Samochodowa inwigilacja. Auta będą słuchały również, co dzieje się na zewnątrz

W przyszłości samochody Hyundaia na dźwięk krzyku zawiadomią policję. Inwigilacja to w motoryzacji proces nieunikniony. Już dziś auta nas słuchają, sprawdzają prędkość z jaką podróżujemy, analizują nasze trasy i automatycznie alarmują policję, jeśli dojdzie do wypadku. W przyszłości będą słuchały również, co dzieje się na zewnątrz.

Strefa czystego transportu w Warszawie będzie znacznie mniejsza

Warszawscy radni podjęli decyzję dotyczącą strefy czystego transportu. Choć wcześniejsza propozycja była ambitna i obejmowała 20 proc. powierzchni miasta, to ostatecznie powrócono do pierwotnego obszaru – ponad dwukrotnie mniejszego niż proponowano.

Volvo EX30: Nowy początek

Volvo stratuje w nowym segmencie. EX30 to przedstawiciel klasy SUV-B premium. Elektryczny crossover zadziwi klientów i konkurencję nie tylko swoją ceną, ale również nowatorskimi rozwiązaniami. EX30 wraz z EX90 to początek nowej ery w Volvo.

Nowy odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony koło Wielunia. Ma 4 km długości

Drogowcy zapowiadają włączenie kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości na terenie kraju. Wśród nich będzie również 4-kilometrowy wzdłuż drogi nr 74 w miejscowości Biała, niedaleko Wielunia.

Brak przeglądu auta może słono kosztować. Kara to nawet 5 tys. zł

Żeby samochód został dopuszczony do ruchu, niezbędne jest wykonanie kilku czynności. Najważniejsze z nich to re rejestracja auta, wykupienie obowiązkowej polisy O i przeprowadzanie badania technicznego. Co grozi za zaniedbania w tym zakresie i czy polskie przepisy odstają od standardów innych krajów?

Nowa Skoda Superb. Flagowiec nowoczesny jak nigdy

Majestatyczne nadwozie, kompletnie nowe wnętrze i napęd, którego wcześniej w Superbie nie było. Co kryje się we wnętrzu nowego flagowca Skody?

Wizyta w ośrodku rozwojowym Boscha. To inkubator pomysłów

Bosch to jedna z tych firm, która ma ogromnie bogate portfolio. Najkrócej Boscha można opisać jako globalnego dostawcę technologii i usług, który zatrudnia ponad 400 tys. pracowników na całym świecie.

134 tysiące mandatów w cztery miesiące. Odcinkowy pomiar prędkości na A4

Nieco ponad cztery miesiące temu uruchomiony został odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 koło Wrocławia. Przez ten okres czasu zarejestrował aż 134 tysiące wykroczeń! Rekordzista osiągnął średnią prędkość niemal 200 km/h.

Nowe paliwo E10. Które samochody nie powinny go tankować

Od 1 stycznia 2024 r. ze stacji zniknie benzyna Pb95 z symbolem E5. Zastąpi ją paliwo oznaczone symbolem E10, ze zwiększonym udziałem biokomponentów do 10 proc. Nowe paliwo nie nadaje się do wszystkich samochodów. Te starsze są nieprzystosowane do tankowania benzyny E10 i będą musiały być zalewane droższą benzyną Pb 98.

Uwaga na opony całoroczne oznaczone M+S. Za ich używanie możesz dostać mandat

Opony całoroczne oznaczone skrótem „M+S” będą od przyszłego roku zakazane w niektórych alpejskich regionach. Jazda na nich w może oznaczać słony mandat.

Brytyjskich kierowców zastąpią automatycznie sterowane ciężarówki

Wewnętrzna obsługa portu w Felixstowe będzie zautomatyzowana. Do tego celu posłuży 12 dostarczonych i 88 oczekiwanych automatycznie sterowanych ciągników siodłowych Q-Trucks od chińskiego producenta Shanghai Westwell Technology Co. Będą one odpowiedzialne za przewóz kontenerów po prywatnych drogach.

Koniec z pijanymi za kółkiem. W przyszłości zajmie się tym sztuczna inteligencja

Grupa badawcza z USA i Kanady wprowadziła systemy kierowane przez sztuczną inteligencję do wykrywania pijanych kierowców. Badacze obiecują, że w przyszłości pijany nie będzie mógł prowadzić auta. Po prostu nie ruszy nim z miejsca.

Na sygnalizatorach świetlnych w przyszłości ma pojawić się czwarte światło

Trzy kolory - czerwone, żółte i zielone światło to kolory, które są na sygnalizacji świetlnej. Naukowcy z Karoliny Północnej w USA uważają, że za niedługo wprowadzone będzie dodatkowe białe światło, które w określonych warunkach ma upłynnić ruch.

To będzie rok nowości Skody. Szykuje się prawdziwa ofensywa modelowa

Nowe modele, nowe wersje, innowacyjne rozwiązania, większe zasięgi i lepsze osiągi. Skoda w przyszłym roku planuje prawdziwą ofensywę modelową. Kamiq, Scala, Superb, Kodiaq i Enyaq doczekały się wielu istotnych zmian.

Strefa czystego transportu w Warszawie to fikcja. Wykluczone zostanie 2 proc. aut

Warszawa przedstawiła najnowszy projekt uchwały dotyczącej stref czystego transportu. Względem pierwowzoru obejmuje większy obszar, ale posiada też wiele wyłączeń z czego zadowoleni będą miłośnicy starej motoryzacji.

Co czwarta ofiara wypadków na drogach ginie przez pijanych kierowców

Około 25 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej ma związek ze spożyciem alkoholu − wynika ze statystyk przedstawionych w raporcie Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Nowe opłaty dla ciężarówek mogą zrujnować biznes w Polsce. Niemcy już je mają

Niemcy i Austria to pierwsze kraje, które wprowadzają uzależnienie opłat drogowych od emisji dwutlenku węgla przez pojazdy ciężkie. Brak zgłoszenia samochodu będzie liczone po najwyższych stawkach.

Fiasko programu autonomicznych taksówek. Wymagają średnio 1,5 operatora na auto

Okazuje się, że jeżdżące w San Francisco autonomiczne taksówki wymagają większej obsługi niż klasyczne auta. Autonomiczne taksówki Cruise, które są pod stałym nadzorem operatora wymagają średnio aż 1,5 człowieka na samochód, a interwencje mają miejsce co 4 do 8 km.