Czujnik inspirowany instynktem owadów. Ma zapobiegać wypadkom samochodowym

Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Stanu Pensylwania opracowali czujnik, który ma znacząco ograniczyć wypadki drogowe. Inspiracją przy jego tworzeniu były owady i ich instynkt omijania przeszkód.

Mercedes chce zrezygnować z oznaczenia EQ i wrócić do wcześniej używanych nazw

Mercedes rozważa usprawnienie oznaczeń swoich modeli. I tak np. od roku modelowego 2024 może zniknąć wprowadzone niedawno oznaczenie EQ, które widnieje przy wszystkich elektrycznych autach ze Stuttgartu.

Toyota Corolla Cross H2 Concept: SUV z bezemisyjnym silnikiem spalinowym

Bezemisyjna mobilność ma być również możliwa dzięki silnikowi spalinowemu. Zamiast benzyny, 1,6-litrowy turbodoładowany silnik prototypu Toyoty wykorzystuje jako paliwo wodór.

Hiszpania rezygnuje z trójkąta ostrzegawczego

W Hiszpanii ostrzegawcze światła LED sprzężone z siecią mają zastąpić klasyczny trójkąt ostrzegawczy. Nowe zasady oznaczania awarii pojazdu lub wypadku mają zacząć obowiązywać od 2026 roku.

W Seulu kursuje pierwszy w pełni autonomiczny autobus

Rewolucja w sektorze transportu publicznego ma miejsce właśnie teraz w Seulu. Po ulicach stolicy Korei Południowej zaczął kursować pierwszy autonomiczny autobus, sterowany za pośrednictwem kamer oraz radarów.

Największa inwestycja w historii BMW i Południowej Karoliny

BMW przeznaczy 1,7 mld dolarów na produkcję elektrycznych aut w USA, 800 mln euro na rozbudowę fabryki w Lipsku. W lakierni testuje nowy palnik na wodór i na gaz do systemu wygrzewania karoserii, co znacznie zmniejszy emisję gazów cieplarnianych.

Hyundai Motor Group wyda miliardy na nowe technologie

Hyundai Motor Group (HMG) do roku 2030 zainwestuje prawie 13 mld dolarów w rozwój oprogramowania dla wszystkich trzech marek: Hyundaia, Kii i Genesis. Koreańczycy w ten sposób chcą przyspieszyć rozwój technologiczny i zwiększyć przychody.

Goodyear skonstruował oponę, która może przejechać nawet 500 tys. km

Wykorzystując szereg zrównoważonych materiałów w mieszance bieżnika, takich jak oleje słonecznikowe, żywice z drzewa sosnowego, kauczuk naturalny oraz popiół z łusek ryżu, inżynierowie Goodyear opracowali koncepcyjną oponę dla koncepcyjnego Citroena.

Motoryzacyjne plany gigantów technologicznych Google i Apple

Apple i Google przygotowują się do działań w sektorze motoryzacyjnym. Podczas gdy specjalista od wyszukiwarek zaprezentował już samochód do autonomicznej jazdy, firma produkująca iPhone'y zatrudniła jednego z czołowych menedżerów Mercedesa.

Toyota wysoko w rankingu najbardziej innowacyjnych firm na świecie

Toyota zajęła drugi raz z rzędu 21. miejsce w corocznym rankingu 50 najbardziej innowacyjnych firm świata, opublikowanym przez Boston Consulting Group (BCG).

Toyota przeznaczy 30 mln dol. na badania nad bezpieczeństwem na drogach

Toyota Collaborative Safety Research Center (CSRC) rozpoczęła trzeci pięcioletni program R&D we współpracy z wiodącymi uniwersytetami i szpitalami. W 2022 roku CSRC rozpoczął 13 projektów badawczych.

Tryb autonomicznej jazdy nie zastąpi człowieka

Firmy pracujące nad autonomicznymi pojazdami pozyskały miliardy dolarów od inwestorów, którzy liczyli, że powstaną auta samo jeżdżące. Przedstawiciele branży i eksperci twierdzą jednak, że może być konieczny stały zdalny nadzór człowieka.

General Motors stawia na własną produkcję mikroprocesorów

Cruise, dział pojazdów autonomicznych koncernu General Motors, niezadowolony z wysokich cen mikroprocesorów firmy Nvidia Corp. zabrał się za opracowanie własnych i chce używać ich od 2025 r.

Od Yarisa Cross do Highlandera. Toyota stawia na napęd na cztery koła AWD-i

Co łączy miejskiego Yarisa Cross z 7-osobowym Highlanderem? W obu autach Toyota stosuje napęd na cztery koła AWD-i. Na czym polega jego działanie i w których modelach Toyoty stosowany jest napęd AWD-i?

W Kolorado powstaje wodorowy magazyn energii z ogniwami paliwowymi Toyoty

Toyota wspólnie z agencją rządową USA buduje wielkoskalowy wodorowy magazyn energii, który ma zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo sieci energetycznej. System opiera się na ogniwach paliwowych Toyoty o mocy 1 MW. Instalacja zostanie oddana do użytku przed końcem roku.

Toyota pracuje nad baterią ze stałym elektrolitem. Najpierw trafi do hybrydy

W ciągu trzech lat na drogach pojawi się Toyota z baterią ze stałym elektrolitem. Japoński koncern przełomową technologię najpierw zastosuje w samochodach hybrydowych, a potem ten rodzaj akumulatora trafi do modeli elektrycznych.

Brytyjczycy w 2025 roku wprowadzą na drogi autonomiczne auta

Brytyjski rząd ogłosił „mapę drogową” wprowadzenia na drogi od 2025 r. autonomicznych pojazdów. Zapowiedział nowe ustawy i 100 mln funtów (118 mln euro) finansowego wsparcia dla tego projektu.

Xiaomi wchodzi w biznes moto. Testuje w Chinach pojazdy autonomiczne

Firma Xiaomi, znana głównie z produkcji smartfonów testuje obecnie na terenie Chin flotę 140 samochodów w ramach testów autonomicznej jazdy - poinformował Lei Jun, prezes Xiaomi.