Sergio Marchionne już nie jest szefem Fiata.
Sergio Marchionne już nie jest szefem Fiata.
fot. Federico Bernini/Bloomberg

Legenda motoryzacyjnego biznesu odchodzi – Fiat Chrysler niespodziewanie ogłosił w sobotę, że Sergio Marchionne nie jest już szefem Fiata i Ferrari z powodu poważnych problemów zdrowotnych. W FCA zastąpi go Mike Manley, dotychczasowy szef marek Jeep i Ram.

Zarządy Fiata Chryslera i Ferrari niezależnie od siebie zebrały się w sobotę 21 lipca, aby omówić plany wyboru następcy Sergio Marchionne, który kierował obydwoma firmami – taką sensacyjną informację podał portal „Automotive News”. Marchionne jest obecnie na zwolnieniu lekarskim po operacji, którą przeszedł. Nie pojawił się publicznie od 26 czerwca, co wzbudziło wiele spekulacji związanych z jego stanem zdrowia. Jednak jeszcze w piątek FCA zaprzeczał informacjom, że przewodniczący rady nadzorczej John Elkann wezwał członków Rady Dyrektorów na sobotnie posiedzenie, aby omówić podział uprawnień Marchionne.

Mike Manley, nowy szef FCA / fot. Daniel Acker/Bloomberg

Tymczasem w sobotnim komunikacie firma oświadczyła, że „pojawiły się nieoczekiwane komplikacje podczas rekonwalescencji  Sergio Marchionne, a sytuacja znacznie się pogorszyła w ostatnich godzinach. W konsekwencji nie będzie on mógł wrócić do pracy”. 66-letni Marchionne, który zasłużył się uratowaniem Fiata i Chryslera od bankructwa przejmując stery we włoskiej grupie w 2004 r., miał ustąpić ze stanowiska w kwietniu 2019 r. 

CZYTAJ TAKŻE: Kim jest Mike Manley

Ma go zastąpić Mike Manley, dotychczasowy szef marek Jeep i RAM. Wśród kandydatów na to stanowisko był wymieniany także Richard Palmer, dyrektor finansowy koncernu i Alfredo Altavilli, szef działu europejskiego FCA. Stanowisko dyrektora generalnego Ferrari obejmie z kolei Louis Carey Camilleri, członek zarządu tej firmy i były przewodniczący rady dyrektorów Philip Morris Int’l, a John Elkann, szef rady FCA i wnuk Gianniego Agnelli, pochodzący z rodziny kontrolującej FCA i Ferrari, będzie przewodniczącym rady nadzorczej tej drugiej firmy. Marchionne zajmował oba te stanowiska w firmie z Maranello. Elkann w wydanym oświadczeniu, stwierdził, że jest zasmucony wiadomością o problemach zdrowotnych Marchionne.

NASZ WYWIAD: Mike Manley – nowy szef koncernu FCA

W komunikacie FCA zaznaczyła, że oficjalnie Manley zostanie powołany na nowe stanowisko podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Ma ono zostać zwołane w ciągu najbliższych kilku dni, ale już w sobotę – by zachować ciągłość operacyjną w zarządzaniu spółką – otrzymał on pełne uprawnienia dyrektora generalnego.

 

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Brak „zimówek”? Kłopoty z auto casco

1/3 kierowców jeździ zimą na letnich oponach. To jeden z efektów braku obowiązku zmiany ...

Nowy Land Rover Discovery Sport: Znikająca maska, hybryda, trzy cylindry

Land Rover Discovery doczekał się modernizacji. Będzie miał maskę, która "znika" po naciśnięciu przycisku ...

Wielka Sobota nie była tak bezpieczna jak można było zakładać

Świąteczny czas zawsze był trudnym dla zmotoryzowanych. Zmożony ruch, pośpiech, nieuwaga, alkohol były najczęstszą ...

Dania wzywa do zakazu sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi

Dania razem z 10 innymi państwami Unii Europejskiej wezwała do wprowadzenia unijnej strategii, która ...

FSO Syrena pracuje na autem dostawczym z napędem wodorowym

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma przeznaczyć 52 mln zł na opracowanie polskiego elektrycznego ...

Strefy czystego transportu także dla aut benzynowych i diesli

Prawa wjazdu do stref czystego transportu dla samochodów z napędem spalinowym domaga się w ...