Odcinkowy pomiar prędkości: jak działa i jak legalnie uniknąć mandatu

Sieć odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce szybko się rozrasta. Właśnie na drodze ekspresowej S7 uruchomiono jeden z trzech najdłuższych takich odcinków w Polsce, a do końca 2023 roku powstanie 40 kolejnych.

Abonament na auto nie jest w modzie. Tylko co dziesiąty bierze go pod uwagę

Jak wynika z badania Santander Consumer Multirent „Czas wynajmu aut”, usługa wynajęcia samochodu w abonamencie na ten moment nie jest jeszcze bardzo popularna wśród polskich kierowców. Tylko 10 proc. badanych przyznało, że obecnie rozważałoby skorzystanie z niej.

Floty aut w Polsce są średnio starsze niż europejskie. Teraz ma się to zmienić

Niemal jedna trzecia (30 proc.) ankietowanych polskich firm deklaruje możliwość powiększenia flot samochodowych w okresie najbliższych trzech lat. Pomimo symptomów spowolnienia gospodarczego i niepewności, polscy przedsiębiorcy są znacznie większymi optymistami niż firmy z innych krajów Europy, gdzie takie plany ma mniej niż jedna czwarta badanych (23 proc.).

Uważaj na te rzeczy podczas kupna używanego samochodu

Oszustwa w branży motoryzacyjnej są powszechne, dlatego warto wiedzieć, jakie sposoby stosują naciągacze. Niewiedzę kupujących chętnie wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, którzy chcą się pozbyć wadliwego pojazdu lub po prostu uzyskać dużo większy zysk ze sprzedaży

Dopiero nasze dzieci będą mogły korzystać z jazdy autonomicznej

Wywodzący się techniki militarnej Lidar, który obecnie trafia do samochodów, poprawia skuteczność monitorowania przestrzeni przed samochodem, ale jak podkreślają eksperci potrzebujemy wielu dekad, by korzystać z dobrodziejstw samochodów autonomicznych.

Kalifornia się ugięła. Łagodzi ograniczenia sprzedaży aut spalinowych po 2035 r.

Stan Kalifornia zwrócił się w tym tygodniu do Agencji Ochrony Środowiska o zatwierdzenie planu wymagającego, aby po 2035 roku umożliwić sprzedaż nie tylko samochodów elektrycznych, ale również hybryd typu plug-in.

Problemy z autonomicznymi samochodami. Rośnie liczba wypadków w San Francisco

Policja i straż pożarna w San Francisco zwracają uwagę na rosnącą liczbę incydentów z udziałem pojazdów autonomicznych. Auta przejeżdżają przez czerwone światła, zatrzymują na środku drogi lub wplątują się w inne kłopotliwe i niebezpieczne sytuacje.

Bunt w sprawie normy Euro 7. Coraz więcej krajów mówi "nie"

Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem z pakietu Fit for 55, od 2035 roku silniki spalinowe w nowych samochodach mogą być zasilane wyłączenie paliwami syntetycznymi. W innym przypadku dopuszczone są tylko warianty zeroemisyjne – elektryczne i wodorowe. Zanim to jednak nastąpi Bruksela planuje wprowadzić głośno zapowiadaną normę emisji spalin Euro 7. Sprzeciwiają się temu kraje członkowskie z Włochami na czele.

Najszybciej na rynku wtórnym sprzedają się modele luksusowe

W 2023 roku sprzedający swoje auta czekali na kupujących średnio 24 dni. To o połowę krócej niż przed pandemią, ponieważ wówczas sprzedający czekali 42 dni. Wśród aut, które najczęściej ogłaszane są na rynku wtórnym, najkrócej na nowego właściciela czekają Opel Astra oraz Ford Focus.

Takim pojazdem w przyszłości może jeździć policja i straż graniczna

Bizon to stworzony w Polsce autonomiczny pojazd z napędem elektrycznym, który w przyszłości jak najbardziej może trafić jako pojazd dla policji, straży granicznej czy innych służb.

10 najbardziej przecenionych modeli samochodów względem marca

Analitycy Carsmile przejrzeli ofertę dilerów w poszukiwaniu aut, które są dziś oferowane na korzystniejszych warunkach niż kilka tygodni temu. Wytypowali 10 modeli, w przypadku których miesięczna rata z tytułu wynajmu długoterminowego jest dziś znacząco niższa niż jeszcze w połowie marca.

Ranking: Najmniej i najbardziej awaryjne modele samochodów według ADAC

ADAC opublikowało ranking niezawodności aut w roku 2022. Lista składa się ze 155 modeli, w tym roku po raz pierwszy w 45-letniej historii statystyk w zestawieniu pojawiły się też elektryki.

Uważaj na tych drogach. Tam najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji drogowych

W 2022 r. w przeliczeniu na 1000 mieszkańców do największej liczby wypadków i kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych doszło w województwie dolnośląskim (11,3). Natomiast wśród miast wojewódzkich w Katowicach (18,1).

Firma Elona Muska dostała pozwolenie na rozbudowę tunelu Vegas Loop

The Boring Company należąca do Elona Muska ma pozwolenie na dalszą rozbudowę Vegas Loop – systemu tuneli, w których w przyszłości mają poruszać się samochody. Sieć tuneli ma zostać rozszerzona o 40 km.

Po 65 roku życia możesz stracić prawo jazdy. Nowe przepisy UE już od 2024 r.

Od stycznia 2024 roku Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące praw jazdy. Jedno z głównych zaostrzeń dotyczy kierowców powyżej 65 roku życia, którzy chcąc przedłużyć ważność prawa jazdy będą musieli odbyć obowiązkowe badania psychologiczne.

Do 2035 r. połowa wszystkich sprzedawanych ciężarówek ma mieć napęd elektryczny

Kalifornia chce aby połowa wszystkich samochodów ciężarowych sprzedawanych w tym stanie była w pełni elektryczna do 2035 r. Ambitny cel, który wykracza poza wymagania federalne USA.

Niemcy chcą zmienić zasady zatrudnienia kierowców ciężarówek

Wszystko w związku ze strajkiem uzbeckich i gruzińskich kierowców ciężarówek, zatrudnionych w grupie trzech polskich firm transportowych, która w branży odbiła się szerokim echem.

Nadchodzi norma spalin Euro 7. W Europie nikt jej nie chce

Komisja Europejska pracuje nad nową normą emisji spalin Euro 7, branża samochodowa jej nie chce.