Kolejne roszady w Fiacie: odchodzi Alfredo Altavilla

Alfredo Altavilla, wiceszef Fiat Chrysler Automobiles złożył dymisję. To reakcja na pominięcie go w awansie na stanowisko szefa koncernu.

Publikacja: 23.07.2018 16:21

Kolejne roszady w Fiacie: odchodzi Alfredo Altavilla

Foto: fot. Jason Alden/Bloomberg

Ta reakcja nie jest zaskoczeniem, bo Altavilla był najczęściej wymieniany jako człowiek, który miał objąć kierownictwo w FCA pod odejściu Sergio Marchionne wiosną 2019. Ale choroba genialnego menedżera, jakim był Marchionne, przyspieszyła bieg wypadków.

CZYTAJ TAKŻE: Fiat bez człowieka-legendy

Altavilli w FCA podlegały operacje koncernu w Europie, na Bliskim Wschodzie, oraz Afryce. Nadzorował również produkcję Fiata w fabrykach w Polsce, Turcji, Serbii oraz we Włoszech. Chętnie przyjeżdżał zresztą do polskich fabryk FCA w Tychach i Bielsku. Był także zwolennikiem powrotu produkcji Pandy do tyskiego zakładu.

""

Mike Manley, nowy dyrektor generalny FCA, wcześniej szef marek Jeep i Ram / fot. Daniel Acker/Bloomberg

moto.rp.pl

W tej sytuacji nowy dyrektor generalny FCA, Mike Manley, który przejmie także obowiązki Altavilli, jest mocno osłabiony. Na razie nie ma informacji o tym, czy w firmie zostanie szef finansów Richard Palmer, który także był na krótkiej liście możliwych następców Marchionne. Z pewnością w najbliższą środę, kiedy Manley będzie przedstawiał szczegóły strategii FCA na najbliższe pięć lat, inwestorzy będą mieli do niego wiele pytań. A zwłaszcza jedno: czy będzie w stanie zatrzymać resztę zarządu, który stał za sukcesem koncernu. Szczegóły te miał przedstawić Sergio Marchionne, ujawniając wcześniej zarysy strategii podczas WZA w Turynie. Stąd oczekiwanie, że w środę poznamy podział modeli pomiędzy szczególne fabryki i okaże się, co ostatecznie ma być produkowane w Tychach.

CZYTAJ TAKŻE: Michael Manley, nowy dyr. generalny FCA: Charyzmatyczny przywódca

Tymczasem stan byłego szefa FCA pogarsza się. Jeszcze na początku lipca, już po operacji barku, konsultował się ze współpracownikami ze szpitala Kliniki Uniwersyteckiej w Zurichu i planował, że wyjdzie z niego w połowie miesiąca. Jednak w piątek 20 lipca Marchionne stracił przytomność i został podłączony do respiratora. Próby odłączenia aparatury w sobotę rano nie powiodły się. Z Marchionne w szpitalu są jego najbliżsi : synowie Alessio Giacomo i Jonathan Tyler oraz partnerka Manuela Battezzato, pracująca w dziale komunikacji FCA.

Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę