Pandemia sprawiła, że komunikacja miejska zaczyna przegrywać z samochodami.
Praca zdalna i troska o bezpieczeństwo sprawiła, że 34 proc. kierowców w najbliższej przyszłości będzie częściej korzystało z samochodu, a połowa badanych rzadziej niż dotychczas zamierza jeździć komunikacją miejską. Z kolei 80 proc. kierowców nie ma zamiaru zrezygnować z posiadania samochodu nawet w przypadku pracy zdalnej. Te zmiany mają wpływ na wybór ubezpieczeń: niemal 3/4 kierowców nie planuje zmniejszać dotychczasowej ochrony, którą zapewnia polisa samochodowa – wynika z badania zleconego przez towarzystwo ubezpieczeniowe Wiener.
CZYTAJ TAKŻE: Polacy nie rozróżniają elektryka od hybrydy
Jeszcze kilka miesięcy temu nikt nie sądził, że przyzwyczajenia właścicieli aut tak szybko i znacząco się zmienią. Jak pokazuje badanie, ponad 1/3 respondentów deklaruje, że będzie rzadziej korzystać ze wspólnych dojazdów do pracy czy carsharingu, co może wynikać z obawy o możliwość zarażenia się. W związku ze strachem o bezpieczeństwo, 50 proc. badanych posiadaczy samochodów o wiele częściej niż kiedyś korzysta z niego, jadąc po zakupy (przed pandemią tylko 22 proc.). Intensywniej korzystając z samochodu, warto zadbać o właściwie dopasowane ubezpieczenie na wypadek awarii, czy wypadku.
CZYTAJ TAKŻE: Przejęcie kontroli nad autem. Otwarte drzwi dla hakerów
Polacy pozostają natomiast zgodni w kwestii ubezpieczenia – 85 proc. z nich, przedłużając umowę nie zamierza ograniczać zakresu swojego ubezpieczenia, a 8 proc. myśli o rozszerzeniu ochrony. Wyjątkowa sytuacja sprawiła, że większość klientów, szukając nowych ofert ubezpieczeniowych, kieruje się ku rozwiązaniom niewymagającym spotkania z agentem w biurze. W bardzo krótkim czasie przeobraziły się nie tylko nawyki związane z korzystaniem z samochodu, ale również to jak się komunikujemy: telefony i aplikacje online są teraz głównym kanałem porozumiewania się.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.