Według danych statystycznych za rok 2020 zebranych w raporcie przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji - kierowcy poniżej 25 roku życia powodują w Polsce najwięcej wypadków drogowych. W ubiegłym roku byli oni sprawcami ponad 3,7 tys. wypadków, w których zginęło 431 osób, a 4714 zostało rannych. Najczęstszą przyczyną (na poziomie 41 proc.) było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Zgodnie z opiniami specjalistów - młodych kierowców cechuje brak doświadczenia oraz umiejętności w kierowaniu pojazdów i jednocześnie duża skłonność do brawury i ryzyka.

fot. mat. prasowe

W tym roku Ford Polska kontynuuje program bezpłatnych szkoleń dla młodych kierowców. Ford Driving Skills for Life pomaga niedoświadczonym użytkownikom dróg poprawić swoje umiejętności w czterech obszarach, które mają wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Mowa o rozpoznawaniu zagrożeń na drodze, panowaniu nad pojazdem, kontrolowaniu prędkości jazdy i kontrolowaniu odległości podczas jazdy. Podczas kursu uczestnicy pod okiem doświadczonych instruktorów zdobywają cenną wiedzę.

Czytaj więcej

Ford zmodernizował Focusa

- Już ósmy raz spotkaliśmy się w Polsce z młodymi kierowcami na bezpłatnym szkoleniu bezpiecznej jazdy Ford Driving Skills for Life. Do tej pory ponad 3000 osób w naszym kraju miało okazję doskonalenia swoich umiejętności prowadzenia samochodu dzięki edukacyjnemu programowi Forda. Na uczestników czekały intensywne zajęcia praktyczne i teoretyczne. Skupiliśmy się na obszarach, w których świeżo upieczonym kierowcom brakuje jeszcze doświadczenia, a także na problemach związanych z rozpraszaniem uwagi - powiedział Mariusz Jasiński, dyrektor komunikacji i public relations Ford Polska.

W ramach Ford Driving Skills for Life prowadzone były również warsztaty związane z międzynarodową kampanią społeczną Forda “Podziel się drogą”. Akcja ma na celu popularyzację dobrych zachowań wśród rowerzystów i kierowców, promowanie zasad bezpieczeństwa w ruchu drogowym, uprzejmości, empatii i porozumienia pomiędzy kierowcami i rowerzystami. Młodzi kierowcy nauczyli się między innymi holenderskiego sposobu wychodzenia z samochodu – zapobiega on nieumyślnemu otwarciu drzwi, kiedy w naszym kierunku nadjeżdża rowerzysta. Dodatkowo uczestnicy szkolenia mieli okazję zasiąść za kierownicą ciężarówki i doświadczyć tego co widzi i czego nie jest w stanie zobaczyć kierowca tak dużego pojazdu.

fot. mat. prasowe

Tegoroczny program edukacyjny Ford Driving Skills for Life objął ponadto zagadnienia związane z elektromobilnością. Instruktorzy prowadzili warsztaty związane z bezpiecznym poruszaniem się w ruchu ulicznym elektryczną hulajnogą, a na sekcji technicznej młodzi kierowcy mogli zapoznać się z pojazdami elektrycznymi. - Ford od lat realizuje kampanię społecznej odpowiedzialności. Etyka biznesu obejmuje nasze działania również w sferze bezpieczeństwa na drogach. Program Ford Driving Skills for Life funkcjonuje od 2003 roku, a od 2013 działa w Europie. W bezpłatnych szkoleniach wzięło do tej pory udział ponad 1,25 miliona młodych kierowców w 46 krajach na całym świecie. Kluczowym założeniem programu Ford Driving Skills for Life jest przekazanie nowych informacji oraz dostarczenie praktycznych umiejętności, których nie da się nabyć w trakcie podstawowego kursu na prawo jazdy - wyjaśnia Piotr Pawlak, dyrektor zarządzający i prezes zarządu Ford Polska.

Od momentu utworzenia programu przez firmę Ford Motor Company Fund, stowarzyszenie Governors Highway Safety Association oraz panel ekspertów ds. bezpieczeństwa. Fundusz Forda zainwestował w szkolenia ponad 60 milionów dolarów. W Polsce program Ford Driving Skills for Life istnieje od 2016 roku. Podczas ośmiu intensywnych spotkań przeszkolonych zostało już ponad 3000 kierowców.

fot. mat. prasowe