Na zakopiance można już przyspieszyć

Ostatnie tygodnie roku przynoszą spore przyspieszenie w uruchamianiu nowych odcinków budowanych szybkich dróg. We wtorek kierowcy otrzymali do dyspozycji kawałek nowej zakopianki, czyli południowego fragmentu drogi ekspresowej S7.

Półprzewodniki w pierwszej kolejności trafiają do e-aut

Producenci pojazdów stanęli przed wyzwaniem, które dosłownie ich przerosło. Teraz pojawia się światełko w tunelu, które może doprowadzić do końca problemu związanego z półprzewodnikami.

Na autostradę tylko z e-biletem

W środę kierowcy pożegnają szlabany na państwowych płatnych autostradach. Na odcinkach autostrad A4 pomiędzy Wrocławiem i Sośnicą oraz A2 od Konina do Strykowa nie będziemy się już zatrzymywać. Opłata zostanie pobrana elektronicznie.

Lexus zbudowany z papieru przez mistrzów origami

Papier okazuje się być niezwykle wszechstronny, gdy trafi w odpowiednie ręce. W tym przypadku użytek zrobiła z niego szkocka artystka Kyla McCallum, która stworzyła model papierowego Lexusa UX 300e w skali 1:10.

Powstanie 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości

GITD ogłosiło przetarg na dostawę i montaż 13 urządzeń do odcinkowego pomiaru prędkości w 13 województwach. Łącznie mają kontrolować prędkość w 39 lokalizacjach, uwzględniając w tym również autostrady A1, A2 i A4.

Trzy Rolls-Royce'y Karla Lagerfelda trafią na aukcję

Karl Lagerfeld pozostawił na zawsze swój odcisk w świecie mody. Teraz pod młotek trafiły trzy należące do niego Rolls-Royce: Phantom, Drophead Cabrio i Cullinan.

Odcinkowy pomiar prędkości na warszawskim odcinku S8 już działa

Ekspresowa droga S8, stanowiąca obwodnicę Warszawy, została wyposażona w odcinkowy pomiar prędkości. Kontrola na dwóch odcinkach już działa. Kierowców przekraczających prędkość wjeżdżających od strony Poznania i Białegostoku, wyłapuje łącznie 30 kamer.

Wystrzeliły ceny prawie nowych aut. Za dwulatka zapłacisz do 35 proc. więcej

Ceny prawie nowych aut - nie starszych niż dwa lata - wzrosły w Polsce od stycznia średnio o 15,5 proc., a niektóre modele nawet o ponad jedną trzecia – poinformowała sieć autokomisów AAA Auto.

Elon Musk znów sprzedaje Teslę

Po kilku dniach przerwy najbogatszy człowiek świata wznowił sprzedaż akcji Tesli. Sprzedał już ponad połowę z deklarowanych na Twitterze 10 proc. posiadanych walorów producenta aut elektrycznych.

Nad Wschodnią Europę nadciąga fala używanych aut

Kraje Europy Zachodniej promują elektromobilność mocniej i efektywniej niż Polska. Jednak szybki rozwój tego segmentu sprawi, że nad Wisłę trafi więcej zużytych aut spalinowych.

Ruch na drogach Mazowsza większy o jedną czwartą

Prawie 16,5 tys. samochodów przejeżdża średnio w ciągu doby po drogach krajowych na terenie województwa mazowieckiego – poinformował warszawski oddział GDDKiA. W ciągu ostatnich pięciu lat natężenie ruchu w regionie zwiększyło się o 25 proc.

Nieoznakowane Suzuki trafią do policji na Dolnym Śląsku

Na Dolnym Śląsku policja wzbogaciła się o trzy nowe samochody. Są to Suzuki SX4 S-Cross wyposażone w napęd na cztery koła oraz 140-konny silnik spalinowy. Tym samym regionalna flota policji, w tym roku została wzbogacona o 68 pojazdów.

Kurczy się rynek aut zasilanych LPG

Maleje rynek samochodów z instalacją LPG. Jak podaje sieć autokomisów AAA Auto, liczba oferowanych do sprzedaży takich pojazdów zmalała w 2021 r. do 14,3 tys. z ponad 19 tys. w roku 2020. Można się spodziewać, że trend spadkowy będzie się dalej utrzymywał.

Małe firmy motoryzacyjne toną w długach

Pandemia powiększa zadłużenie polskiej branży motoryzacyjnej. Rozpędzony kryzys uderza w warsztaty, producentów i sprzedawców. Według Krajowego Rejestru Długów (KRD), liczba notowanych w nim przedsiębiorstw sektora przekroczyła 12,5 tys.

Brak półprzewodników coraz bardziej dotkliwy. Kolejne spadki sprzedaży

W październiku w Unii Europejskiej zarejestrowano znacznie mniej samochodów. W Niemczech, na największym europejskim rynku spadek był nawet większy niż średnia EU.

Kolejny odcinek autostrady A1 z trzema pasami

Na budowanej autostradzie A1 pomiędzy Częstochową a Tuszynem kierowcy dostają do dyspozycji kolejne kilometry pełnego przekroju trasy. Do ruchu włączany jest 12 km odcinek pomiędzy węzłami Tuszyn i Piotrków Trybunalski Zachód z obiema jezdniami.

Czesi rozpoczęli produkcję Toyoty Yaris

Toyota Motor Manufacturing Czech Republic (TMMCZ) uruchomiła w fabryce w Kolinie produkcję Yarisa – zwycięzcy konkursu Car of the Year 2021.

Jak i gdzie zapłacić za przejazd autostradą od 01 grudnia

Z początkiem grudnia znikają szlabany na płatnych odcinkach autostrad A2 i A4 zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA): na A2 jest to odcinek Konin – Stryków, natomiast na A4 - odcinek Wrocław – Sośnica.