Rodzinny SUV dla wymagających z trzema napędami do wyboru

Ford ma wyjątkowo obfite portfolio w kategorii SUV-y. Zarówno na amerykańskim, jak i europejskim rynku, większość modeli osiąga status bestsellera. Nic dziwnego, bowiem praktyczność, właściwości jezdne i szeroka paleta napędów, przyciągają do salonów niczym magnes. Z tego też powodu postanowiliśmy sprawdzić, jak przedstawia się aktualna oferta wielozadaniowej Kugi.

Więcej aut na rynku wtórnym. Oszuści kuszą „okazjami”

Ponad 72 tys. sprowadzonych z zagranicy używanych samochodów osobowych i lekkich dostawczych zostało zarejestrowanych w sierpniu. – To o 15,5 proc. więcej niż w ubiegłym roku, co oznacza największy tegoroczny wzrost – poinformował Instytut Samar.

Sprzedaż samochodów w Polsce słabnie. Toyota i Tesla uciekają konkurentom

Jeśli jeszcze w lipcu był skromny wzrost, to sierpień cały rynek zamknął na minusie. Odjeżdża nam europejska motoryzacja. Według opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Pojazdów ACEA, w lipcu sprzedaż samochodów osobowych w Polsce stanowiła ledwo jedną trzecią (4,9 proc.) średniej unijnej (15,2 proc.).

Polskie floty stają się coraz bardziej ekologiczne

Mimo niepewnych czasów i trudnej sytuacji gospodarczej, 25 proc. firm planuje w 2023 roku dokonać zakupu samochodu, z czego 3/4 deklaruje wybór nowego prosto z salonu. Wśród wyborów coraz większym zainteresowaniem cieszą się samochody elektryczne, charakteryzujące się m.in. mniejszymi kosztami eksploatacji.

Polacy mają nawięcej aut w UE. Niestety 41 proc. z nich ma ponad 20 lat

Polacy są unijnymi liderami w liczbie posiadanych samochodów – wynika z danych Eurostatu. W 2021 roku w Polsce było najwięcej zarejestrowanych aut osobowych w całej Unii Europejskiej (687) w przeliczeniu na 1000 mieszkańców.

Teraz sprawdzisz historię auta po numerze rejestracyjnym

Przy zakupie samochodu używanego ważne jest jego dokładne sprawdzenie. Zwrócić uwagę trzeba przebieg, usterki czy czekające naprawy. Niestety bardzo często zdarza się, że sprzedający naginają rzeczywistość podając nieprawdziwe informacje w opisie oferty.

Zamiast podwyżki dostaniesz służbowy samochód

Samochód dla pracownika zamiast podwyżki wynagrodzenia? Taki scenariusz ma się opłacać zarówno zatrudnionemu, jak i jego pracodawcy.

Drogie używane samochody. Najwyższe ceny 3-4 latków

Po zawirowaniach z ostatnich kilkunastu miesięcy, ceny 3-4 letnich samochodów używanych ustabilizowały się na wysokim poziomie. Wśród poszukiwanych marek dominują te z grupy VW oraz Toyoty.

Floty aut w Polsce są średnio starsze niż europejskie. Teraz ma się to zmienić

Niemal jedna trzecia (30 proc.) ankietowanych polskich firm deklaruje możliwość powiększenia flot samochodowych w okresie najbliższych trzech lat. Pomimo symptomów spowolnienia gospodarczego i niepewności, polscy przedsiębiorcy są znacznie większymi optymistami niż firmy z innych krajów Europy, gdzie takie plany ma mniej niż jedna czwarta badanych (23 proc.).

Uważaj na te rzeczy podczas kupna używanego samochodu

Oszustwa w branży motoryzacyjnej są powszechne, dlatego warto wiedzieć, jakie sposoby stosują naciągacze. Niewiedzę kupujących chętnie wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy, którzy chcą się pozbyć wadliwego pojazdu lub po prostu uzyskać dużo większy zysk ze sprzedaży

Najszybciej na rynku wtórnym sprzedają się modele luksusowe

W 2023 roku sprzedający swoje auta czekali na kupujących średnio 24 dni. To o połowę krócej niż przed pandemią, ponieważ wówczas sprzedający czekali 42 dni. Wśród aut, które najczęściej ogłaszane są na rynku wtórnym, najkrócej na nowego właściciela czekają Opel Astra oraz Ford Focus.

Ranking: Najmniej i najbardziej awaryjne modele samochodów według ADAC

ADAC opublikowało ranking niezawodności aut w roku 2022. Lista składa się ze 155 modeli, w tym roku po raz pierwszy w 45-letniej historii statystyk w zestawieniu pojawiły się też elektryki.

Prawie połowa Polaków jeździ autem, które ma co najmniej 16 lat

W 2022 roku Polacy kupili za granicą o 18 proc. mniej aut używanych i o 6 proc. mniej nowych aut w Polsce. Niechętnie wystawiali też samochody na sprzedaż lub decydowali się na ich złomowanie. Jeśli taka tendencja utrzyma się w przyszłości, to rynek zapełni się głównie starymi samochodami.

Krócej czekamy na zamawiane auto. W zapasie jest nawet kilkanaście tysięcy sztuk

Na nowe auto z salonu czekamy już coraz krócej. Z 10 miesięcy w grudniu ubiegłego roku do 8 miesięcy w marcu tego roku skrócił się czas dostawy samochodu produkowanego według indywidualnej konfiguracji. Przy tym znacznie więcej aut dealerzy mają w zapasach.

Co czwarta firma planuje w tym roku kupić auto. Co trzecia model premium

74 proc. z nich zdecyduje się na nowy wariant. lub model Większość tych transakcji ma zostać dokonanych w pierwszym półroczu tego roku.

Test 50 opon letnich. Które wypadły najlepiej?

ADAC w swoim ostatnim teście sprawdziło aż 50 producentów opon letnich w rozmiarze 205/55 R16 V. W próbach uwzględniono rozszerzone kryteria środowiskowe i ekonomiczne. Aż siedem razy przyznano notę „słabe”, a podczas hamowania na mokrej nawierzchni z 80 km/h różnica do w zatrzymaniu się wyniosła aż 25 m.

Wreszcie dzieje się coś dobrego na polskim rynku motoryzacyjnym

Luty okazał się kolejnym miesiącem tego roku ze wzrostem sprzedaży nowych aut, co może zapowiadać ugruntowanie pozytywnego trendu. Zwłaszcza, że lutowa sprzedaż samochodów wynosząca 38,5 tys. aut okazała się wyższa zarówno od ubiegłorocznej (o prawie 15 proc.) jak również styczniowej (o jedną dziesiątą).

Sprzedaż Tesli w górę o ponad tysiąc procent

Tesla z największym wzrostem, Mini z największym spadkiem, Volkswagen z największą wielkością sprzedażą – unijny rynek samochodów osobowych w styczniu właśnie podsumowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów ACEA.