To był dobry rok dla motoryzacji. Firmy wypłacają rekordowe premie

Producenci samochodów płacą rekordowe premie z tytułu udziału w zyskach za 2022 rok. W Mercedesie to kwota 7300 euro (ok. 34 300 zł), a w GM aż 11600 euro (ok. 54 500 zł).

Sojusz Renault-Nissan na nowo. Obaj partnerzy są równi

Renault uzgodnił ostatecznie z Nissanem duże zmiany w sojuszu zawartym w 1999 r. zapewniające równą pozycję i równe prawa. Francuzi uzyskają od Japończyków wkład inwestycyjny w nowy dział pojazdów elektrycznych Ampere.

Wielka zmiana szefa w Toyocie, ale rewolucji raczej nie będzie

Toyota potwierdziła właśnie swoje miejsce lidera w rankingu największych producentów samochodów na świecie. Stanie się tak po raz trzeci z rzędu. Dodatkowo Akio Toyoda, szef Toyoty przekaże władzę swojemu następcy.

Ford zaprasza Chińczyków do Niemiec. Wielkie przetasowanie w Europie

Ford pozbywa się fabryki w niemieckim Saarlouis. Jednym z potencjalnych nowych inwestorów jest chiński BYD - informuje „Wall Street Journal”.

Włosi wynajmują od Polaków auta. W ten sposób oszczędzają na ubezpieczeniu

Polacy wynajmują samochody zarejestrowane w Polsce obywatelom Włoch, ponieważ cena ubezpieczenia auta w Polsce jest niższa, a tym samym koszty eksploatacji dla Włocha są o wiele bardziej atrakcyjne.

Mercedes wypłaci rekordową premię. Każdy pracownik otrzyma prawie 33 tys. zł

Mercedes wypłaci rekordową premię z tytułu udziału w zyskach dla swoich 93 000 pracowników. Bonus wynosi do 7300 euro, czyli około 32 800 zł.

Renault i Nissan: Po ponad 20 latach spojuszu zmienia się układ sił

Wiele miesięcy rozmów dały w końcu efekt. Nissan zgodził się na zmianę układu sił w sojuszu z Renaultem. Po ponad 20 latach od powstania sojuszu w 1999 r. Nissan i Renault zmienią dotychczasowy układ sił.

Sprzedaż marek premium. BMW tuż przed Mercedesem, ale słabiej niż w 2021 r.

BMW po raz drugi z rzędu wyprzedził Mercedesa na liście największych producentów aut luksusowych. Różnica nie jest duża. BMW sprzedało w 2022 roku 2,1 mln aut, a Mercedes 2,04 mln.

Pavel Šolc, prezes zarządu VW Group Polska: Elektromobilna transformacja nabiera tempa

Potrzebna jest znacznie szybsza rozbudowa infrastruktury ładowania oraz przyspieszona transformacja energetyczna. Polska jest częścią Unii Europejskiej, częścią unijnego rynku. Nie będzie osobnego prawa uchwalonego tylko dla Polski - mówi Pavel Šolc, prezes zarządu VW Group Polska.

Toyota sprzedała w Polsce ponad 200 000 hybryd

Łączna liczba samochodów hybrydowych Toyoty sprzedanych w Polsce przekroczyła 200 tys. aut. Corolla jest wśród nich zdecydowaniem najpopularniejszym modelem. Co czwarta hybryda Toyoty w Polsce to właśnie ten model. Sprzedaż hybrydowych Toyot w 2022 roku wyniosła 48 682 sztuki to wzrost rok do roku o +4 proc.

Odwrót marek motoryzacyjnych od Chin oznacza szansę dla Polski

Carlos Tavares wycofuje się ze współpracy z chińskim koncernem GAC i zamyka fabrykę Jeepa w Chinach. Można się spodziewać, że to początek lawiny decyzji inwestycyjnych w branży motoryzacyjnej, które ograniczą zaangażowanie biznesowe w rynek chiński i stworzą szanse rozwoju dla takich krajów jak Polska.

Skoda podsumowała 2022 rok. Czesi na minusie, ale z optymizmem w przyszłość

W 2022 roku Skoda dostarczyła polskim klientom ponad 42 tysiące nowych aut, co przełożyło się na ponad 10-procentowy udział w rynku. Jak wszystkie marki również Skoda walczyła z licznymi wyzwaniami, niedoborem półprzewodników i problemem z łańcuchem dostaw.

To był dobry rok dla luksusu. Bentley, Bugatti i Lamborghini z rekordową sprzedażą

Kryzys ekonomiczny ominął w 2022 roku segment luksusowy. Rolls-Royce, Bentley, Lamborghini i Bugatti zanotowały właśnie w zeszłym roku najlepsze lata w historii pod względem liczby sprzedanych egzemplarzy samochodów.

Tak dobrego roku Rolls-Royce nie miał w całej swojej 118 letniej historii

Rolls-Royce w 2022 r. osiągnął najwyższy wynik sprzedaży dostarczając 6021 samochodów (o 8 proc. więcej w porównaniu z 2021 r.) klientom w 50 krajach na całym świecie. To pierwszy przypadek w 118-letniej historii, kiedy sprzedaż przekroczyła ponad 6000 w okresie 12 miesięcy.

Szykuje się rewolucja u dealerów. Stellantis zamyka część salonów we Francji

Francusko-włosko-amerykański koncern motoryzacyjny Stellantis zamierza zlikwidować 20 proc. salonów sprzedaży we Francji. Chce tym ruchem odebrać dealerom kontrolę nad ostatecznymi cenami sprzedaży aut. To część większej reorganizacji grupy.

Grigoriy Grigoriev, Power Dot Polska: Polacy nie są gotowi na elektromobilność

Polska jest bardzo atrakcyjna. Niewiele w dziedzinie elektromobilności tu jak dotąd zrobiono, a potencjał jest ogromny - mówi Grigoriy Grigoriev, Power Dot Polska.

Co trzeci przedsiębiorca decyduje się na wynajem długoterminowy

W trzecim kwartale trzech na dziesięciu przedsiębiorców sfinansowało samochód przez wynajem długoterminowy. Dane Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) po trzecim kwartale 2022 r. pokazują, że wynajem długoterminowy aut przekonuje coraz większą liczbę przedsiębiorców.

Ford Otosan: Turecka potęga Forda

Tureckie zakłady Ford Otosan konsekwentnie realizują inwestycje związane z rozwojem bezemisyjnych pojazdów użytkowych. Masowa produkcja pierwszego elektrycznego modelu marki – Forda E-Transit ruszyła w połowie roku br. A w planach kolejne pojazdy w tym elektryczne jednoślady i ciężarówki.