Koncepcyjny Rimac C_Two, wizytówka chorwackiej firmy
Koncepcyjny Rimac C_Two, wizytówka chorwackiej firmy
fot.Rimac

Chorwacka firma specjalizująca się w elektrycznych supersamochodach i napędach do takich aut zyskała potężne wsparcie. Hyundai Motor Group zainwestuje w Rimaca 80 mln euro. Efektem współpracy ma być m.in. zeroemisyjny model spod znaku N. 10 proc. udziałów w Rimacu ma także Porsche.

Rimac Automobili wyrasta na specjalistę w dziedzinie elektrycznych aut o wysokich osiągach. Po doświadczenia Mate Rimaca, wsparte sporym zastrzykiem gotówki, sięga właśnie Hyundai Motor Group. W ramach strategicznego partnerstwa, wycenionego przez Koreańczyków na 80 mln euro, ma powstać elektryczna wersja sportowego samochodu z literką N oraz pojazd o wysokich osiągach napędzany ogniwem paliwowym. Efekty współpracy mamy zobaczyć bardzo szybko – modele studyjne obu aut mają się pojawić już w przyszłym roku.

Sportowa seria N Hyundaia to na razie modele spalinowe, takie jak Fastback N / fot. Wojciech Romański

– Rimac to innowacyjna firma o wyjątkowych możliwościach w dziedzinie konstrukcji samochodów elektrycznych o wysokich osiągach. Olbrzymie doświadczenie firmy Rimac we współpracy z producentami samochodów w połączeniu z technologicznym know-how sprawiają, że ​​Rimac jest dla nas idealnym partnerem. Z niecierpliwością czekamy na owoce naszej współpracy – tłumaczy Euisun Chung, wiceprezes Hyundai Motor Group. Do 2025 roku Hyundai Motor Group, dzięki współpracy z Rimac Automobili i maksymalizując potencjał własnych ośrodków badawczo-rozwojowych planuje zwiększyć gamę samochodów elektrycznych o aż 44 nowe modele.

CZYTAJ TAKŻE: Startupy marzące o superautach przyciągają inżynierów

– Jesteśmy pod wrażeniem wizji Hyundai Motor Group, a także szybkości działania i zdecydowania w dążeniu do celu – cieszy się Mate Rimac, założyciel i dyrektor generalny Rimac Automobili. – W Hyundai Motor Group widzimy zarówno silnego inwestora, jak również partnera technologicznego. Wierzę, że dzięki tej współpracy osiągniemy status dostawcy numer 1 komponentów elektrycznych układów napędowych dla branży motoryzacyjnej.

Koncepcyjny Pininfarina Battista z zespołem napędowym Rimaca / fot. Automobili Pininfarina

Rimac Automobili działa na rynku od 2009 r., zatrudnia ponad 500 osób a jej twórca, Mate Rimac zaczynał od przebudowy swojego, wykorzystywanego w rajdach BMW E30 323i na napęd elektryczny. Obecnie pracuje nad własnymi modelami, m.in. Concept One czy pokazanym podczas tegorocznej Genewy w nowej stylizacji koncepcyjnym C_Two, który ma wejść na rynek w 2020 r. Napędzany zespołem silników elektrycznych o mocy ok. 1900 KM, oferujących 2300 Nm momentu obrotowego ma go rozpędzić do setki w 1,85 sekundy. Prędkość maksymalna tego demona to 412 km/h.

CZYTAJ TAKŻE: Genewa 2019 | Piëch Mark Zero: Jak Robert Lewandowski

Ale Rimac dostarcza również podzespoły innym firmom. Przygotowuje m.in. hybrydowe systemy akumulatorowe KERS do Astona Martina Valkyrie, systemy akumulatorów do supersamochodu Koenigsegg Regera, a jego zespół napędowy, ten sam, który jest wykorzystywany w modelu C_Two trafił także do Pininfariny Battista, supersamochodu nad którym pracuje monachijski startup Automobili Pininfarina. Sukcesy firmy skłoniły Porsche do objęcia w niej w 2018 r. 10 proc. udziałów. Teraz doszedł kolejny, globalny gracz – Hyundai Motor Group.

Hybrydowy Koenigsegg Regera na tegorocznych targach w Genewie. Rimac odpowiada w tej konstrukcji za system akumulatorów  / fot. Stefan Wermuth/Bloomberg

– Naszym celem jest popularyzacja samochodów elektrycznych, dzięki zastosowaniu rozwiązań najwyższej klasy i zaoferowaniu osiągów na najwyższym poziomie – wyjaśnia Thomas Schemera, wiceprezes i szef działu produktów w Hyundai Motor Group. – Takich, które spełnią oczekiwania naszych klientów jako auta ich marzeń.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

McLaren oficjalnie w Polsce

Po wielu podejściach i próbach, w Polsce oficjalnie pojawia się marka McLaren. Polski przedstawiciel ...

W budowie polskich aut elektrycznych pomogą nam Niemcy

W Planie Rozwoju Elektromobilności pojawia się obietnica miliona aut elektrycznych w Polsce do 2025 ...

Wszystkie nowe modele elektryczne i hybrydowe, które zobaczymy w 2019 roku

Zebraliśmy wszystkie modele elektryczne, hybrydowe i hybrydowe plug-in, które pojawią się w 2019 roku. ...

Dla zapominalskich większe koszty za badanie techniczne

Przyjęta we wtorek przez rząd nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zakłada wzrost kosztu badania ...

Lada nie będzie sprzedawać aut w Unii Europejskiej

Rosyjska Lada ogłosiła, że wkrótce przestanie sprzedawać samochody w Europie. Jednym z powodów są ...

dr Wolf-Stefan Specht, prezes zarządu Volkswagen Group Polska: Elektryczna frajda z jazdy

Motoryzację czekają największe zmiany w jej ponadstuletniej historii. Wszystko za sprawą zmian klimatu, którego ...