Nowa generacja opon do aut ciężarowych powstanie z materiałów odnawialnych

Podczas targów IAA Transportation Goodyear zaprezentował innowacyjną, demonstracyjną oponę do samochodów ciężarowych, która w 63 proc. została wykonana z materiałów odnawialnych.

Kalifornia bez samochodów spalinowych po 2035 roku

Tydzień po ogłoszeniu przez prezydenta Joe Bidena pakietu 370 mld dolarów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. Kalifornia przyśpieszyła transformację energetyczną sektora samochodowego. Po 2035 r. nie będzie tam wolno sprzedawać nowych samochodów z napędem spalinowym.

Największy przetarg na autobusy zasilane wodorem może nie dojść do skutku

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) ma zorganizować największy jak do tej pory przetarg związany z wodorowym transportem. Okazuje się, że może on nie dojść do skutku. Wszystko przez brak gwarancji dostaw wodoru.

Toyota i inni japońscy producenci rozpoczynają prace nad bioetanolem

Japońskie marki Toyota, Suzuki, Daihatsu rozpoczęły prace badawcze nad nowymi sposobami wytwarzania bioetanolu, który mógłby zostać wykorzystany do zasilania silników pojazdów.

Unia Europejska bardziej wyrozumiała dla supersportowych samochodów

W ramach negocjacji "Fit for 55" UE zdecydowała wycofaniu silników spalinowych od 2035 roku, ale także o przedłużeniu tego terminu dla producentów małych serii aut. Odpowiednia poprawka pozwala na redukcję emisji CO2 do 2035 r., a nie jak pierwotnie planowano do 2030 r.

Przybywa europejskich miast z zakazem wjazdu dla starszych aut

Już 320 miast w Europie ma wydzielone strefy, w których wprowadzono zakazy ruchu dla aut emitujących duże ilości spalin. Od 2019 r. ich liczba zwiększyła się o 40 proc. – informuje Polski Klub Ekologiczny (PKE), powołując się na dane Urban Access Regulations Database.

Za dwa lata ma wejść w życie zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu w Krakowie

Nie tak szybko i znacznie łagodniej – takie wnioski przynoszą konsultacje społeczne w Krakowie, dotyczące utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT). To pierwsze miasto w Polsce, w jakim już wcześniej powołano taką strefę (w dzielnicy Kazimierz) i która szybko została zlikwidowana wskutek protestów mieszkańców.

Ropę, gaz i węgiel mógłby zastąpić wodór. 800 mln euro na rozwój

Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Odbudowy (KPO), na wdrożenie gospodarki wodorowej, dostosowanie prawa regulującego zasady wykorzystania wodoru, budowę infrastruktury zabezpieczone jest 800 milionów euro.

Ford stawia na ekologię. Wykluczenie wody pitnej przy produkcji, redukcja odpadów

Strategia Forda uwzględnienia ochronę środowiska już na etapie produkcji auta. Teraz Ford chce znacznie zmniejszyć zakres wykorzystania wody pitnej przy procesie produkcji pojazdów. Plan zakłada redukcję o 15 proc. do 2025 roku.

Diesel na stacjach drogi, auto elektryczne dużo kosztuje. Czym jeździć?

Przejazd 100 km autem o napędzie diesla może kosztować ok. 57 zł, a elektrykiem tylko ponad 11 zł – wynika z wyliczeń autobaza.pl. Jednak kupno elektryka wymaga o wiele większego wkładu finansowego na początku, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Jak dekarbonizować swoją flotę? Elektryk to nie jest jedyne rozwiązanie

W ramach projektu "Fit For 55" Unia Europejska przedstawiła w lipcu 2021 finalny plan osiągnięcia 55 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 r. Nadrzędnym celem jest uczynienie UE neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Unia nie zrobi wyjątku dla e-paliw. Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych

Mimo że coraz więcej producentów patrzy na to sceptycznie, Unia twardo obstaje przy zakazie sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku. Nowe przepisy i normy mają objąć również e-paliwa, nad którymi aktualnie pracuje kilka firm motoryzacyjnych.

Bez specjalnych nalepek nie wjedziesz do centrum miasta

Naklejki uprawniająca do wjazdu do Stref Czystego Transportu obowiązują już od początku maja. Jej brak będzie wiązał się z mandatem w wysokości 500 zł. Póki co jednak nie trzeba się tym faktem przejmować, bo naklejki są, ale nie ma wyznaczonych stref.

Warszawa i Kraków zdradziły, jak będą wyglądały strefy czystego transportu

Polskie miasta rozpoczęły walkę o lepsze powietrze. Prekursorami zmian będą Warszawa oraz Kraków. Co to oznacza dla mieszkańców oraz przyjezdnych do tych arterii miejskich?

Strefy czystego transportu coraz bliżej. Warszawa nie chce diesli

Warszawa, jak większość miast w Polsce zmaga się z dużym problemem jakości powietrza. Jednym z przyczyn tego stanu są auta niespełniające norm emisji spalin oraz najstarsze diesle. Ratusz chce to rozwiązać przez wprowadzenie stref czystego transportu.

Co siódma ciężarówka nie spełnia norm emisji spalin

W województwie małopolskim, Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadzała akcję „dymomierz”. Funkcjonariusze wzięli pod lupę emisję spalin w ciężarówkach. Wyniki testów były dalekie od zadawalających.

Toyota sprzedała na świecie ponad 20 mln zelektryfikowanych samochodów

Toyota dostarczyła klientom już ponad 20 milionów samochodów ze zelektryfikowanym napędem. Wg. obliczeń Toyoty w ciągu 25 lat pozwoliły one uniknąć emisji 160 milionów ton CO2 oraz zaoszczędzić 65 milionów kilolitrów benzyny.

Samochody zatruwają nie tylko powietrze, ale też wodę

Zgodnie z doniesieniami naukowców z University of Toronto, samochody uwalniają szkodliwe substancje pochodzące m.in. pyłów, lakierów i opon, które trafiają do miejskich strumieni i rzek.