Coraz niebezpieczniej na drogach. NIK skontrolował system szkolenia kierowców

Do najwyższej w krajach UE liczby zabitych na 100 wypadków przyczynia się nieskuteczny system szkolenia kierowców – wynika z raportu, jaki 11 września przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli.

Większość kierowców nie radzi sobie z przebitą oponą na drodze

Badanie przeprowadzone na zlecenie Apollo Tyres wykazało, że zdecydowana większość europejskich kierowców nie próbowałaby samodzielnie poradzić sobie z przebitą oponą na drodze. Tylko 46 proc. twierdzi, że skorzystałoby z koła zapasowego lub z zestawu naprawczego.

Co Polacy biorą ze sobą na wakacje? Co trzeci nie ma miejsca na niezbędny bagaż

Według raportu pt. „Na wakacje samochodem – jak podróżują Polacy?” 35 proc. badanych deklaruje, że zabiera tylko podstawowe rzeczy. Powód? Brak miejsca w samochodzie na dodatkowy sprzęt.

Czesi podnoszą limity prędkości na autostradach. Do Chorwacji pojedziemy 150 km/h

Czeskie ministerstwo transportu postanowiło: na wybranych odcinkach autostrad będzie można poruszać się z prędkością aż 150 km/h, czyli o 10 km/h szybciej niż w Polsce. Jednym z „szybkich” fragmentów będzie trasa, po której polscy turyści jeżdżą do Chorwacji.

Musisz wymienić tablice rejestracyjne. Inaczej auto zostanie wyrejestrowane

Właściciele samochodów zarejestrowanych do 14 marca 2005 roku muszą wymienić tablice rejestracyjne. Tak wynika z nowelizacji prawa o ruchu drogowym. Przepis ten nie dotyczy jednak wszystkich.

Zakaz wyprzedzania ciężarówek z lukami prawnymi

Od 1 lipca 2023 roku mają zacząć obowiązywać przepis zakazujący kierowcom samochodów ciężarowych wyprzedzanie się na autostradach i drogach ekspresowych. Rząd w zapisach jest łaskawy, a same regulacje mają luki prawne.

Jeździmy wolniej. Fotoradary do maja 2023 r zrobłiy mniej zdjęć

Początek 2023 roku przyniósł spory spadek w statystykach przekroczeń prędkości zarejestrowanych przez fotoradary. Od stycznia do maja 2023 r. oraz zestawy odcinkowych pomiarów prędkości zarejestrowały ponad 300 tys. przypadków przekroczenia prędkości. To wynik znacznie niższy niż rok wcześniej.

Drogowy cud? Pierwszy kwartał roku najbezpieczniejszy w historii

Wyniki dotyczące bezpieczeństwa drogowego w pierwszym kwartale 2023 r. mogą zaskakiwać. Na szczęście, tylko pozytywnie. Pierwsze trzy miesiące tego roku okazały się najbezpieczniejsze na drogach od dekad.

Co dziesiąty Polak wyjeżdżający autem na wakacje będzie miał wypadek lub kolizję

Autem na urlop. Niestety taka podróż często związana jest z dodatkowymi negatywnymi przygodami takimi jak awarie czy wypadki. Sprawdzamy czy Polacy boją się dalszych podróży samochodem.

Nie przerejestrujesz samochodu po zakupie - zapłacisz karę ponad 1000 zł

Rząd szykuje ustawę, która nakładać będzie na właścicieli pojazdów obowiązek przerejestrowania pojazdu oraz zgłoszenie jego zbycia oraz nabycia. Jeżeli tego nie dokonają, grozi im mandat w wysokości nawet 1250 zł.

Odcinkowy pomiar prędkości: jak działa i jak legalnie uniknąć mandatu

Sieć odcinkowych pomiarów prędkości w Polsce szybko się rozrasta. Właśnie na drodze ekspresowej S7 uruchomiono jeden z trzech najdłuższych takich odcinków w Polsce, a do końca 2023 roku powstanie 40 kolejnych.

Ford szkoli młodych kierowców. W akcji wzięło udział już ponad 4000 osób

Ford Driving Skills Ford Life to akcja szkoleń dla młodych kierowców, która już po raz siódmy została zorganizowana w Polsce. Od debiutu programu w 2016 roku z intensywnego szkolenia skorzystało już ponad 4 tysiące świeżo upieczonych kierowców.

Uważaj na tych drogach. Tam najczęściej dochodzi do wypadków i kolizji drogowych

W 2022 r. w przeliczeniu na 1000 mieszkańców do największej liczby wypadków i kolizji drogowych z udziałem samochodów osobowych doszło w województwie dolnośląskim (11,3). Natomiast wśród miast wojewódzkich w Katowicach (18,1).

Po 65 roku życia możesz stracić prawo jazdy. Nowe przepisy UE już od 2024 r.

Od stycznia 2024 roku Unia Europejska wprowadza nowe przepisy dotyczące praw jazdy. Jedno z głównych zaostrzeń dotyczy kierowców powyżej 65 roku życia, którzy chcąc przedłużyć ważność prawa jazdy będą musieli odbyć obowiązkowe badania psychologiczne.

Niemcy chcą zmienić zasady zatrudnienia kierowców ciężarówek

Wszystko w związku ze strajkiem uzbeckich i gruzińskich kierowców ciężarówek, zatrudnionych w grupie trzech polskich firm transportowych, która w branży odbiła się szerokim echem.

Polacy popierają wbudowane w samochodzie blokady alkoholowe

Mimo surowych kar liczba pijanych kierowców wciąż jest zatrważająca. W tej sytuacji 48 proc. Polaków uważa, że skutecznym środkiem prewencyjnym są blokady alkoholowe.

Mieć nie zawsze znaczy posiadać

W świecie, w którym żyje się coraz szybciej i elastyczniej, tradycyjne posiadanie staje się kłopotliwe. Długoterminowo chętnie wynajmujemy mieszkania i smartfony. Dlaczego więc nie mielibyśmy w ten sposób korzystać z samochodów? O przyszłości wynajmu długoterminowego aut rozmawiamy z Iloną Meyka, Dyrektorką Departamentu Account Management Carefleet S.A.

Co czwarty wypadek samochodowy spowodowany używaniem telefonu

Europejskie badania wykazują, że aż 10 proc. czasu za kierownicą kierowcy poświęcają na zadania drugorzędne, a 4 proc. z nich korzysta z telefonu pisząc wiadomości lub dzwoniąc. Według ITS co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany używaniem telefonu komórkowego przez kierowcę.