SelectaDNA to system kryminalistycznego znakowania pojazdów i poszczególnych części technologią syntetycznego DNA z mikroznacznikami. Rozwiązanie to zostało opatentowane przez brytyjską firmę Selectamark Security Systems Plc. Umożliwia identyfikację samochodów przy pomocy prostych technik policyjnych. SelectaDNA jest oferowany w cenie auta we wszystkich wersjach wyposażenia dla niemal wszystkich modeli osobowych – od Yarisa po Highlandera i Land Cruisera. Zadaniem SelectaDNA jest odstraszenie potencjalnych sprawców kradzieży. Obecnie spora część kradzionych samochodów jest przeznaczona na części. W systemie SelectaDNA są one trwale oznakowane, co sprawia, że stają się dla przestępców bezużyteczne. Aby każdy, w tym potencjalny złodziej, mógł łatwo sprawdzić, że dany samochód został zabezpieczony systemem SelectaDNA, na szybach umieszczane są dwie duże naklejki ostrzegawcze oraz specjalny kod znakujący. Etykiety z identycznym kodem znajdują się także we wnętrzu samochodu.

mat. prasowe

- Z praktycznego punktu widzenia najważniejszą częścią systemu SelectaDNA są duże, dobrze widoczne naklejki na szybach. To one powodują, że złodziej z daleka widzi, że kradzież tego akurat samochodu jest dla niego niebezpieczna, a sprzedaż części będzie utrudniona i narazi go na odkrycie przez policję. Oznakowanie na szybach jest też informacją dla policji. Oficer może wychwycić takie kradzione auto nawet podczas zwykłej kontroli drogowej – podkreślił Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

Czytaj więcej

Wielka inwestycja Toyoty w produkcję napędów hybrydowych w Polsce

SelectaDNA to emulsja o budowie syntetycznego DNA, widoczna w świetle UV, podobna do DNA ludzkiego. Łańcuchy sztucznych genów mogą mieć dowolną długość, dając nieograniczoną ilość ich kombinacji. Aby ułatwić identyfikację auta, emulsja ta zostaje zmieszana z ponad 1000 trudno usuwalnymi aluminiowymi mikroznacznikami o średnicy 0,5 mm, widocznymi pod powiększeniem. Każdy z nich posiada unikalny kod oraz adres bazy właścicieli, z której policja może błyskawicznie skorzystać. Usunięcie oznakowań z elementów pojazdu jest praktycznie niemożliwe. Są one odporne na usuwanie mechaniczne i temperaturę. Producent gwarantuje trwałość danych na oznakowanych elementach przez minimum 5 lat. Oznakowanie emulsją DNA z mikroznacznikami jest nakładane na maksymalnie 50 najbardziej pożądanych przez przestępców komponentów takich jak katalizatory, felgi, elementy wyposażenia i części karoserii. Własny unikalny, nieusuwalny kod otrzymuje także maksymalnie 6 szyb. Dane samochodu z przypisanym kodem znakowania są umieszczane w międzynarodowym rejestrze właścicieli SAR, dostępnym dla policji w całej Europie przez 24 godziny na dobę.

mat. prasowe

- SelectaDNA jest tylko jednym z elementów pakietu antykradzieżowego, ofertowanego dla nowych aut naszej marki. Należą do niego także nowoczesne immobilisery, alarmy i zabezpieczenia kół specjalnymi śrubami patentowymi. Naszą rolą w serwisach Toyoty jest zadbanie o to, by kierowcy mogli cieszyć się ze swoich aut bez żadnych trosk – dodał Artur Wasilewski, Service Department Manager Toyota Motor Poland. Syntetyczne DNA jest analizowane tymi samymi metodami kryminalistycznymi, co wszystkie inne rodzaje DNA. Oznacza to, że każde laboratorium, policja i sąd na świecie jest w stanie zidentyfikować kod zawarty w emulsji znakującej. Niezależnie od tego kod pojazdu można odczytać z mikroznacznika. - DNA jest najpotężniejszą bronią policji w identyfikowaniu odnalezionych pojazdów i części. Przestępcy traktują skradzione przedmioty oznaczone SelectaDNA jako obarczone zbyt wysokim ryzykiem. System ten jest skutecznym środkiem odstraszającym przed kradzieżą samochodu i włamaniem do niego, stanowiąc doskonałe uzupełnienie innych zabezpieczeń antykradzieżowych. Kod syntetycznego DNA odczyta z łatwością każde laboratorium kryminalistyczne na świecie, które może skorzystać z bazy danych SelectaDNA. A do wykrycia SelectaDNA wystarczy lupa lub po oświetlenie latarką UV – zapewnił Jarosław Kaliszuk z firmy Semeco, dystrybutora SelectaDNA w Polsce.