Szybciej stracisz prawo jazdy, obowiązkowe badania lekarskie - nowe pomysły UE

Unia Europejska chce wprowadzić nowe regulacje dla kierowców. Wśród propozycji są m.in. bardziej rygorystyczne wytyczne utraty prawa jazdy, obowiązkowe badania lekarskie, terminowość prawa jazdy czy europejska baza danych. Działania mają teoretycznie zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach.

Nie tylko w Polsce. W tych krajach za przekroczenie prędkości konfiskują auto

Konfiskata samochodu może spotkać kierowcę, który nie stosuje się do przepisów nie tylko w Polsce. W Szwajcarii, Włoszech, Danii i Austrii również podejmowane są rygorystyczne działania przeciwko przekroczeniom prędkości i kierowcom nadużywającym alkoholu.

Konfiskata samochodu nie tylko za jazdę pod wpływem alkoholu

Kierowcy, którzy zdecydują się na prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, muszą liczyć się ze stratą pojazdu – konfiskatę samochodu umożliwią nowe przepisy.

Skandal z kamizelkami odblaskowymi. Test ADAC - wiele modeli nie odbija światła

Kamizelki odblaskowe mają za zadanie zwiększyć widoczność osób, ale także rowerzystów i dzieci idących skrajem drogi jak i zagwarantować większą widoczność ludzi w razie wypadków i awarii auta. ADAC sprawdziło jak kamizelki odbijają światło. Wynik jest szokujący: ponad 30 proc. reflektuje źle lub prawie w ogóle nie jest odblaskowa.

Polacy udają Ukraińców, aby nie płacić mandatów

Kreatywność polskich kierowców nie zna granic. Wraz z zaostrzeniem kar za wykroczenia prędkości, pojawiły się nowe sposoby jak uniknąć odpowiedzialności za złamanie przepisów. Do tego celu wykorzystują napiętą sytuację za wschodnią granicą.

Nowe odcinkowe pomiary prędkości w woj. lubelskim. Znamy lokalizację

W województwie lubelski powstają dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości. OPP zostaną uruchomione niedaleko granicy z Ukrainą na trasie w Hrubieszowie oraz w powiecie puławskim obok wsi Gołąb.

Te zmiany szykuje kierowcom Unia Europejska. Czeka nas zaostrzenie przepisów

Unia Europejskiej chce zmian dla kierowców i zaostrzenia przepisów. Nowe zasady obejmą kierowców z niewielkim stażem za kierownicą oraz seniorów. Zmieni się również okres ważności i wymieniania prawa jazdy oraz wprowadzenie obowiązkowych badań psychologicznych.

Na tych autostradach zamontowane są odcinkowe pomiary prędkości

Nadmierna prędkość to jeden z grzechów głównych polskich kierowców. Aby przeciwdziałać tej sytuacji, na coraz większej liczbie dróg montowane są odcinkowe pomiary prędkości (OPP), których skuteczność już nie raz została udowodniona. Teraz takie „kontrole” pojawiły się na autostradach. Sprawdzamy gdzie kierowcy powinni zachować czujność?

Raport jakości paliw. Więcej stacji z chrzczonym paliwem. Mamy listę tych najgorszych

Ostatnia kontrola jakości paliw nie nastawia optymistycznie. Względem zeszłego roku wzrósł wyraźnie odsetek stacji paliw, na których kontrolerzy wykryli olej napędowy oraz benzynę silnikową niespełniającą wymogów polskiego prawa.

System automatycznej kontroli przejazdów na czerwonym świetle zaskoczy kierowców

W tym roku pojawi się więcej fotoradarów, nowe odcinkowe pomiary prędkości i zupełna nowość - system automatycznej kontroli przejazdów na czerwonym świetle. CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) zapowiada ostrą walkę z piratami drogowymi.

Mandaty zimą. W Niemczech grozi kara w wysokości nawet do 50 000 euro

To nie żart. U naszych zachodnich sąsiadów kary finansowe, które czyhają na kierowców mogą być bardzo, bardzo wysokie. Zimą możemy otrzymać mandat nawet ponad 200 tys. zł!

Nowy odcinkowy pomiar prędkości zostanie uruchomiony koło Wielunia. Ma 4 km długości

Drogowcy zapowiadają włączenie kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości na terenie kraju. Wśród nich będzie również 4-kilometrowy wzdłuż drogi nr 74 w miejscowości Biała, niedaleko Wielunia.

Brak przeglądu auta może słono kosztować. Kara to nawet 5 tys. zł

Żeby samochód został dopuszczony do ruchu, niezbędne jest wykonanie kilku czynności. Najważniejsze z nich to re rejestracja auta, wykupienie obowiązkowej polisy O i przeprowadzanie badania technicznego. Co grozi za zaniedbania w tym zakresie i czy polskie przepisy odstają od standardów innych krajów?

134 tysiące mandatów w cztery miesiące. Odcinkowy pomiar prędkości na A4

Nieco ponad cztery miesiące temu uruchomiony został odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A4 koło Wrocławia. Przez ten okres czasu zarejestrował aż 134 tysiące wykroczeń! Rekordzista osiągnął średnią prędkość niemal 200 km/h.

Nowe paliwo E10. Które samochody nie powinny go tankować

Od 1 stycznia 2024 r. ze stacji zniknie benzyna Pb95 z symbolem E5. Zastąpi ją paliwo oznaczone symbolem E10, ze zwiększonym udziałem biokomponentów do 10 proc. Nowe paliwo nie nadaje się do wszystkich samochodów. Te starsze są nieprzystosowane do tankowania benzyny E10 i będą musiały być zalewane droższą benzyną Pb 98.

Co czwarta ofiara wypadków na drogach ginie przez pijanych kierowców

Około 25 proc. wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Unii Europejskiej ma związek ze spożyciem alkoholu − wynika ze statystyk przedstawionych w raporcie Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Coraz niebezpieczniej na drogach. NIK skontrolował system szkolenia kierowców

Do najwyższej w krajach UE liczby zabitych na 100 wypadków przyczynia się nieskuteczny system szkolenia kierowców – wynika z raportu, jaki 11 września przedstawiła Najwyższa Izba Kontroli.

Większość kierowców nie radzi sobie z przebitą oponą na drodze

Badanie przeprowadzone na zlecenie Apollo Tyres wykazało, że zdecydowana większość europejskich kierowców nie próbowałaby samodzielnie poradzić sobie z przebitą oponą na drodze. Tylko 46 proc. twierdzi, że skorzystałoby z koła zapasowego lub z zestawu naprawczego.