Kraje związkowe Nadrenia Północna-Westfalia, Brema, Hamburg, Dolna Saksonia i Szlezwik-Holsztyn wprowadziły zakaz palenia w samochodzie już w 2019 r. Teraz dążą do zmiany i całkowitego zakazu palenia w obecności nieletnich i kobiet w ciąży. Naruszenie tego zakazu ma skutkować grzywną w wysokości od 500 do 3000 euro. Zakaz palenia obowiązuje również, gdy okna lub szyberdach są częściowo lub całkowicie otwarte. Wyjątkiem mają być kabriolety z całkowicie otwartym dachem. Zgodnie z projektem ustawy 166 000 dzieci na całym świecie umiera co roku z powodu skutków biernego palenia. Szczególnie we wnętrzu auta osoby nieletnie i nienarodzone dzieci są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo utraty zdrowia. Jak podkreślają inicjatorzy zakazu nigdzie stężenie biernego dymu nie jest tak wysokie jak w samochodzie. Według szacunków Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (dkfz), około miliona nieletnich jest narażonych na dym tytoniowy w samochodach. Według pomiarów dkfz stężenie zanieczyszczeń w zadymionym samochodzie jest pięciokrotnie wyższe niż w przeciętnym zadymionym barze.
Czytaj więcej
Na świecie motoryzacji jest kilka kobiet zarządzających. Linda Jackson szefuje Peugeotowi, Marry Barra od lat jest prezesem GM, Clotilde Delbos była szefową Renaulta. Żadna z nich nie ma prawa wstępu do paryskiego klubu motoryzacyjnego, L’Auto.
W niektórych krajach w Europie wprowadzono już zakaz palenia w samochodach. Taki obowiązuje w Austrii od 1 maja 2019 r. i obowiązuje, gdy w pojeździe znajduje się co najmniej jedna osoba w wieku poniżej 18 lat. Według austriackiego Ministerstwa Zdrowia za naruszenia grozi kara w wysokości 50 euro, a austriacki automobilklub ÖAMTC mówi o karze do 1000 euro w przypadku ponownego naruszenia. Podobne zakazy obowiązują również w innych krajach. Zakaz wchodzi w życie jeśli w samochodzie znajdują się osoby poniżej 18 lat lub kobiety w ciąży. I tak we Włoszech wysokość mandatu zależy od wieku dziecka: od 500 do 5000 euro w przypadku dzieci poniżej 12 roku życia i kobiet w ciąży, 250 do 2500 euro w przypadku dzieci w wieku od 12 do 17 lat. We Francji kara grzywny wynosi 68 euro, Anglii i Walii grzywną w wysokości 50 funtów, Irlandii 100 euro, a w Grecji nawet do 3000 euro oraz miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów, jeśli w pojeździe znajdują się dzieci poniżej 12 roku życia. Poza Europą w niektórych stanach USA, prowincjach Kanady, Australii i RPA obowiązują zakazy palenia w samochodach, w których przebywają dzieci.
Czytaj więcej
Mercedes nie będzie oferował specjalistycznej wersji taxi od 2023 roku w modelu E. Klasa B, którą również można kupić w kolorze puddingu zostanie całkowicie wycofana z oferty.