Motoryzacyjny gigant wycofuje się z elektrycznej strategii

Kolejna marka wycofuje się ze swojej elektromobilnej strategii, która przewidywała całkowite wycofanie się z produkcji spalinowych modeli. Tym razem Ford, który był jedną z pierwszych marek ogłaszających przejście na e-samochody skreśla swoją strategię produkcji wyłącznie elektryków od roku 2030.

Publikacja: 12.05.2024 12:43

Popyt na modele elektryczne nie spełnił oczekiwań Forda

Popyt na modele elektryczne nie spełnił oczekiwań Forda

Foto: mat. prasowe

Marki motoryzacyjne wyraźnie przeszacowały zainteresowanie klientów samochodami elektrycznymi, których sprzedaż nie rozwija w oczekiwanym tempie. Teraz Ford zastanawia się nad stworzonym przez siebie samego celem na rok 2030 i przejściem w tym czasie wyłącznie na oferowaniu w Europie samochodów z napędem całkowicie elektryczne. Jest zmiana akcji. Zdaniem jednego z najwyższych dyrektorów w Fordzie, odważny plan może zostać pokrzyżowany w obliczu słabego popytu na samochody elektryczne.

Ford rozczarowany popytem na modele elektryczne

Ford zamierzał o pięć lat wyprzedzić unijny zakaz i obowiązeku zerowej emisji od 2035 roku. Teraz światowy gigant motoryzacji twierdzi, że po tym czasie będzie nadal sprzedawać samochody z silnikiem spalinowym w Europie, jeśli klienci będą chcieli tej technologii. - Jeśli będzie popyt np. na modele hybrydowe typu plug-in, zaoferujemy je – powiedział Martin Sander, szef działu samochodów osobowych Forda w Europie w wywiadzie dla Auto News. Sander przyznał również, że obecny popyt na modele elektryczne nie spełnił oczekiwań Forda i że firmie nie udało się osiągnąć zakładanych celów.

Elektryczny Ford Explorer

Elektryczny Ford Explorer

mat. prasowe

Czytaj więcej

Jeep wycofuje się ze elektrycznej strategii. Nowe modele z silnikami spalinowymi

To niezbyt dobra wiadomość dla kadry kierowniczej Forda, która wydała 2 miliardy dolarów (ok. 8 mld zł) na przekształcenie swojej fabryki w Kolonii w Niemczech w centrum pojazdów elektrycznych. W czerwcu na taśmach gdzie był produkowany Ford Fiesta rozpocznie się produkcję nowego SUV-a o nazwie Explorer, który jest oparty na Volkswagenie ID.4. Oczekuje się, że w tym samym czasie Ford zaprezentuje drugi model elektryczny zbudowany na tej samej platformie elektrycznej VW MEB. Elektryczna wersja crossovera Puma ma wejść do produkcji w Rumunii jeszcze w tym roku. Pomimo spowolnienia sprzedaży aut elektrycznych Ford twierdzi, że nie ma planów przedłużenia produkcji Focusa. - W dłuższej perspektywie nadal jesteśmy głęboko przekonani, że samochody elektryczne będą przyszłością i odnotujemy znaczny wzrost ich sprzedaży – stwierdził Martin Sanders.

Czytaj więcej

Elektryczny Ford Explorer wyceniony. Ile trzeba zapłacić za krewniaka Volkswagena?
Na prąd
Kończą się pieniądze na dopłaty do elektryków. Ceny rat za e-auta wystrzelą w górę
Na prąd
Chiny rozważają wprowadzenie cła na samochody z UE i USA
Na prąd
Coraz więcej marek motoryzacyjnych wycofuje się ze swoich elektrycznych strategii
Na prąd
Koniec przywileju jazdy po buspasach dla samochodów elektrycznych
Materiał Promocyjny
Jakie są główne zalety systemów do zarządzania zasobami ludzkimi?
Na prąd
Volkswagen walczy z szarym importem swoich chińskich modeli samochodów
Na prąd
Niemiecki gigant motoryzacyjny wycofuje się z elektromobilnej transformacji