Sprawdzamy ceny winiet u naszych sąsiadów. W Austrii w przyszłym roku będzie drożej

Podróżujący samochodami będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni przy przejeździe przez kilka najbliższych Polski krajów.

Nie odśnieżysz samochodu, zapłacisz 3000 zł mandatu

Przyszła zima i śnieg. Pamiętać trzeba o odśnieżaniu samochodu. Kto tego nie zrobi i ruszy w drogę zaśnieżonym autem musi się liczyć z mandatem, który może wynieść nawet 3 tysiące złotych.

Dzisiaj drogówka sprawdza stan oświetlenia. Mandaty nawet do 3 tys. zł

Policja prowadzi kampanię „Twoje Światła – Nasze Bezpieczeństwo”. W jej ramach podczas kontroli szczególną uwagę będzie zwracać na stan oświetlenie, który w samochodach jeżdżących po Polsce jest w katastrofalnym stanie.

Fotoradary będą skuteczniej działać po zmroku. Wielka akcja wymiany urządzeń

Fotoradary w całej Polsce zostaną zmodernizowane. Główny punkt usprawnień to lepsze działanie urządzeń w nocy, przy słabym świetle i pogodzie. Na początek przerobionych zostanie niemal 150 radarowych skrzynek.

82 proc. polskich kierowców deklaruje, że zmienia opony na zimowe

Tylko 3 proc. przyznaje, że na oponie sezonowej jeździ okrągły rok - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Goodyear. Każdy badany Polak wiedział, w jakiego rodzaju opony wyposażone jest jego auto, dla porównania - podobną wiedzą wykazali się tylko Niemcy i Włosi.

Francuzi likwidują szlabany na autostradach

Francja dołączyła do grona krajów, które likwidują szlabany na autostradowych punktach poboru opłat i przechodzą na elektroniczny system poboru opłat.

Finlandia coraz bliżej wizji zero wypadków drogowych. Pomogły nie tylko mandaty

Finlandia należy do czołówki krajów, w których notuje się najmniejszy odsetek wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym. Jak do tego doszło? Wcale nie wyłącznie dzięki horrendalnie wysokim karom.

Jak opony wpływają na oszczędną jazdę samochodem

Opony klasy A z prawidłowym ciśnieniem mogą zaoszczędzić nawet pół litra paliwa na 100 kilometrów w porównaniu z oponami o najniższych parametrach.

Na autostradach powstanie aż 39 nowych odcinkowych pomiarów prędkości

W 13 województwach wprowadzony zostanie odcinkowy pomiar prędkości, który będzie zlokalizowany na autostradach A1, A2 i A4. Dodatkowo system CANARD (Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym) zostanie wzmocniony o niemal 350 urządzeń.

Samochodem na wakacje za granicę – co warto wiedzieć

Choć za jedno euro trzeba teraz zapłacić prawie 4,8 złotego, nawet tak droga europejska waluta nie zniechęci wielu urlopowiczów do wyjazdu samochodem za granicę.

Ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom

Najszybciej jeździ się w Warszawie, najwolniej w Bydgoszczy. Najbardziej przyjazne kierowcom są Gdańsk i Częstochowa. Doroczny ranking opracowały wspólnie Yanosik i Oponeo.

Co trzeci kierowca uważa, że przekroczenie prędkości o 30 km/h nie jest niebezpieczne

96 proc. respondentów, którzy wzięli udział w najnowszym badaniu Polskiej Izby Ubezpieczeń, uważa się za dobrych kierowców. Niemal co trzeci jest zdania, że przekroczenie prędkości o 30 km/h nie jest niebezpieczne.

W wakacje wzrośnie ryzyko wypadku na autostradach

Choć w okresie wakacyjnym zagrożenie wypadkami na autostradach rośnie praktycznie każdego roku, to obecnie okazuje się jeszcze większe: wg. policyjnych statystyk liczba nieszczęśliwych zdarzeń na tych trasach podskoczyła w 2021 roku aż o 28 proc. r/r.

42,5 proc. Polaków wyruszy w wakacyjną podróż własnym autem

Na początku roku 2022 56 proc. dorosłych Polaków zadeklarowała, iż w bieżącym roku zamierza wyjechać w celach wypoczynkowych lub turystycznych na co najmniej dwa dni – wynika z danych CBOS.

Tunel na zakopiance znowu opóźniony, otwarcie dopiero jesienią

Nie będzie wygodniejszego dojazdu w Tatry na wakacje, jak zapowiadano jeszcze w końcu ub. roku. Zmotoryzowani urlopowicze będą stać w korkach, bo 2-kilometrowy tunel na nowo budowanej zakopiance S7 zalicza kolejne opóźnienie.

Eksperci bezpłatnie przeszkolą w bezpiecznej jeździe po autostradzie

Ryzyko wypadku na autostradach systematycznie rośnie, a niebezpieczne zdarzenia mają coraz większy udział w łącznej liczbie wypadków notowanych na polskich drogach.

Bezpieczniej na przejściach dla pieszych tylko w 6. województwach

W czerwcu 2021 r. weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Jednak statystyki wypadków za ubiegły rok wyglądają korzystnie tylko w skali całego kraju.

Liczba śmiertelnych wypadków drogowych w USA najwyższa od 2005 r.

Liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w USA w 2021 roku jest najwyższa od 2005 roku. Ich liczba wzrosła po zakończeniu restrykcji związanych z koronawirusem. Główne przyczyny to nadmierna prędkość i jazda pod wpływem narkotyków lub alkoholu.