Jeśli w 2001 r. wynosił on zaledwie 0,4 proc. ogółu takich zdarzeń, to w ostatnich 5 latach utrzymuje się na poziomie ok. 1,5 proc. Wzrósł także odsetek ofiar - z ok. 1 proc. do nawet 2,5 proc., a w kategorii rannych z 0,5 proc. do 1,7 proc. Długość szybkich tras w Polsce coraz szybciej się zwiększa, więc podnoszenie kwalifikacji kierowców ma dla bezpieczeństwa ruchu kluczowe znaczenie.
Nakierowany na taki cel program realizuje zarządzająca koncesyjnym odcinkiem trasy A2 spółka Autostrada Wielkopolska, która teraz rozszerza uruchomiony w ubiegłym roku zakres kursu jazdy po autostradzie. Obecnie obejmie on nie tylko nowych kursantów przygotowujących się do egzaminu na prawo jazdy, ale także osoby zainteresowane uzupełniającymi lekcjami oraz kierowców posiadających uprawnienia do prowadzenia pojazdów, którzy chcą podnieść swoje umiejętności. Udział w programie jest bezpłatny. - Widzimy duże zainteresowanie kursami doskonalenia techniki jazdy po autostradzie wśród osób, które mają już prawo jazdy oraz wśród kursantów, którzy chcieliby skorzystać z dodatkowych godzin jazdy pod okiem instruktora. Stad decyzja o poszerzeniu zakresu programu - mówi Krzysztof Andrzejewski, członek Zarządu Autostrady Wielkopolskiej.
Czytaj więcej
W czerwcu 2021 r. weszły w życie znowelizowane przepisy, które miały poprawić bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych. Jednak statystyki wypadków za ubiegły rok wyglądają korzystnie tylko w skali całego kraju.
Kurs obejmuje wszystkie aspekty jazdy autostradami i drogami ekspresowymi: od prawidłowego włączania się do ruchu, zmiany pasów ruchu, właściwego sygnalizowania manewrów, po zasady korzystania z Punktów Poboru Opłat oraz Miejsc Obsługi Podróżnych. Ma to pomagać m.in. w bezpieczniejszym podejmowaniu decyzji w czasie jazdy, uczyć zachowania bezpiecznej odległości pomiędzy autami czy wyczuwać różnice pomiędzy prędkościami w trakcie wykonywania różnych manewrów. - Do najczęstszych przyczyn zdarzeń drogowych na autostradzie należy niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu oraz nieprawidłowa zmiana pasa ruchu. Jazda z dozwolona na autostradzie prędkością 140 km/h wymaga od kierowcy szczególnej ostrożności i szybkiej reakcji – podkreśla st. aspirant Izabela Czerwińska z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Dotychczas do programu mogły dołączyć jedynie Ośrodki Szkolenia Kierowców. W tym roku współpraca rozszerzona zostanie również o Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy, których instruktorzy i trenerzy pokażą i wytłumaczą zasady poruszania się po autostradach i drogach szybkiego ruchu. Jak skorzystać z programu? Autostrada Wielkopolska współpracuje z Ośrodkami Szkolenia Kierowców z województw wielkopolskiego i lubuskiego, które podczas kursu na prawo jazdy w ramach 4 godzin obowiązkowej jazdy poza terenem zabudowanym realizują właśnie jazdę po autostradzie. Kursanci mogą więc wybrać ośrodek szkolenia współpracujący ze spółką: ich lista dostępna jest na stronie internetowej. Z kolei osoby, które kurs przygotowujący mają już za sobą, a także kierowcy chcący podszkolić technikę jazdy, mogą zapisać się na jazdy w wybranym na stronie programu Ośrodku Szkolenia Kierowców lub Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy.