Od teraz centrala firmy będzie w Sveta Nedelja pod Zagrzebiem. Całe przedsięwzięcie otrzyma duże wsparcie ze strony Porsche. Spółka jest ogromnym sukcesem 33-letniego Chorwata Mate Rimaca, który w 2009 r. założył w garażu start-up, firmę pracującą nad napędami elektrycznymi. Projektowanie, produkcja, dostawy baterii, układów napędu i innych elektrycznych komponentów Rimaca zostaną wyodrębnione w nowym podmiocie, Rimac Technology, należącym w całości do Grupy Rimac. Strategicznym partnerem zostało Porsche, które w zarządzie spółki będzie miało dwóch członków, a w radzie nadzorczej Olivera Blume (prezesa) i Lutza Meschke (wiceprezesa, dyrektora finansowego).
Czytaj więcej
Jeśli planujesz kupić Bugatti Chirona, to lepiej się pospiesz. Powoli kończą się miejsca produkcy...
Mate Rimac uważa, że trudno byłoby znaleźć lepsze połączenie niż Rimaca z Bugatti. Każda strona wnosi doświadczenie techniczne, know-how i historię motoryzacji, co daje elektryzującą kombinację. Zdaniem prezesa Blume, spółka jest doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich zainteresowanych. Razem tworzymy firmę samochodową wysokiej klasy. Bugatti to symbol fascynacji i pasji, Rimac jest silny w innowacjach i wiedzy technicznej — powiedział Blume. Mate Rimac został szefem nowej firmy. Jako prezes Rimac Group będzie też kierować nową spółką i odrębnym działem technologii. Dyrektorem operacyjnym spółki został Christophe Piochon z Bugatti Automobiles, dyrektor fabryki w Molsheim, co zagwarantuje ciągłość produkcji i jakość. Dotychczasowy szef Bugatti, Stephan Winkelmann wraca na stanowisko prezesa Lamborghini. Siedziba spółki będzie w obecnej centrali firmy Rimac pod Zagrzebiem, ale z czasem zostanie przeniesiona wraz z działem technologii, do pobliskiego Campusu Rimac, nowej lokalizacji o powierzchni 200 tys. m2, budowanej za 200 mln euro. Ten ośrodek ma zostać ukończony w 2023 r., pracę znajdzie w nim 2500 osób. Znajdzie się tam hotel dla gości i i tor do jazd próbnych.
Bugatti Chiron Sport 110
Nowa spółka zaczęła działalność od początku listopada z załogą 435 osób, 300 w Zagrzebiu i 135 w Molsheim w Alzacji. Wsparciem dla niej jest 180 pracowników w Bugatti Engineering w Wolfsburgu. Rimac Technology zatrudni docelowo 900 osób. Grupa Rimaca ma obecnie ponad 1300 pracowników w różnych lokalizacjach. Rimac Automobili i Bugatti Automobiles będą nadal działać jako odrębne marki i producenci, zachowają własne ośrodki produkcji w Zagrzebiu i w Molsheim, a także sieć dystrybucji. Rimac Technology poświęci się pracom nad innowacyjnymi rozwiązaniami w oferowaniu technologii dla wielu firm na świecie. W chorwackim zakładzie w Sveta Nedelja powstał Concept One, pokazany w 2011 r. podczas salonu samochodowego we Frankfurcie. Było to sportowe e-auto stworzone w rekordowym tempie, o mocy 1287 koni i zasięgu 600 km. Produkcję uruchomiono w 2016 r. z zamiarem wypuszczenia 88 sztuk. Skończyło się na ośmiu, wszystkie sprzedano. Concept S, lżejszy i o większej mocy (1403 koni), pozostał w sferze koncepcji. Następcą Concept One był model Nevera o mocy 1914 koni, bogato wyposażony w elektronikę. Produkcję ograniczono do 150 sztuk. Rimac produkuje też baterie dla Astona Martina, Jaguara i Cupry, oraz układy przenoszenia napędu do samochodów wyścigowych.