Chodzi o zwiększenie DMC, czyli dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu kierowanego przez osobę posiadającą prawo jazdy kategorii B. Po nowelizacjach z kategorią B możemy, w określonych warunkach prowadzić samochód, który ma 4,25 tony, a nie jak dotąd 3,5 tony masy całkowitej. Nowelizacja wynikła ze zmieniającego się rynku motoryzacyjnego. Po prostu nowe samochody, a w szczególności te elektryczne są coraz cięższe i 3,5 tony masy całkowitej okazuje się w wielu wypadkach mocno przekroczone.

Czytaj więcej

Uwaga na nowy system RedLight. Rejestruje przejazd na czerwonym świetle i nie tylko

W szczególności chodzi tu o samochody użytkowe, furgony i dostawczaki., które mogą przewozić ładunki o masie ok. 1,2-1,5 tony. Takie modele z napędem elektrycznym już na starcie ważą tyle, że po załadowaniu przekraczają obligatoryjne 3,5 tony dozwolone przy kategorii B. Po zmianie kierowcy z klasycznym prawem jazdy mogą bez strachu i potrzeb zmiany kwalifikacji prowadzić tego typu samochody.

Nowy przepis obowiązuje wyłącznie przy zachowaniu pewnych warunków

Zmiana przepisów i nowych warunków dla prawa jazdy kategorii B obowiązuje jednak tylko jeśli mamy prawo jazdy kategorii od minimum dwóch lat oraz:
- siedzimy za kierownicą samochodu z napędem hybrydowym (łączący dwa źródła napędu, np. jednostkę benzynową i elektryczną)
- prowadzimy samochód w pełni elektryczny
- auto jest zasilane LPG lub CNG
- samochód ma napęd wodorowy

Czytaj więcej

Koniec ery dotykowych ekranów. 5 gwiazdek tylko z przyciskami i przełącznikami