Za dwa lata ma wejść w życie zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu w Krakowie

Nie tak szybko i znacznie łagodniej – takie wnioski przynoszą konsultacje społeczne w Krakowie, dotyczące utworzenia Strefy Czystego Transportu (SCT). To pierwsze miasto w Polsce, w jakim już wcześniej powołano taką strefę (w dzielnicy Kazimierz) i która szybko została zlikwidowana wskutek protestów mieszkańców.

Ropę, gaz i węgiel mógłby zastąpić wodór. 800 mln euro na rozwój

Zgodnie z założeniami Krajowego Planu Odbudowy (KPO), na wdrożenie gospodarki wodorowej, dostosowanie prawa regulującego zasady wykorzystania wodoru, budowę infrastruktury zabezpieczone jest 800 milionów euro.

Ford stawia na ekologię. Wykluczenie wody pitnej przy produkcji, redukcja odpadów

Strategia Forda uwzględnienia ochronę środowiska już na etapie produkcji auta. Teraz Ford chce znacznie zmniejszyć zakres wykorzystania wody pitnej przy procesie produkcji pojazdów. Plan zakłada redukcję o 15 proc. do 2025 roku.

Diesel na stacjach drogi, auto elektryczne dużo kosztuje. Czym jeździć?

Przejazd 100 km autem o napędzie diesla może kosztować ok. 57 zł, a elektrykiem tylko ponad 11 zł – wynika z wyliczeń autobaza.pl. Jednak kupno elektryka wymaga o wiele większego wkładu finansowego na początku, na co nie każdy może sobie pozwolić.

Jak dekarbonizować swoją flotę? Elektryk to nie jest jedyne rozwiązanie

W ramach projektu "Fit For 55" Unia Europejska przedstawiła w lipcu 2021 finalny plan osiągnięcia 55 proc. redukcji emisji dwutlenku węgla do 2030 r. Nadrzędnym celem jest uczynienie UE neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Unia nie zrobi wyjątku dla e-paliw. Zakaz sprzedaży nowych aut spalinowych

Mimo że coraz więcej producentów patrzy na to sceptycznie, Unia twardo obstaje przy zakazie sprzedaży aut spalinowych od 2035 roku. Nowe przepisy i normy mają objąć również e-paliwa, nad którymi aktualnie pracuje kilka firm motoryzacyjnych.

Bez specjalnych nalepek nie wjedziesz do centrum miasta

Naklejki uprawniająca do wjazdu do Stref Czystego Transportu obowiązują już od początku maja. Jej brak będzie wiązał się z mandatem w wysokości 500 zł. Póki co jednak nie trzeba się tym faktem przejmować, bo naklejki są, ale nie ma wyznaczonych stref.

Warszawa i Kraków zdradziły, jak będą wyglądały strefy czystego transportu

Polskie miasta rozpoczęły walkę o lepsze powietrze. Prekursorami zmian będą Warszawa oraz Kraków. Co to oznacza dla mieszkańców oraz przyjezdnych do tych arterii miejskich?

Strefy czystego transportu coraz bliżej. Warszawa nie chce diesli

Warszawa, jak większość miast w Polsce zmaga się z dużym problemem jakości powietrza. Jednym z przyczyn tego stanu są auta niespełniające norm emisji spalin oraz najstarsze diesle. Ratusz chce to rozwiązać przez wprowadzenie stref czystego transportu.

Co siódma ciężarówka nie spełnia norm emisji spalin

W województwie małopolskim, Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadzała akcję „dymomierz”. Funkcjonariusze wzięli pod lupę emisję spalin w ciężarówkach. Wyniki testów były dalekie od zadawalających.

Toyota sprzedała na świecie ponad 20 mln zelektryfikowanych samochodów

Toyota dostarczyła klientom już ponad 20 milionów samochodów ze zelektryfikowanym napędem. Wg. obliczeń Toyoty w ciągu 25 lat pozwoliły one uniknąć emisji 160 milionów ton CO2 oraz zaoszczędzić 65 milionów kilolitrów benzyny.

Samochody zatruwają nie tylko powietrze, ale też wodę

Zgodnie z doniesieniami naukowców z University of Toronto, samochody uwalniają szkodliwe substancje pochodzące m.in. pyłów, lakierów i opon, które trafiają do miejskich strumieni i rzek.

Volkswagen będzie sadzić drzewa w ramach kompensacji śladu węglowego aut

Volkswagena uruchomił projekt „Way to Zero”. Zgodnie z jego założeniami, polski oddział Grupy postanowił stworzyć akcję kompensacji śladu węglowego samochodów spalinowych z parku prasowego.

Toyota stawia na kolej. Nowy program niskoemisyjnej logistyki aut

Toyota Motor Europe (TME) przeniosła transport nowych aut między Francją i Wielką Brytanią na drogę kolejową. Samochody są przewożone pociągami między centrami logistycznymi w Valenciennes i Toton przez najdłuższy tunel kolejowy w Europie.

Niemcy zmieniają zdanie: Chcemy, aby silniki spalinowe pozostały opcją

Komisja Europejska chce wprowadzić od 2035 r. zakaz sprzedaży w Unii aut o napędzie spalinowym. Bruksela miała poparcie krajów, które nie mają przemysłu samochodowego. Nowy rząd koalicyjny SPD-FDP-Zieloni w Niemczech nagle zmienił zdanie w tej sprawie.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad projektem dotyczącym wodoru

Brak przepisów dotyczących wymagań technicznych eksploatacji i naprawy stacji wodoru, to znacząca przeszkoda dla rozwoju tego rodzaju nośnika energii. To może się zmienić, Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad nowym projektem rozporządzenia.

Unia Europejska zapowiada bardziej surowe testy emisji spalin dla hybryd plug-in

Unia Europejska zaostrzy metodę pomiaru emisji spalin przez hybrydy plug-in. Wcześniej krytykowano, że przy obecnych testach pojawiają się wyniki czterokrotnie niższe od emisji w warunkach drogowych.

Strategia PKN Orlen - od biodegradowalnych opakowań po paliwo wodorowe

Ochrona środowiska, kształtowanie proekologicznych postaw czy wsparcie polskiej gospodarki – to filary przyjętej przez PKN Orlen nowej strategii zrównoważonego rozwoju, o które koncern dba i rozwija na co dzień. W grudniu 2021 roku, komunikację nowoprzyjętej strategii wspierała specjalna kampania edukacyjna, w której prezentowane były materiały nawiązujące do poszczególnych celów zrównoważonego rozwoju i zachęcające konsumentów do bardziej świadomych zakupów.