Toyoty otrzymają system kryminalistycznego znakowania pojazdu

Nowe Toyoty otrzymują system zabezpieczenia przed kradzieżą SelectaDNA. Pozwala łatwo zidentyfikować auto oraz jego części. Tym samym staje się mało atrakcyjnym przedmiotem kradzieży ze względu na wysokie ryzyko wykrycia nawet po rozłożeniu go na części.

Publikacja: 30.01.2022 11:05

Toyoty otrzymają system kryminalistycznego znakowania pojazdu

Foto: mat. prasowe

SelectaDNA to system kryminalistycznego znakowania pojazdów i poszczególnych części technologią syntetycznego DNA z mikroznacznikami. Rozwiązanie to zostało opatentowane przez brytyjską firmę Selectamark Security Systems Plc. Umożliwia identyfikację samochodów przy pomocy prostych technik policyjnych. SelectaDNA jest oferowany w cenie auta we wszystkich wersjach wyposażenia dla niemal wszystkich modeli osobowych – od Yarisa po Highlandera i Land Cruisera. Zadaniem SelectaDNA jest odstraszenie potencjalnych sprawców kradzieży. Obecnie spora część kradzionych samochodów jest przeznaczona na części. W systemie SelectaDNA są one trwale oznakowane, co sprawia, że stają się dla przestępców bezużyteczne. Aby każdy, w tym potencjalny złodziej, mógł łatwo sprawdzić, że dany samochód został zabezpieczony systemem SelectaDNA, na szybach umieszczane są dwie duże naklejki ostrzegawcze oraz specjalny kod znakujący. Etykiety z identycznym kodem znajdują się także we wnętrzu samochodu.

mat. prasowe

- Z praktycznego punktu widzenia najważniejszą częścią systemu SelectaDNA są duże, dobrze widoczne naklejki na szybach. To one powodują, że złodziej z daleka widzi, że kradzież tego akurat samochodu jest dla niego niebezpieczna, a sprzedaż części będzie utrudniona i narazi go na odkrycie przez policję. Oznakowanie na szybach jest też informacją dla policji. Oficer może wychwycić takie kradzione auto nawet podczas zwykłej kontroli drogowej – podkreślił Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.

Czytaj więcej

Wielka inwestycja Toyoty w produkcję napędów hybrydowych w Polsce

SelectaDNA to emulsja o budowie syntetycznego DNA, widoczna w świetle UV, podobna do DNA ludzkiego. Łańcuchy sztucznych genów mogą mieć dowolną długość, dając nieograniczoną ilość ich kombinacji. Aby ułatwić identyfikację auta, emulsja ta zostaje zmieszana z ponad 1000 trudno usuwalnymi aluminiowymi mikroznacznikami o średnicy 0,5 mm, widocznymi pod powiększeniem. Każdy z nich posiada unikalny kod oraz adres bazy właścicieli, z której policja może błyskawicznie skorzystać. Usunięcie oznakowań z elementów pojazdu jest praktycznie niemożliwe. Są one odporne na usuwanie mechaniczne i temperaturę. Producent gwarantuje trwałość danych na oznakowanych elementach przez minimum 5 lat. Oznakowanie emulsją DNA z mikroznacznikami jest nakładane na maksymalnie 50 najbardziej pożądanych przez przestępców komponentów takich jak katalizatory, felgi, elementy wyposażenia i części karoserii. Własny unikalny, nieusuwalny kod otrzymuje także maksymalnie 6 szyb. Dane samochodu z przypisanym kodem znakowania są umieszczane w międzynarodowym rejestrze właścicieli SAR, dostępnym dla policji w całej Europie przez 24 godziny na dobę.

mat. prasowe

- SelectaDNA jest tylko jednym z elementów pakietu antykradzieżowego, ofertowanego dla nowych aut naszej marki. Należą do niego także nowoczesne immobilisery, alarmy i zabezpieczenia kół specjalnymi śrubami patentowymi. Naszą rolą w serwisach Toyoty jest zadbanie o to, by kierowcy mogli cieszyć się ze swoich aut bez żadnych trosk – dodał Artur Wasilewski, Service Department Manager Toyota Motor Poland. Syntetyczne DNA jest analizowane tymi samymi metodami kryminalistycznymi, co wszystkie inne rodzaje DNA. Oznacza to, że każde laboratorium, policja i sąd na świecie jest w stanie zidentyfikować kod zawarty w emulsji znakującej. Niezależnie od tego kod pojazdu można odczytać z mikroznacznika. - DNA jest najpotężniejszą bronią policji w identyfikowaniu odnalezionych pojazdów i części. Przestępcy traktują skradzione przedmioty oznaczone SelectaDNA jako obarczone zbyt wysokim ryzykiem. System ten jest skutecznym środkiem odstraszającym przed kradzieżą samochodu i włamaniem do niego, stanowiąc doskonałe uzupełnienie innych zabezpieczeń antykradzieżowych. Kod syntetycznego DNA odczyta z łatwością każde laboratorium kryminalistyczne na świecie, które może skorzystać z bazy danych SelectaDNA. A do wykrycia SelectaDNA wystarczy lupa lub po oświetlenie latarką UV – zapewnił Jarosław Kaliszuk z firmy Semeco, dystrybutora SelectaDNA w Polsce.

Innowacje
Koniec ery dotykowych ekranów. 5 gwiazdek tylko z przyciskami i przełącznikami
Innowacje
Google Maps z kolejną innowacją. Pomoże lepiej zorientować się w przestrzeni
Innowacje
Mapy Google po aktualizacji z funkcją rozszerzonej sztucznej inteligencji
Innowacje
Asystent głosowy w tej francuskiej marce zyska sztuczną inteligencję
Innowacje
Od 2024 r. samochody będą wyposażone w czarną skrzynkę