Jak wynika z publikacji Pulsu Biznesu europejskie plany dwóch gigantów dotyczą budowy kolejnej fabryki akumulatorów na terenie Europy. Byłby to kolejny obiekt tego typu. Jeden znajduje się w USA, gdzie do połowy obecnej dekady mają powstawać ogniwa i moduły o mocy produkcyjnej do 60 GWh rocznie. Zapowiadana przez obie firmy spółka joint venture o nazwie BlueOvalSK, ma wybudować fabrykę w Europie o mocy produkcyjnej do 180 GWh.

Jeszcze w maju tego roku Reuters informował, że Ford chce osiągnąć zdolność produkcyjną 240 GWh. Hau Thai-Tang, szef ds. operacyjnych w Fordzie ujawnił, że produkcja nie będzie odbywała się tylko w Ameryce Północnej. - Z pewnością rozszerzymy ją na Europę – zaznaczył. Według Business Korea, inwestycja na Starym Kontynencie będzie kosztowała około 10 mld dolarów.

Bateria w Fordzie F-150 Lightning

Puls Biznesu powołując się na materiał w Business Korea podaje, że lokalizacja fabryki będzie w jednym z trzech miejsc: Węgrzech, Polsce lub Rumunii. Dziennik przypomina, że SK Innovation ma już bazę produkcyjną na Węgrzech. W miejscowości Kamarom są dwie fabryki o łącznej mocy 17,3 GWh. Trzecia jest w trakcie budowy. Jej moc ma oscylować w granicach 30 GWh.