie ma zupełnie nic wspólnego z dużym SUV-em za to powstaje na platformie udostępnionej przez Volkswagena.

Kończą się pieniądze na dopłaty do elektryków. Ceny rat za e-auta wystrzelą w górę

Sprzedaż samochodów elektrycznych wkrótce zacznie ostro sunąć w dół. Niemal wyczerpana jest już pula pieniędzy na rządowe dotacje dla e-aut w leasingu lub długoterminowym wynajmie. To właśnie one napędzają elektromobilny rynek, jednak bez finansowych zachęt zakupy elektryków w takiej formie przestaną być opłacalne.