Koniec ery dotykowych ekranów. 5 gwiazdek tylko z przyciskami i przełącznikami

Euro NCAP chce w przyszłości uczynić samochody bezpieczniejsze i od 2026 roku zmienia swoje kryteria oceny. Aby zdobyć pełną liczbę punktów, niektórych funkcji w samochodzie nie będzie można aktywować za pomocą ekranów dotykowych, a jedynie za pomocą fizycznych przełączników i przycisków.

Google Maps z kolejną innowacją. Pomoże lepiej zorientować się w przestrzeni

Aplikacja Google uzyskała niedawno nowe narzędzia bazujące na sztucznej inteligencji. Te nowości są jak na razie dostępne wyłącznie w USA. Teraz mamy kolejną nowość, dostępną również dla polskich użytkowników - wizualizacje budynków w trybie 3D, które mają pomóc w zorientowaniu się w przestrzeni.

Mapy Google po aktualizacji z funkcją rozszerzonej sztucznej inteligencji

Mapy Google otrzymały aktualizację. Aplikacja uzyskał nowe narzędzia, które bazują na jeszcze bardziej rozwiniętej sztucznej inteligencji.

Asystent głosowy w tej francuskiej marce zyska sztuczną inteligencję

Peugeot zaczyna wykorzystywać sztuczną inteligencję, by wspomóc asystenta głosowego w swoich samochodach. Dzięki funkcji ChatGPT samochód będzie mógł rozmawiać z kierowcą i pasażerami, udzielać odpowiedzi na pytania ogólne oraz pomagać w nawigowaniu.

Od 2024 r. samochody będą wyposażone w czarną skrzynkę

Nowe samochody sprzedawane w Unii Europejskiej od lipca 2024 r. będą standardowo wyposażone w rejestrator danych o zdarzeniach, którego zapis będzie udostępniany policji.

mObywatel z nową funkcją dla kierowców. Obyście nie musieli z niej korzystać

Aplikację mObywatel pobrało już ponad 16 milionów Polaków. W tym roku otrzyma wiele nowych funkcjonalności – w tym taką, z której skorzystają kierowcy.

Niemcy i Amerykanie już za trzy lata chcą wprowadzić autonomiczne ciężarówki

Niemiecka firma technologiczna Continental i amerykańska Aurora we wspólnie prowadzonym projekcie chcą już w 2027 roku rozpocząć produkcję seryjną autonomicznej ciężarówki.

Volkswagen wdroży sztuczną inteligencję w swoich samochodach

AI, czyli sztuczna inteligencja, już wkrótce pomoże kierowcom najnowszych Volkswagenów. Firma ogłosiła to podczas targów CES w Las Vegas. Na pierwszy ogień idą modele elektryczne.

Mercedesy będą świecić na turkusowo. To nie tuning tylko nowa technologia

Mercedesy S i EQS jeżdżące po Newadzie i Kalifornii otrzymają reflektory, które w określonych sytuacjach mogą świecić na turkusowo (czyli w odcieniu zielono-niebieskim). To ważna informacja dla innych kierowców. O co chodzi?

Superszybki pociąg miał jeździć 1220 km/h. Teraz jest bliski likwidacji

Firma technologiczna Hyperloop One, twórca superszybkiego pociągu próżniowego poruszającego się z prędkością dźwięku, jest bliska likwidacji. Nie udało jej się pozyskać ani jednego kontraktu na zbudowanie pierwszego działającego systemu. Najlepsze perspektywy technologia ma w… Polsce.

Światowy gigant motoryzacji wycofuje się z systemów Android Auto i Apple CarPlay

Dla większości marek samochodowych wsparcie systemów Google’a i Appla staje się coraz bardziej proste. Użytkownicy też lubią przerzucać ekrany swoich telefonów na ekrany w samochodach. Używają programów do odtwarzania muzyki czy nawigacji. Jednak teraz General Motors nie chce więcej wspierać tych systemów.

Nietypowe nadwozie Tesli Cybertruck utrudni naprawy i podniesie koszty ubezpieczenia

W Cybertrucku zastosowano innowacyjny w motoryzacji stop stali nierdzewnej do budowy karoserii, który utrudni naprawy i podniesie koszty ubezpieczenia. Nikt jeszcze nie używał przy produkcji samochodów paneli ze stali nierdzewnej o grubości 3 mm.

Samochodowa inwigilacja. Auta będą słuchały również, co dzieje się na zewnątrz

W przyszłości samochody Hyundaia na dźwięk krzyku zawiadomią policję. Inwigilacja to w motoryzacji proces nieunikniony. Już dziś auta nas słuchają, sprawdzają prędkość z jaką podróżujemy, analizują nasze trasy i automatycznie alarmują policję, jeśli dojdzie do wypadku. W przyszłości będą słuchały również, co dzieje się na zewnątrz.

Wizyta w ośrodku rozwojowym Boscha. To inkubator pomysłów

Bosch to jedna z tych firm, która ma ogromnie bogate portfolio. Najkrócej Boscha można opisać jako globalnego dostawcę technologii i usług, który zatrudnia ponad 400 tys. pracowników na całym świecie.

Brytyjskich kierowców zastąpią automatycznie sterowane ciężarówki

Wewnętrzna obsługa portu w Felixstowe będzie zautomatyzowana. Do tego celu posłuży 12 dostarczonych i 88 oczekiwanych automatycznie sterowanych ciągników siodłowych Q-Trucks od chińskiego producenta Shanghai Westwell Technology Co. Będą one odpowiedzialne za przewóz kontenerów po prywatnych drogach.

Koniec z pijanymi za kółkiem. W przyszłości zajmie się tym sztuczna inteligencja

Grupa badawcza z USA i Kanady wprowadziła systemy kierowane przez sztuczną inteligencję do wykrywania pijanych kierowców. Badacze obiecują, że w przyszłości pijany nie będzie mógł prowadzić auta. Po prostu nie ruszy nim z miejsca.

Na sygnalizatorach świetlnych w przyszłości ma pojawić się czwarte światło

Trzy kolory - czerwone, żółte i zielone światło to kolory, które są na sygnalizacji świetlnej. Naukowcy z Karoliny Północnej w USA uważają, że za niedługo wprowadzone będzie dodatkowe białe światło, które w określonych warunkach ma upłynnić ruch.

Fiasko programu autonomicznych taksówek. Wymagają średnio 1,5 operatora na auto

Okazuje się, że jeżdżące w San Francisco autonomiczne taksówki wymagają większej obsługi niż klasyczne auta. Autonomiczne taksówki Cruise, które są pod stałym nadzorem operatora wymagają średnio aż 1,5 człowieka na samochód, a interwencje mają miejsce co 4 do 8 km.