Za przejazd autostradą A4 znów zapłacimy więcej. Stalexport chce podnieść opłaty

Stalexport Autostrada Małopolska, koncesjonariusz odcinka autostrady A4 Kraków - Katowice chce po raz kolejny podnieść opłaty za przejazd. W tym celu spółka wysłała wniosek do GDDKiA o zmianę stawek opłat. Nowy cennik miałby obowiązywać od kwietnia.

Tesla znów z problemami. Tym razem chodzi o kierownicę, która odpada podczas jazdy

Klienci Tesli co chwilę publikują w sieci nagrania skarżąc się na jakość zakupionych egzemplarzy. Tym razem chodzi o Teslę Model Y, w której odpadła kierownica w tydzień po dostawie auta.

Jeździmy wolniej. Ponad 440 tys. mniej mandatów z fotoradarów w 2022 r.

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podsumował pracę fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości w 2022 roku. Z 520 fotoradarów zarejestrowanych w systemie Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) wystawiono blisko 969 tys. mandatów za przekroczenie dozwolonej prędkości.

GDDKiA ma ambitne plany budowy dróg i ogłasza przetargi na 2023 rok

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad planuje w tym roku zbudować 565 km dróg. Jedną z ważniejszych inwestycji będzie rozpoczęcie budowy trzeciego pasa na autostradzie A2.

Tunel na zakopiance bije rekordy. Ponad 5 tys. kierowców z mandatami

Odcinkowy pomiar prędkości (OPP) w tunelu na zakopiance po dwóch miesiącach od uruchomienia wyłapał 5374 kierowców przekraczających prędkość. Mandat otrzymuje każdy kierujący, który tunel pokona szybciej niż w minutę.

Top 5 najczęściej kradzionych samochodów w 2022 roku. Królują marki z Azji

W 2022 roku CEPiK wykreślił prawie 7,5 tysiąca samochodów z powodu kradzieży. To niemal 400 aut więcej niż w roku 2021. Sprawdzamy, które marki i modele najchętniej kradną złodzieje.

Traci czerwony i niebieski. Zyskują nowe kolory samochodów

W ubiegłym roku urosła dominacja ciemnych lakierów samochodowych. Klienci stawiają na klasyczne, stonowane barwy, a zwycięzcą i nowym trendem wśród kolorów nadwozia jest zdecydowanie odcień zielony z wszystkimi swoimi odmianami.

Musk będzie miał problemy? Sprzedał akcje Tesli w nie najlepszym momencie

Grudniowa operacja sprzedaży sporej liczby akcji Tesli przez Elona Muska odbyła się tuż przed ogłoszeniem wyników słabszych od prognoz. W połowie grudnia Elon Musk sprzedał blisko 22 mln akcji Tesli po średniej cenie 163 dolary za akcję.

Bolt się cywilizuje. Bada kierowców i płaci za donos

Popularny operator para-taksówkowy i jeden z głównych konkurentów Ubera na polskim rynku podnosi standardy swojej działalności. Jakość usług, do której wcześniej można było mieć zastrzeżenie, ma się zmienić.

Koncerny motoryzacyjne odcięły Rosjan od aplikacji mobilnych

Koncerny samochodowe wyłączyły Rosjanom swoje aplikacje mobilne. Odcina to rosyjskich kierowców od szeregu usług jak lokalizacja auta, zdalnie otwieranie i zamykanie czy uruchamianie silnika. Trudności mają rosyjscy właściciele samochodów Skoda, Nissan, Kia, Infiniti, Porsche, Land Rover i Jaguar.

Polak wygrał Rajd Dakar. Jest najmłodszym uczestnikiem w historii

Eryk Goczał był najmłodszym w historii uczestnikiem Rajdu Dakar i stał się również jego najmłodszym zwycięzcą odnosząc zwycięstwo w klasyfikacji pojazdów SSV. Nasser Al-Attiyah jadący Toyotą został po raz piąty zwycięzcą w klasyfikacji generalnej.

Najstarszy zawodowy kierowca w Anglii. Ma 90 lat i nadal jeździ ciężarówką

Anglik z Sheffield ma 90 lat i nadal jest aktywny zawodowo, pracując jako kierowca ciężarówki. Nie jest to praca dorywcza, a pełnoetatowa posada. Jak sam przyznaje jeździ by zapłacić za rachunki.

GDDKiA pokazuje, co jest najczęstszą przyczyną wypadków na autostradzie A4

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad we Wrocławiu opublikowała nagranie, na którym przedstawia serię wypadków na dolnośląskim odcinku autostrady A4. Powodami każdego było niedostosowanie prędkości do panujących na drodze warunków pogodowych.

Wybrano samochód roku 2023. To elektryk budowany w Polsce

59 osobowe Jury Car of the Year (COTY) wybrało samochód roku 2023. Z pośród siedmiu pozostałych w finale kandydatów pierwsze miejsce zdobył elektryczny Jeep Avenger, który budowany jest w fabryce w Tychach.

Pojechał pod prąd w tunelu na Zakopiance. GDDKiA publikuje wideo

Monitoring tunelu w ciągu Zakopianki zarejestrował kierowcę samochodu osobowego, który w środku tunelu rozpoczął manewr zawracania po czym pojechał pod prąd. Nagranie zostało przekazane policji, a film opublikowała GDDKiA.

Sankcje przynoszą efekty. Rosyjski rynek motoryzacyjny kurczy się

Sprzedaż nowych samochodów w Rosji załamała się w 2022 roku. Sektor motoryzacyjny odczuwa skutki nałożonych sankcji. W 2022 r. w Rosji sprzedano o 58,8 proc. mniej aut niż rok wcześniej - podało Zrzeszenie Europejskich Firm (AEB).

Polka na niemieckiej autostradzie jechała pod prąd ponad 210 km/h

Polka na niemieckiej autostradzie A20 (północno-wschodnie Niemcy) jechała pod prąd z prędkością ponad 210 km/h. Policja zatrzymała ją dopiero po użyciu kolczatki i opublikowała nagranie z pościgu.

Polacy znakomicie radzą sobie w rajdzie Dakar

Na szóstym etapie Rajdu Dakar Polacy stanęli na podium. Marek Goczał dotarł do mety jako pierwszy, drugi był jego brat Michał Goczał w klasie pojazdów SSV (buggy). Dzień później Marek Goczał objął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej pojazdów SSV (UTV).