Co czwarty wypadek samochodowy spowodowany używaniem telefonu

Europejskie badania wykazują, że aż 10 proc. czasu za kierownicą kierowcy poświęcają na zadania drugorzędne, a 4 proc. z nich korzysta z telefonu pisząc wiadomości lub dzwoniąc. Według ITS co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany używaniem telefonu komórkowego przez kierowcę.

Nowe metody policji. Nieoznakowane ciężarówki i autobusy, zdalne czytanie tachografu

W Wielkiej Brytanii policja jako nieoznakowanych radiowozów używa ciężarówek, w Niemczech autobusów. Wszystko po to żeby kontrolować pracę kierowców ciężarówek. A można się zdziwić co dzieje się w trakcie jazdy w kabinie - od czytania książki poprzez parzenie kawy aż do obcinania paznokci.

Po 70 roku życia będzie trudniej wsiąść za kierownicę. KE szykuje ograniczenia

Bruksela chce w 2050 roku osiągnąć zerową liczbę ofiar śmiertelnych na drogach. Jedną z dróg do tego celu jest ograniczenie możliwości prowadzenia osób, które przekroczyły 70 rok życia.

Warszawa wprowadzi tempo 30 km/h na drogach lokalnych i osiedlowych

Warszawa rozszerza strefę płatnego parkowania. Radni właśnie zdecydowali się włączyć do niej Saską Kępę i Kamionek. Redukcji miejsc postojowych na szczęście nie będzie.

Cyfrowe prawo jazdy, śledzenie transgraniczne to nowe propozycje KE

Komisja Europejska proponuje nowe zasady ruchu drogowego, zaostrzenie kar i nowe przepisy ułatwiające ich egzekwowanie. Wszystko pod hasłem zwiększenia bezpieczeństwa na drogach.

Przez ostatnie 25 lat liczba zabitych na drodze spadła czterokrotnie

Wstępne dane wskazują, że w minionym roku na polskich drogach zginęło ok. 1800 osób. Nie dalej jak w latach 90. zginęło rocznie w wypadkach samochodowych średnio 7000 osób.

Ranking najbardziej zakorkowanych metropolii świata. Siedem polskich miast na liście

Ranking najbardziej zakorkowanych miast na świecie zawiera listę 991 metropolii. Niechlubnym zwycięzcą jest Londyn. Na liście znalazło się siedem polskich miast.

Niemal 100 milionów złotych kary za używanie kamery w samochodzie

W Niemczech za nagrywanie osób trzecich przy wykorzystaniu wideorejestratora, grożą bardzo surowe konsekwencje. Złamanie prawa w tym przypadku może wiązać się z karą wynoszącą nawet 100 milionów złotych lub 4 proc. całkowitego rocznego obrotu firmy.

Dziadkowie za kierownicą. W 2050 r. 50 proc. kierowców będzie powyżej 50-ki

Szacuje się, że w 2050 r. w krajach UE odsetek osób w wieku powyżej 50 lat będzie wynosił ok. 50 proc. Według szacunków ONZ do 2050 r. średnia życia wzrośnie z 68 do 76 lat, a w krajach wysoko rozwiniętych z 77 do 83 lat. Jak dojrzały wiek przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym?

Zmiany, które czekają kierowców w 2023 roku

Przez kolejne 12 miesięcy na kierowców spadną kolejne dodatkowe obciążenia, zmiany przepisów i wzrosty cen. Pod tym względem rok 2023 nie zapowiada się dobrze. Oto zmiany, które czekają zmotoryzowanych.

W Niemczech 40 proc. kursantów na prawo jazdy nie zdaje egzaminu

Instruktorzy nauki jazdy w Niemczech są coraz mniej zadowoleni z wyników swoich kursantów. Okazuje się, że wielu z nich ma problemy z koncentracją. Systematycznie spada również odsetek zdanych egzaminów. Niemieckie Stowarzyszenie Instruktorów Nauki Jazdy szuka rozwiązania tego problemu.

Nowe paliwo E10. Które samochody nie powinny go tankować

Stacje benzynowe zaczynają wdrażać do swojej oferty benzynę E10, posiadającą o 5 proc. więcej biokomponentów niż do tej pory dostępne paliwo E5. Taką możliwość przyniosła nowelizacja ustaw o biokomponentach i biopaliwach ciekłych. O czym trzeba wiedzieć zanim wlejemy nowe paliwo do baku?

30 km/h na ulicach wszystkich miast. Tego chcą niemieccy ekolodzy

Niemieccy ekolodzy chcą żeby w na ulicach wszystkich miast naszych zachodnich sąsiadów obowiązywało tempo 30 km/h. Apelują o zmianę obowiązujących przepisów ruchu drogowego i odebranie poszczególnym miastom i gminom określenie własnych ograniczeń prędkości.

Skarb Państwa zostanie właścicielem największego komisu samochodowego w kraju?

Prezydent Andrzej Duda podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawę zakładającą m.in. zaostrzenie kar dla pijanych kierowców, w tym nawet 16 lat więzienia oraz konfiskatę pojazdu. Ta ostatnia budzi największe kontrowersje.

Sprawdzamy ceny winiet u naszych sąsiadów. W Austrii w przyszłym roku będzie drożej

Podróżujący samochodami będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni przy przejeździe przez kilka najbliższych Polski krajów.

Nie odśnieżysz samochodu, zapłacisz 3000 zł mandatu

Przyszła zima i śnieg. Pamiętać trzeba o odśnieżaniu samochodu. Kto tego nie zrobi i ruszy w drogę zaśnieżonym autem musi się liczyć z mandatem, który może wynieść nawet 3 tysiące złotych.

Dzisiaj drogówka sprawdza stan oświetlenia. Mandaty nawet do 3 tys. zł

Policja prowadzi kampanię „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. W jej ramach podczas kontroli szczególną uwagę będzie zwracać na stan oświetlenie, który w samochodach jeżdżących po Polsce jest w katastrofalnym stanie.

Fotoradary będą skuteczniej działać po zmroku. Wielka akcja wymiany urządzeń

Fotoradary w całej Polsce zostaną zmodernizowane. Główny punkt usprawnień to lepsze działanie urządzeń w nocy, przy słabym świetle i pogodzie. Na początek przerobionych zostanie niemal 150 radarowych skrzynek.