W wakacje wzrośnie ryzyko wypadku na autostradach

Choć w okresie wakacyjnym zagrożenie wypadkami na autostradach rośnie praktycznie każdego roku, to obecnie okazuje się jeszcze większe: wg. policyjnych statystyk liczba nieszczęśliwych zdarzeń na tych trasach podskoczyła w 2021 roku aż o 28 proc. r/r.

42,5 proc. Polaków wyruszy w wakacyjną podróż własnym autem

Na początku roku 2022 56 proc. dorosłych Polaków zadeklarowała, iż w bieżącym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni – wynika z danych CBOS.

Tunel na zakopiance znowu opóźniony, otwarcie dopiero jesienią

Nie będzie wygodniejszego dojazdu w Tatry na wakacje, jak zapowiadano jeszcze w końcu ub. roku. Zmotoryzowani urlopowicze będą stać w korkach, bo 2-kilometrowy tunel na nowo budowanej zakopiance S7 zalicza kolejne opóźnienie.

Eksperci bezpłatnie przeszkolą w bezpiecznej jeździe po autostradzie

Ryzyko wypadku na autostradach systematycznie rośnie, a niebezpieczne zdarzenia mają coraz większy udział w łącznej liczbie wypadków notowanych na polskich drogach.

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych tylko w 6. województwach

W czerwcu 2021 r. weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Jednak statystyki wypadków za ubiegły rok wyglądają korzystnie tylko w skali całego kraju.

Liczba śmiertelnych wypadków drogowych w USA najwyższa od 2005 r.

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w USA w 2021 roku jest najwyższa od 2005 roku. Ich liczba wzrosła po zakończeniu restrykcji związanych z koronawirusem. Główne przyczyny to nadmierna prędkość i jazda pod wpływem narkotyków lub alkoholu.

Co czwarty wypadek spowodowany używaniem telefonu komórkowego

Nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca używał telefonu komórkowego. Poprawę bezpieczeństwa zwiększy dyscyplina kierujących lub... pojazdy autonomiczne.

GDDKiA przyznało się do wadliwego projektu obwodnicy Krakowa

Projekt obwodnicy Krakowa zostanie zmieniony. GDDKiA musiało się ugiąć pod krytyką pasjonatów drogownictwa, którzy wytknęli państwowej instytucji błędy w projekcie Północnej Obwodnicy Krakowa.

Będzie więcej szybkich dróg na Mazowszu

Blisko 100 km autostrad, 106 km dróg ekspresowych i 45 km obwodnic powstanie w woj. mazowieckim w ciągu najbliższych czterech lat – informuje Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad. Wszystkie inwestycje są realizowane w systemie projektuj i buduj.

Trzy razy więcej dróg zostanie objętych odcinkowym pomiarem prędkości

Nie tylko wysokie mandaty i rosnąca liczba fotoradarów będą zmuszać kierowców do zdjęcia nogi z gazu. Na tych, którym się za bardzo spieszy, wkrótce czyhać będzie nowe niebezpieczeństwo.

Autostradą do Berlina pojedziemy szybciej

Zbliża się koniec udręki kierowców podróżujących na trasie pomiędzy Wrocławiem a Berlinem. Jeszcze w tym roku, zaraz po wakacjach do ruchu zostanie włączona część przebudowywanej autostrady A18.

Wyższe mandaty nie przełożyły się na zmniejszenie statystyk wypadkowych

W porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2021 r. liczba wypadków wzrosła o 14,7 proc, a w ich wyniku rannych zostało 12,3 proc. osób więcej oraz zmarło 5,7 proc. więcej uczestników ruchu drogowego.

Będzie więcej nowych fotoradarów

Na polskich drogach funkcjonuje 515 fotoradarów. W przeciągu kilkunastu kolejnych miesięcy ta liczba zwiększy się o kolejne 100 sztuk,. Ma to wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Śmiertelność wypadków drogowych w Polsce powyżej średniej UE

Choć pod względem liczby śmiertelnych wypadków na drogach jesteśmy w unijnym rankingu bliżej jego końca niż początku, podsumowanie ubiegłego roku wskazuje na pewną poprawę Polski w niechlubnych statystykach dotyczących bezpieczeństwa ruchu.

Kobiety mniej zagrożone śmiercią w wypadku drogowym niż mężczyźni

Z badań wynika, że płeć piękna jest mniej zagrożona śmiercią w wypadku drogowym niż mężczyźni. Ryzyko uczestniczenia w takim zdarzeniu - w przeliczeniu na 1 km podróży - jest dla kobiet od 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn.

Fotoradar stanął na zakręcie mistrzów

Dzięki filmom z kamery zakręt na drodze krajowej 902 w Rudzie Śląskiej powoli przechodzi do legendy. To właśnie tam miało miejsce szereg wypadków drogowych. Teraz o większe bezpieczeństwo ma zadbać fotoradar.

E-Toll po kwartale: ponad 700 mandatów za łączną kwotę 358 tys. zł

Nowy system opłat za przejazdy płatnymi autostradami A2 oraz A4 jest uruchomiony od trzech miesięcy. Nadal wiele podróżujących nie wie gdzie i w jaki sposób uiścić opłaty.

Duże zmiany w pakiecie mobilności. Zagrożone przychody przewoźników

Od 21 lutego 2022 roku, pakiet mobilności wprowadza zmiany związane z przewozami. Jedną z istotniejszych zmian jest uziemienie pojazdu pomiędzy kabotażami, co może przełożyć się na zarobki wielu przewoźników.