Hyundai ma dosyć dominacji Tesli. Nowy model z Korei ma to zmienić

Hyundai Motor pokazał w Seulu swojego pierwszego elektrycznego sedana - Ioniq 6. Dzięki niemu zamierza zwiększyć swój udział w rynku elektryków zdominowanym przez Teslę.

Publikacja: 26.07.2022 06:30

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6

Foto: mat. prasowe

Ioniq 6 z jednym silnikiem, napędem na tylne koła i baterią 77,4 kWh zużywa poniżej 14 kWh energii na 100 km, co daje mu zasięg 610 km na jednym ładowaniu - zapewnia producent. Pomaga w tym niski współczynnik oporu powietrza Cx 0,21. Będzie to jeden z najsprawniejszych pojazdów elektrycznych na świecie. Normalnie dla uzyskania takiej autonomii potrzeba baterii o znacznie większej pojemności, często 100 kWh lub więcej. Model 3 Long Range Tesli ma baterię o pojemności 79 kWh, która daje mu zasięg 602 km. Drugą zaletą nowego Ioniqa jest modułowa płyta podłogowa E-GMP przystosowana do superszybkiego ładowania prądem o napięciu do 800 wolt. Pozwoli to odzyskać od 10 do 87 proc. energii w ciągu zaledwie 18 minut.

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6

mat. prasowe

Auto w innej wersji będzie posiadało baterię o pojemności 53 kWh, z identycznym zużyciem energii 14 kWh na 100 km przy 18-calowych kołach. Obie baterie będą do wyboru w modelu z jednym silnikiem i z tylnym napędem. Topowa wersja z dwoma silnikami i baterią 77,4 kWh będzie miała moc 325 KM przy momencie obrotowym 604 Nm. Prędkość 100 km/h będzie osiągać po 5,1 s. Deska rozdzielcza jest podobna do tej w modelu Ioniq 5, składa się z dwóch cyfrowych wyświetlaczy o przekątnej 12 cali.

Czytaj więcej

Young Jin Lee, Prezes Hyundai Motor Poland: Przyszłe modele gamy N będą elektryczne

W nowym elektryku przewidziano drugi stopień autonomicznej jazdy (na 3 możliwe), układ pilnowania pasa ruchu, aktywnego wsparcia jazdy autostradą, awaryjnego hamowania i autonomicznego zdalnego parkowania. Tryb wypoczynkowy z Ioniqa 5 dla kierowcy automatycznie pochyla oparcie fotela. aby można było odpocząć. Nowością w Hyundaiu jest zdalne aktualizowanie oprogramowania (funkcja OTA Over the Air, bezprzewodowa, do podłączania każdego odbiornika elektrycznego). Ioniq 6 jest jednym z ponad 30 modeli elektryków, jakie Grupa Hyundai z Kią i Genesisem chcą wprowadzić na rynek do 2030 r., aby dojść do 12 proc. udziału w światowym rynku e-aut.

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6

mat. prasowe

Seryjna produkcja Ioniqa 6 rozpocznie się w tym roku w Korei, na tamtejszy rynek trafi jeszcze w 2022 r. W Stanach Zjednoczonych pojawi się w I kwartale 2023. Widełki cenowe ustalono na 55-65 mln wonów (41 950 - 49 577 dolarów). Tegoroczne auta będą mieć baterie produkcji SK Innowation, od 2023 r. dojdą baterie SK On i LG Energy Solutions. Elektryki Hyundaia będą produkowane w fabrykach w Korei i w USA, gdzie Ioniq 5 i SUV Kia EV6 są razem na drugim miejscu pod względem sprzedaży, za autami Tesli, a przed Mustangiem Mach-E Forda.

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6

mat. prasowe

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6

mat. prasowe

Hyundai Ioniq 6

Hyundai Ioniq 6

mat. prasowe

Czytaj więcej

Mercedes-AMG E63 S Final Edition: Pożegnanie z silnikiem V8
Premiery
Audi Q6 e-tron nareszcie zadebiutowało. To bardzo ważny model w gamie marki
Premiery
Tym modelem Lamborghini żegna się z silnikiem V10. Powstanie tylko 10 egz.
Premiery
Elektryczny hit Volvo doczekał się tuningu. Bodykit dla Volvo EX30
Premiery
Volkswagen ID.Buzz GTX: Elektryczny hot hatch w ciele vana
Premiery
Audi A3 przeszło lifting. Zyskało też zupełnie nową wersję nadwozia