Toyota Motor Poland podpisała umowę z Polskim Gazownictwem Naftowym i Gazowym. Zakłada ona m.in. rozwój technologii wodorowej, jak i zbudowanie pierwszej w Polsce pilotażowej stacji tankowania wodoru.

Zakusy na stworzenie stacji wodorowej w Polsce są już od kilku lat. Przedstawiane były różne koncepcje i założenia, jeżeli chodzi o lokacje oraz kolejność powstawania. Podobnie było w przypadku tworzenia konsorcjów czy spółek na rzecz rozwoju wodorowej przyszłości. Teraz o ten cel powalczy polski importer Toyoty z Polskim Gazownictwem Naftowym i Gazowym (PGNiG), które podpisały umowę o współpracy. W ramach tego porozumienia ma powstać m.in. pilotażowa stacja tankowania wodoru.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota wyprodukowała 10 mln RAV4

– Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, cytowany w komunikacie. Z wypowiedzi Witolda Nowickiego, wiceprezesa Toyoty w Europie Centralnej, dla portalu Dziennik.pl wynika, że jest Polska jest piątym lub szóstym producentem wodoru na świecie. Gdyby udało się go przerobić na tak zwany czysty wodór, to możliwe byłoby rocznie zasilenie około 6 mln aut wyposażonych w ogniwa paliwowe.

Nowa generacja wodorowej Toyoty Mirai.

– W motoryzacji mamy obecnie do czynienia z rewolucją, a Toyota jako globalna marka od lat wspiera rozwój całego sektora m.in. poprzez udostępnianie patentów. Jako Toyota Motor Poland od lat należymy do liderów innowacyjności i elektromobilności. Cieszymy się, że z PGNiG jako naszym partnerem będziemy pracować nad jak najefektywniejszym wykorzystaniem wodoru na wszystkich etapach. Inżynierowie obu marek będą wspólnie brać udział w procesie projektowania i budowy stacji tankowania wodoru, a także planowaniu i przeprowadzeniu badań – powiedział Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

CZYTAJ TAKŻE: Ta Toyota sprzedaje się w Polsce najlepiej ze wszystkich krajów europejskich

Wybór partnera przez Toyotę nie jest przypadkowy. PGNiG w maju tego roku ogłosił program badawczy obejmujący produkcję wodoru, w tym „zielonego wodoru”, czyli powstałego przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych, jego magazynowania oraz dystrybucji, również w energetyce przemysłowej.

Stacja wodorowa, o której mowa, ma powstać na warszawskiej Woli. Co więcej PGNiG podpisało już umowę z konsorcjum polsko-brytyjskim na jej projekt i budowę. Oznaczać to może, że tym razem zakładany plan zostanie zrealizowany. Nie wiadomo jednak, kiedy w stolicy Polski będzie można zatankować pierwszy samochód wyposażony w ogniwa paliwowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

E-Survivor, koncepcyjny pojazd Maruti Suzuki India Ltd. pokazany podczas targów Auto Expo 2018 w Indiach

Suzuki zwiększa nakłady na nowe technologie

Firma Suzuki Motor ogłosiła, że w tym roku pobije rekord nakładów na prace badawczo-rozwojowe. ...

Kałasznikow zbudował samochód elektryczny. Chce konkurować z Teslą

Koncern zbrojeniowy Kałasznikow rozbudowuje swoje portfolio o... samochód elektryczny. Modelem CV-1 wypowiada wojnę Tesli. ...

Fabryki motoryzacyjnych gigantów wracają do pracy

Rusza produkcja samochodów marek Forda, General Motors i Fiata Chryslera w USA. Branża zatrudniająca ...

Lotos wprowadza opłaty za ładowanie elektrycznych aut

Koniec darmowego tankowania prądu na stacjach Lotosu. Od 27 stycznia koncern naftowy wprowadza opłaty ...

4 aplikacje przydatne podczas podróży kamperem

Podróżowanie kamperem kojarzy się z kontaktem z przyrodą i ucieczką od wszechobecnej technologii, jednak ...

Policja sprawdza prędkość i maseczki. Za brak 500 zł mandatu

Od 31 lipca 2020 roku ruszyła nowa akcja policji. Aby zwiększyć bezpieczeństwo na drogach ...