Warszawa. Te auta nie wjadą do centrum miasta

Przyszły rok nie wygląda jeszcze źle. Ale w kolejnych zasady wjazdu do centrum Warszawy będą zaostrzane.

W Kalifornii nie mogą jeździć ciężarówki starsze niż 13 lat

Ciężarówki i autobusy zbudowane przed 2010 rokiem będą miały zakaz poruszania się po drogach Kalifornii. Przewoźnicy buntują się przeciwko nowemu postanowieniu.

Opona, która jest w 90 proc. zbudowana z materiałów odnawialnych

Opona Goodyera, która aż w 90 proc. składa się z materiałów odnawialnych, przeszła wszystkie obowiązujące testy regulacyjne i została dopuszczona do ruchu drogowego została zaprezentowana podczas targów Consumer Electronics Show w Las Vegas.

Tymi modelami aut nie wjedziesz do strefy czystego transportu w Krakowie

W Krakowie zostanie utworzona strefa czystego transportu. Zakazany będzie wjazd samochodów, które nie spełniają określonych norm czystości spalin. Ograniczenia wejdą w życie od połowy 2024 roku, a dwa lata później zasady zmienią się na jeszcze bardziej rygorystyczne.

Od 2024 roku do Krakowa nie wjedziesz starym autem

Kraków postawi szlaban przez starymi samochodami. W środę radni zdecydowali o utworzeniu w mieście strefy czystego transportu, do której zakazany byłby wjazd aut nie spełniających określonych norm czystości spalin.

Unia Europejska nie odpuszcza. Zakaz rejestracji nowych aut spalinowych

Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej oraz Parlament Europejski wypracowały porozumienie w sprawie norm emisji CO2 dla pojazdów osobowych i dostawczych. W efekcie od 2035 r. w państwach członkowskich będzie można rejestrować wyłącznie nowe samochody z napędem zeroemisyjnym.

Zamrożenie cen energii przywróci popyt na elektryczne autobusy

Wprowadzenie maksymalnych stawek za prąd może wyhamować spadkowy trend inwestycji miast w elektromobilność w tym w autobusy napędzane napędem alternatywnym.

Nowe normy emisji spalin Euro 7. Producenci mogą odetchnąć

Nowa norma emisji spalin Euro 7 będzie mniej rygorystyczna niż się obawiano. Tak wynika z dokumentów Komisji Europejskiej. Póki co nawet data jej obowiązywania wydaje się wciąż niepewna.

Czy producenci samochodów zaniżają emisję spalin i to nawet kilkukrotnie?

Pozarządowa Europejska Federacja Transportu i Środowiska sugeruje, że globalne emisje producentów pojazdów – obejmujące całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych są o około 50 proc. większe niż jest to deklarowane w sprawozdaniach.

Stellantis chce zarabiać na odzysku surowców wtórnych

Stellantis chce dojść do wykorzystywania w swych samochodach minimum 35 proc. materiałów z odzysku surowców wtórnych. Do 2030 r. chce na nich również zarabiać i to aż 2 mld euro, 10 razy więcej niż obecnie.

Lublin drugim miastem w Polsce wykorzystującym autobus o napędzie wodorowym

Urbino 12 hydrogen już niedługo zostanie wdrożony do taboru Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. Dostarczy go firma Solaris Bus & Coach. Po zrealizowaniu dostawy miasto będzie drugim po Koninie polskim miastem wykorzystującym w taborze pojazd wyposażony w ogniwa paliwowe zasilane wodorem.

W siedmiu miastach polski będzie można zatankować wodór

Zgodnie z deklaracjami w siedmiu miastach Polski będzie można zatankować wodór. Paliwo przyszłości będzie dostępne dzięki PKN Orlen, który swoje plany poszerzył o takie miasta jak Bielsko-Biała, Gorzów Wielkopolski, Kraków, Piła i Warszawa.

Butelki PET, łupiny orzechów. Z jakich eko materiałów korzysta branża moto

Butelki PET, włókna buraka, łupiny orzechów - producenci samochodowi coraz częściej sięgają po ekologiczne materiały lub takie pochodzące z odzysku. Skoda wytwarza z nich pokrowce na siedzenia, zderzaki i inne elementy auta.

Nowa generacja opon do aut ciężarowych powstanie z materiałów odnawialnych

Podczas targów IAA Transportation Goodyear zaprezentował innowacyjną, demonstracyjną oponę do samochodów ciężarowych, która w 63 proc. została wykonana z materiałów odnawialnych.

Kalifornia bez samochodów spalinowych po 2035 roku

Tydzień po ogłoszeniu przez prezydenta Joe Bidena pakietu 370 mld dolarów na zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do 2030 r. Kalifornia przyśpieszyła transformację energetyczną sektora samochodowego. Po 2035 r. nie będzie tam wolno sprzedawać nowych samochodów z napędem spalinowym.

Największy przetarg na autobusy zasilane wodorem może nie dojść do skutku

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM) ma zorganizować największy jak do tej pory przetarg związany z wodorowym transportem. Okazuje się, że może on nie dojść do skutku. Wszystko przez brak gwarancji dostaw wodoru.

Toyota i inni japońscy producenci rozpoczynają prace nad bioetanolem

Japońskie marki Toyota, Suzuki, Daihatsu rozpoczęły prace badawcze nad nowymi sposobami wytwarzania bioetanolu, który mógłby zostać wykorzystany do zasilania silników pojazdów.

Unia Europejska bardziej wyrozumiała dla supersportowych samochodów

W ramach negocjacji "Fit for 55" UE zdecydowała wycofaniu silników spalinowych od 2035 roku, ale także o przedłużeniu tego terminu dla producentów małych serii aut. Odpowiednia poprawka pozwala na redukcję emisji CO2 do 2035 r., a nie jak pierwotnie planowano do 2030 r.