Ubywa chętnych na zakup samochodów. Średnia cena aut wyższa o 15 proc.

Wzrost cen aut uderza nie tylko w klientów salonów dealerskich, ale mocno bije również w rynek wtórny. Polacy kupują coraz starsze, a zarazem coraz droższe samochody. Według firmy Cofidis, średnia cena aut, które zostały zakupione w tym roku z wykorzystaniem kredytu wzrosła o 15 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i sięga już 41 tys. zł.

Black Week w salonach samochodowych. Jednak będzie wyprzedaż rocznika 2022

Szykuje się gorąca końcówka roku na rynku motoryzacyjnym. Na rynek trafi około tysiąca aut z obniżoną ceną o średnio 20 proc. Aż 23 proc. osób rozważających zakup auta jest zdania, że przekonałby ich do tego właśnie rabat.

W ciągu najbliższego roku ceny nowych aut mogą wzrosnąć nawet o 20 proc.

Coraz więcej osób rezygnuje z zakupu nowego samochodu przez rosnące koszty. Odwiedzających salony odstraszają nie tylko ceny, ale drożejące raty kredytu lub leasingu.

Co dalej z cenami aut? Czy warto poczekać na obniżki i rabaty?

W najbliższych 12 miesiącach sumaryczny koszt zakupu samochodu wzrośnie o 10-15 proc - przewidują eksperci Carsmile. Kto wynajął auto rok temu, w pierwszych 12 miesiącach zaoszczędził na abonamencie nawet 13 tys. zł plus VAT.

Taniej na rynku aut używanych

Ceny samochodów używanych powoli zaczynają się stabilizować. Według miesięcznego raportu AAA Auto w sierpniu mediana ceny samochodów używanych wyniosła 25.000 złotych, a więc jest niższa o 900 złotych niż w lipcu 2022 roku (25.900 złotych).

Początek roku szkolnego z galopującą ceną Diesla

Ostatnie dni sierpnia oraz początek września jasno pokazują, że obniżki cen paliw są już za nami. Najlepszym tego dowodem jest koszt zakupu na stacjach benzynowych oleju napędowego, który w szybki sposób zbliżył się do niemal 8 złotych za litr.

Najtańsze samochody drożeją najszybciej

Na polskim rynku moto ceny pędzą jak szalone i nie zamierzają zwalniać. W końcu ubiegłego roku prognozowano, że auta na przestrzeni 12 miesięcy będą drożeć o 15-20 proc., co już budziło grozę wśród potencjalnych nabywców. Nowe prognozy mogą okazać się jeszcze gorsze.

Koszty użytkowania pojazdów firmowych w Polsce wzrosły o ponad 25 proc

Zwiększająca się inflacja, braki w produkcji samochodów, podnoszone stropy procentowe negatywnie wpływają na rentowność firm. To czasy, w których fleet manager musi umiejętnie liczyć wszystkie koszty związane z flotą pojazdów.

Drastycznie przekroczone budżety paliwowe w polskich flotach

Ceny paliwa wywindowały do góry. Ta sytuacja przeraża firmy, które już teraz są u kresu wytrzymałości w związku z ponoszonymi kosztami na flotę pojazdów.

Volvo wszystkich zaskoczyło. Trzy najpopularniejsze modele z obniżkami cen

Volvo Car Poland przygotowała ofertę specjalną na swoje trzy najpopularniejsze modele. Określone wersje wyposażenia modeli XC60 i XC90 do końca sierpnia będą dostępne w ramach oferty bez VAT.

Pierwsza od dwóch lat obniżka cen na rynku samochodów używanych

Po raz pierwszy po okresie pandemii Covid-19 operatorzy sieci centrów samochodów używanych wprowadzają rabaty na samochody ze swojej oferty. Letnie obniżki cen dotyczą jednej trzeciej oferowanych aut.

Najszybciej drożeją używane vany. Część kupujących przerabia je na kampery

To nie SUV-y, za którymi rozgląda się coraz większa część Polaków przymierzających się do kupna używanego auta biorą największy rozpęd cenowy.

Marki samochodowe zaczynają rozwijać własne sieci sprzedaży aut używanych

Samochody używane to coraz lepszy biznes. Toyota stworzyła sieć sprzedaży aut używanych pod nazwą - Toyota Pewne Auto, który obejmuje wybranych dealerów. W tym roku do programu dołączą trzy nowe salony.

Używane modele Audi i Opla z najmniejszym wzrostem cen

Używane Audi A4 oraz Opel Insignia to modele, które w maju najmniej podrożały na polskim rynku wtórnym. Według wyliczeń sieci AAA Auto oba modele tych au zdrożały w ujęciu rocznym zaledwie o 3,2 procent.

Drogie paliwo sprawia, że jeździmy tyle samo, ale wolniej

Wakacje to okres wyjazdów. Wysokie ceny paliw skłoniły analityków aplikacji NaviExperta do szczegółowej analizy zachowań klientów.

Motoryzacyjne marki premium - jedyny segment, którego wartość sprzedaży wzrosła

Samochody premium i luksusowe uznawane są za jedne z odporniejszych na Covid-19 – wynika z raportu KPMG. W 2021 roku wzrost wartości tego sektora wyniósł 25,3 proc. To jedyna klasa, która przekroczyła wyniki uzyskiwane przed wybuchem pandemii.

Płać za autostrady aplikacją

Aplikacja mPay umożliwia regulowanie płatności za przejazd płatnymi odcinkami autostrad A1, A2 i A4. Usługa jest dostępna zarówno dla prywatnych użytkowników, jak i firmowych flot.

6 tys. mniej aut w wieku poniżej 4 lat. Ceny wzrosły o ponad 32 proc.

Tylko w trzech krajach Europy Środkowej, w Polsce, Czechach i Słowacji, w pierwszym kwartale br. zniknęło 9.500 samochodów w wieku poniżej 4 lat, z czego najwięcej w Polsce.