British Automotive Polska do niedawna był głównymi importerem samochodów marek Jaguar i Land Rover. Jednak ostatnie problemy oraz wezwanie przez koncern JLR do zapłaty gigantycznych zobowiązań spowodowały kolejne problemy. Teraz dowiadujemy się, o zerwaniu umów dealerskich i serwisowych na terenie Polski.

Zarząd spółki British Automotive Polska (BAP), podjął decyzję o rozwiązaniu w trybie natychmiastowym wszystkich umów na sprzedaż i serwisowanie aut z należącymi do niego spółkami dealerskimi – podał IBRM Samar. Takie działanie jest efektem rozwiązania umowy pomiędzy polską spółką a koncernem JLR, która za skutkowała natychmiastowym wezwaniem BAP do spłaty wszystkich zaległych należności. Nie wiadomo jaka jest ta kwota, gdyż jest ona jeszcze negocjowana – tak przynajmniej podaje BAP.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty Jaguara i Land Rovera. Będzie mniej modeli w ofercie

Dla BAP, wchodzącego w skład giełdowej firmy British Automotive Holding (BAH), obecna sytuacja to duży cios. Już parę dni po ogłoszeniu decyzji o zerwaniu kontaktu z JLR, spółka zapowiedziała, żeby móc spłacić należności musi znaleźć kupca na swoje salony dealerskie w Warszawie (przy. ul. Waszyngtona), Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Ich wartość szacowano na ok. 160-200 mln zł. Nie oznacza to jednak całkowitego wycofania się spółki z rynku. Spółka kontrolowana przez znanego inwestora giełdowego Mariusza Książka, ma w planach stworzenie salonu używanych samochodów premium.

Trudno w tym momencie przewidywać jakie będą dalsze działania BAP. Wypowiedzenie umów z dealerami oraz serwisami jest nieoczekiwanym zwrotem w całej tej sytuacji. Do tej pory przychylano się do pozostawienia sieci serwisowej przynajmniej do czasu całkowitego przejęcia umowy importerskiej przez spółkę joint venture utworzonej przez JLR oraz grupę Inchape. Widać obecna sytuacja jest nad wyraz dynamiczna.

CZYTAJ TAKŻE: Francuz Thierry Bollore pokieruje JLR

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ceny | Ford Focus ST: Pod prąd z dobrą ceną

Nowy Ford Focus ST idzie pod prąd. Otrzyma mocniejszy silnik z większą pojemnością skokową, ...

Volkswagen: Nowa fabryka w Europie Wschodniej, Passat produkowany razem ze Skodą

Po długim posiedzeniu rady nadzorczej Volkswagena jest jasne: w ciągu najbliższych pięciu lat VW ...

Suzuki Jimny wśród kandydatów do tytułu Car of the Year 2019

Wyłoniono listę 42 oficjalnych kandydatów do tytułu Samochód Roku 2019. Wśród nich znalazł się ...

Gdzie będzie produkowany polski samochód elektryczny?

ElectroMobility Poland zaprezentował w sierpniu dwa prototypowe samochody elektryczne - T100 i Z100. Mają ...

Aston Martin Rapide E: Pierwszy, limitowany, elektryczny

Aston Martin zaprezentował Rapide E, pierwszy całkowicie elektryczny model marki. Prezentacja odbyła się w ...

Szykuje się modernizacja Opla Insigni

Opel przygotowuje się do modernizacji modelu Insignia. Dotyczy to wersji liftback, jak i kombi ...