SelectaDNA to system kryminalistycznego znakowania pojazdów i poszczególnych części technologią syntetycznego DNA z mikroznacznikami. Rozwiązanie to zostało opatentowane przez brytyjską firmę Selectamark Security Systems Plc. Umożliwia identyfikację samochodów przy pomocy prostych technik policyjnych. SelectaDNA jest oferowany w cenie auta we wszystkich wersjach wyposażenia dla niemal wszystkich modeli osobowych – od Yarisa po Highlandera i Land Cruisera. Zadaniem SelectaDNA jest odstraszenie potencjalnych sprawców kradzieży. Obecnie spora część kradzionych samochodów jest przeznaczona na części. W systemie SelectaDNA są one trwale oznakowane, co sprawia, że stają się dla przestępców bezużyteczne. Aby każdy, w tym potencjalny złodziej, mógł łatwo sprawdzić, że dany samochód został zabezpieczony systemem SelectaDNA, na szybach umieszczane są dwie duże naklejki ostrzegawcze oraz specjalny kod znakujący. Etykiety z identycznym kodem znajdują się także we wnętrzu samochodu.
- Z praktycznego punktu widzenia najważniejszą częścią systemu SelectaDNA są duże, dobrze widoczne naklejki na szybach. To one powodują, że złodziej z daleka widzi, że kradzież tego akurat samochodu jest dla niego niebezpieczna, a sprzedaż części będzie utrudniona i narazi go na odkrycie przez policję. Oznakowanie na szybach jest też informacją dla policji. Oficer może wychwycić takie kradzione auto nawet podczas zwykłej kontroli drogowej – podkreślił Robert Mularczyk, PR Senior Manager Toyota Motor Poland.
Czytaj więcej
Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) uruchomiła w Wałbrzychu drugą linię produkcyjną silnika o pojemności 1,5 l zaprojektowanego w oparciu o globalną platformę projektową Toyoty TNGA (Toyota New Global Architecture).
SelectaDNA to emulsja o budowie syntetycznego DNA, widoczna w świetle UV, podobna do DNA ludzkiego. Łańcuchy sztucznych genów mogą mieć dowolną długość, dając nieograniczoną ilość ich kombinacji. Aby ułatwić identyfikację auta, emulsja ta zostaje zmieszana z ponad 1000 trudno usuwalnymi aluminiowymi mikroznacznikami o średnicy 0,5 mm, widocznymi pod powiększeniem. Każdy z nich posiada unikalny kod oraz adres bazy właścicieli, z której policja może błyskawicznie skorzystać. Usunięcie oznakowań z elementów pojazdu jest praktycznie niemożliwe. Są one odporne na usuwanie mechaniczne i temperaturę. Producent gwarantuje trwałość danych na oznakowanych elementach przez minimum 5 lat. Oznakowanie emulsją DNA z mikroznacznikami jest nakładane na maksymalnie 50 najbardziej pożądanych przez przestępców komponentów takich jak katalizatory, felgi, elementy wyposażenia i części karoserii. Własny unikalny, nieusuwalny kod otrzymuje także maksymalnie 6 szyb. Dane samochodu z przypisanym kodem znakowania są umieszczane w międzynarodowym rejestrze właścicieli SAR, dostępnym dla policji w całej Europie przez 24 godziny na dobę.