Prawie połowa Polaków jeździ autem, które ma co najmniej 16 lat

W 2022 roku Polacy kupili za granicą o 18 proc. mniej aut używanych i o 6 proc. mniej nowych aut w Polsce. Niechętnie wystawiali też samochody na sprzedaż lub decydowali się na ich złomowanie. Jeśli taka tendencja utrzyma się w przyszłości, to rynek zapełni się głównie starymi samochodami.

Krócej czekamy na zamawiane auto. W zapasie jest nawet kilkanaście tysięcy sztuk

Na nowe auto z salonu czekamy już coraz krócej. Z 10 miesięcy w grudniu ubiegłego roku do 8 miesięcy w marcu tego roku skrócił się czas dostawy samochodu produkowanego według indywidualnej konfiguracji. Przy tym znacznie więcej aut dealerzy mają w zapasach.

Co czwarta firma planuje w tym roku kupić auto. Co trzecia model premium

74 proc. z nich zdecyduje się na nowy wariant. lub model Większość tych transakcji ma zostać dokonanych w pierwszym półroczu tego roku.

Test 50 opon letnich. Które wypadły najlepiej?

ADAC w swoim ostatnim teście sprawdziło aż 50 producentów opon letnich w rozmiarze 205/55 R16 V. W próbach uwzględniono rozszerzone kryteria środowiskowe i ekonomiczne. Aż siedem razy przyznano notę „słabe”, a podczas hamowania na mokrej nawierzchni z 80 km/h różnica do w zatrzymaniu się wyniosła aż 25 m.

Wreszcie dzieje się coś dobrego na polskim rynku motoryzacyjnym

Luty okazał się kolejnym miesiącem tego roku ze wzrostem sprzedaży nowych aut, co może zapowiadać ugruntowanie pozytywnego trendu. Zwłaszcza, że lutowa sprzedaż samochodów wynosząca 38,5 tys. aut okazała się wyższa zarówno od ubiegłorocznej (o prawie 15 proc.) jak również styczniowej (o jedną dziesiątą).

Sprzedaż Tesli w górę o ponad tysiąc procent

Tesla z największym wzrostem, Mini z największym spadkiem, Volkswagen z największą wielkością sprzedażą – unijny rynek samochodów osobowych w styczniu właśnie podsumowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA.

Polski klient zamawia auta na "pełnym wypasie". Szał w segmencie premium

Motoryzacyjna Polska to kraj przeciwności. Z jednej strony mamy park jednych z najstarszych samochodów w Europie, z drugiej Polska jest drugim co do wielkości w Europie rynkiem Mercedesa-Maybacha Klasy S. Auta, które kosztuje co najmniej milion złotych.

Jest nowy król importu. Jakie auta Polacy najchętniej sprowadzają z zagranicy

IBRM Samar opublikował raport dotyczący importu samochodów używanych w 2022 r. To był rok, w którym nastąpiło załamanie importu pojazdów. Jest też nowy lider importu. Po wielu latach królowania Audi A4 musi oddać koronę.

Polacy szukają tanich, używanych aut, a marzą o nowych SUV-ach

Według raportu Otomoto większość Polaków szukało taniego używanego autach, w cenie do 40 tysięcy złotych. Był też inny trend. Niemal połowa osób szukających w sieci nowego samochodu w 2022 roku była zainteresowana SUV-ami.

Volvo zrezygnuje z diesli. Ostatnia szansa na zakup takiego modelu

To moment, w którym osiągnęliśmy wysoki poziom technologiczny silników wysokoprężnych. Przez lata dominowały na rynku notując udział w sprzedaży SUV-ów i aut z klasy średniej oraz wyższej na poziomie 70, a nawet 80 procent.

W okresie świątecznym popyt na taksówki wzrasta nawet o 80 proc.

Nawet o 80 proc. względem dni powszednich wzrasta popyt na przejazdy taksówką w tegorocznym okresie świątecznym - przewiduje Feee Now, europejska aplikacja mobilności miejskiej. ​​Z najnowszego badania Kantar dla Free Now wynika, że co trzeci mieszkaniec polskich miast planuje spędzić święta w podróży.

Polski rynek używanych aut przedstawia się coraz gorzej

Stan polskiego rynku aut używanych przedstawia się coraz gorzej. Nie tylko dostępnych pojazdów jest coraz mniej, ale te osiągalne okazują się coraz starsze.

Wzrost rynku motoryzacyjnego dławią wysokie ceny aut. Toyota dominuje

Toyota na polskim rynku nowych samochodów osobowych praktycznie nie daje szans konkurencji. Po jedenastu miesiącach tego roku japoński producent sprzedał 66,9 tys. aut, co dało mu 17,5-procentowy udział w rynku.

Skoda Enyaq iV – teraz w eleganckiej odmianie coupé

Skoda idzie za ciosem i po udanej premierze pierwszego elektrycznego modelu Enyaq iV, do oferty dodaje niezwykle elegancką odmianę swojego flagowca. Coupé nie dość, że eleganckie, to potrafi przejechać aż do 552 km na jednym ładowaniu. A co ze sportowymi emocjami? Jest i wisienka na torcie.

Do salonów samochodowych wrócą wyprzedaże rocznika

Dealerzy zaczną wprowadzać obniżki cen przed końcem roku, skrócą się kolejki oczekujących na nowy samochód – prognozuje Carsmile. Ta internetowa platforma sprzedażowa dokonała przeglądu dealerskich zapasów i wytypowała ok. tysiąca aut, które sprzedający skłonni są zaoferować poniżej ceny katalogowej. Obniżki są znaczne, bo mają sięgać od 7 proc. do nawet 35 proc.

Kupisz używany samochód, sprawdź czy był objęty akcją serwisową

Wada fabryczna samochodu może okazać się bardzo niebezpieczna dla zdrowia i życia, dlatego, planując zakup samochodu używanego, dobrze wiedzieć, czy nie został on w przeszłości objęty akcją serwisową.

Listopad może być najgorszym miesiącem od sześciu lat w branży moto

Sprzedaż aut jest nadal poniżej oczekiwać. Październik był dla salonów samochodowych najgorszym miesiącem od wiosny 2020 r. Łączna liczba rejestracji nowych samochodów była nieznacznie wyższa niż przed rokiem, ale firmy zakupiły znacznie mniej aut.

Używane auta coraz starsze, coraz droższe i coraz ich mniej

Nie tylko w salonach zieje pustką. Coraz gorzej wygląda sytuacja na rynku samochodów używanych. Wybór się kurczy, oferowane auta z prywatnego importu – najważniejszego źródła zasilającego rynek wtórny – okazują się coraz starsze. A ceny pną się w górę.