Toyota Motor Poland podpisała umowę z Polskim Gazownictwem Naftowym i Gazowym. Zakłada ona m.in. rozwój technologii wodorowej, jak i zbudowanie pierwszej w Polsce pilotażowej stacji tankowania wodoru.

Zakusy na stworzenie stacji wodorowej w Polsce są już od kilku lat. Przedstawiane były różne koncepcje i założenia, jeżeli chodzi o lokacje oraz kolejność powstawania. Podobnie było w przypadku tworzenia konsorcjów czy spółek na rzecz rozwoju wodorowej przyszłości. Teraz o ten cel powalczy polski importer Toyoty z Polskim Gazownictwem Naftowym i Gazowym (PGNiG), które podpisały umowę o współpracy. W ramach tego porozumienia ma powstać m.in. pilotażowa stacja tankowania wodoru.

CZYTAJ TAKŻE: Toyota wyprodukowała 10 mln RAV4

– Uruchomienie pilotażowej stacji tankowania pojazdów wodorem będzie pierwszym krokiem PGNiG w realizacji zaplanowanego przez naszą Grupę Kapitałową programu wodorowego. Przy testowaniu stacji współpracować będziemy z Toyotą, uznanym w świecie motoryzacji partnerem i czołowym producentem pojazdów zasilanych wodorem. Jestem przekonany, że pozwoli nam to przyczynić się do efektywnego rozwoju rynku paliwa wodorowego w Polsce – powiedział Jerzy Kwieciński, prezes PGNiG, cytowany w komunikacie. Z wypowiedzi Witolda Nowickiego, wiceprezesa Toyoty w Europie Centralnej, dla portalu Dziennik.pl wynika, że jest Polska jest piątym lub szóstym producentem wodoru na świecie. Gdyby udało się go przerobić na tak zwany czysty wodór, to możliwe byłoby rocznie zasilenie około 6 mln aut wyposażonych w ogniwa paliwowe.

Nowa generacja wodorowej Toyoty Mirai.

– W motoryzacji mamy obecnie do czynienia z rewolucją, a Toyota jako globalna marka od lat wspiera rozwój całego sektora m.in. poprzez udostępnianie patentów. Jako Toyota Motor Poland od lat należymy do liderów innowacyjności i elektromobilności. Cieszymy się, że z PGNiG jako naszym partnerem będziemy pracować nad jak najefektywniejszym wykorzystaniem wodoru na wszystkich etapach. Inżynierowie obu marek będą wspólnie brać udział w procesie projektowania i budowy stacji tankowania wodoru, a także planowaniu i przeprowadzeniu badań – powiedział Jacek Pawlak, prezes Toyota Motor Poland i Toyota Central Europe.

CZYTAJ TAKŻE: Ta Toyota sprzedaje się w Polsce najlepiej ze wszystkich krajów europejskich

Wybór partnera przez Toyotę nie jest przypadkowy. PGNiG w maju tego roku ogłosił program badawczy obejmujący produkcję wodoru, w tym „zielonego wodoru”, czyli powstałego przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych, jego magazynowania oraz dystrybucji, również w energetyce przemysłowej.

Stacja wodorowa, o której mowa, ma powstać na warszawskiej Woli. Co więcej PGNiG podpisało już umowę z konsorcjum polsko-brytyjskim na jej projekt i budowę. Oznaczać to może, że tym razem zakładany plan zostanie zrealizowany. Nie wiadomo jednak, kiedy w stolicy Polski będzie można zatankować pierwszy samochód wyposażony w ogniwa paliwowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Google pracuje nad nową aplikacją

Wykryje wypadki i wezwie automatycznie pomoc – takie funkcje ma mieć nowa aplikacja od ...

Najpiękniejszym samochodem roku zostaje…

... Peugeot 508. We francuskim konkursie "La Plus Belle Voiture de l'Année 2018" to ...

Toyota: nadciąga alkoholowa hybryda

Jakkolwiek to brzmi, jest prawdą. Toyota ogłosiła właśnie, że już w przyszłym roku w ...

Dzięki zasobom miedzi Polska może odegrać szczególną rolę w rozwoju elektromobilności

Samochody elektryczne oraz hybrydowe stają się coraz popularniejsze. Dzięki zasobom miedzi Polska może odegrać ...

Ferrari GTC4 Lusso: 365/7/24

W życiu codziennym samochody z napędem na cztery koła nie jeżdżą w terenie, a ...

Lexus najbardziej niezawodną marką w Europie wg. Euroconsumers

Organizacje stowarzyszone w grupie Euroconsumers opublikowały wyniki corocznego badania niezawodności samochodów oraz satysfakcji klientów. ...