Znowu drożeją używane samochody

Nie dość, że ceny nowych samochodów szybują w stratosferze – średnia ważona cena sprzedaży zbliżyła się w czerwcu 2023 r. do 176 tys. zł, a wkrótce ma osiągnąć kolejny psychologiczny próg 180 tys. zł – to podwyżki cen biją w klientów także na polskim rynku wtórnym.

Na drogie auta nie brakuje chętnych

Zwiększone zainteresowanie używanymi samochodami marek premium widoczne jest nie tylko na rynku polskim, ale także na rynku czeskim, słowackim czy węgierskim.

Abonament na auto nie jest w modzie. Tylko co dziesiąty bierze go pod uwagę

Jak wynika z badania Santander Consumer Multirent „Czas wynajmu aut”, usługa wynajęcia samochodu w abonamencie na ten moment nie jest jeszcze bardzo popularna wśród polskich kierowców. Tylko 10 proc. badanych przyznało, że obecnie rozważałoby skorzystanie z niej.

10 najbardziej przecenionych modeli samochodów względem marca

Analitycy Carsmile przejrzeli ofertę dilerów w poszukiwaniu aut, które są dziś oferowane na korzystniejszych warunkach niż kilka tygodni temu. Wytypowali 10 modeli, w przypadku których miesięczna rata z tytułu wynajmu długoterminowego jest dziś znacząco niższa niż jeszcze w połowie marca.

Polacy coraz więcej wydają na sprowadzone używane auta i ich transport

W 2022 roku Polacy sprowadzili mniej samochodów niż rok wcześniej, ale ich wartość była niemal taka sama. Nie oznacza to jednak, że kupowane są młodsze samochody. Jest wręcz przeciwnie.

Naprawa samochodu droższa o prawie 40 procent

O prawie 40 proc. wzrosły w 2022 r. koszty serwisowania samochodu w autoryzowanych warsztatach – informuje platforma Automarket.pl, która zebrała informacje dotyczące stawek za roboczogodzinę z ASO różnych marek.

Tesla wpada we własne sidła. Nadprodukcja, auta dostępne od ręki, rabaty

Tesla słynie z braku rabatów oraz samochodów, które produkowane są wyłącznie pod zamówienie. Teraz to się zmieniło. Na oficjalnej stronie producenta można znaleźć pojazdy stojące pod salonami z możliwością zakupu od ręki.

Na cofniętym przebiegu licznika możesz stracić nawet 30 tys. zł

Od kilkuset do nawet 30 tys. złotych można stracić kupując auto używane z cofniętym przebiegiem licznika za każde 50 lub 100 tys. km “ukrytego” przebiegu.

Używane samochody na polskim rynku są jednymi z tańszych w Europie

Rynek samochodów używanych powoli wraca do normy po pandemicznych zawirowaniach. Polacy znowu mogą wybierać w tanich samochodach używanych, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że te oferowane nad Wisłą należą do najtańszych w Europie.

Rewolucja w carsharingu na minuty. Walka z PKP i wysokimi cenami paliw

Największy operator usług wynajmu samochodów na minuty w Polsce wprowadza szereg zmian w swojej ofercie. Największa dotyczy cennika, który ma stać się prosty i przejrzysty. Te działania mają przyciągnąć nowych klientów, którzy przy obecnych cenach za paliwo czy PKP wybiorą tańszy wynajem na minuty.

Jeszcze nigdy używane auta w Niemczech nie były tak drogie

Rynek motoryzacyjny jest zdestabilizowany na całym świecie. I nie chodzi tu już wyłącznie o opóźnienia i brak dostaw nowych aut, ale również tych używanych, które są coraz droższe. W Niemczech, na największym europejskim rynku motoryzacyjnym w ciągu roku auta z drugiej ręki zdrożały średnio o 19 proc.

Najchętniej kupujemy używane auta do 30 tys. zł

Z raportu dotyczącego samochodów używanych wynika, że w Polacy kupują najchętniej auta do 30 tysięcy złotych, a pozbywamy się ich dopiero jak praktycznie nie można nimi jeździć. Eksperci oceniają, że w przyszłym roku kondycja parku samochodowego w Polsce będzie jeszcze gorsza.

Ponad 54 proc. Polaków tankuje za kwotę poniżej 500 zł miesięcznie

Za jaką kwotę tankują miesięcznie Polacy, ile pokonują kilometrów, czy wolą tańsze czy droższe markowe paliwo, jak wiekowymi autami podróżujemy? Czyli prawie wszystko o zachowaniach Polaków za kółkiem.

Najdroższe tablice rejestracyjne na świecie. Rekordowa cena to 115 mln zł

Ile byłbyś w stanie zapłacić za wyjątkową tablicę rejestracyjną, 1000, 2000 złotych? Ludzie za specjalny numer na kawałku blachy przyczepionej do auta są w stanie wydać fortunę. Oto lista najdroższych tablic rejestracyjnych świata.

Ubywa chętnych na zakup samochodów. Średnia cena aut wyższa o 15 proc.

Wzrost cen aut uderza nie tylko w klientów salonów dealerskich, ale mocno bije również w rynek wtórny. Polacy kupują coraz starsze, a zarazem coraz droższe samochody. Według firmy Cofidis, średnia cena aut, które zostały zakupione w tym roku z wykorzystaniem kredytu wzrosła o 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i sięga już 41 tys. zł.

Black Week w salonach samochodowych. Jednak będzie wyprzedaż rocznika 2022

Szykuje się gorąca końcówka roku na rynku motoryzacyjnym. Na rynek trafi około tysiąca aut z obniżoną ceną o średnio 20 proc. Aż 23 proc. osób rozważających zakup auta jest zdania, że przekonałby ich do tego właśnie rabat.

W ciągu najbliższego roku ceny nowych aut mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.

Coraz więcej osób rezygnuje z zakupu nowego samochodu przez rosnące koszty. Odwiedzających salony odstraszają nie tylko ceny, ale drożejące raty kredytu lub leasingu.

Co dalej z cenami aut? Czy warto poczekać na obniżki i rabaty?

W najbliższych 12 miesiącach sumaryczny koszt zakupu samochodu wzrośnie o 10-15 proc - przewidują eksperci Carsmile. Kto wynajął auto rok temu, w pierwszych 12 miesiącach zaoszczędził na abonamencie nawet 13 tys. zł plus VAT.