Polestar 4: SUV coupe bez tylnej szyby

Do 2024 roku Polestar wprowadzi na rynek trzy kolejne modele z napędem w pełni elektrycznym. Wśród nich jest Polestar 4, SUV coupé z nietypowymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.

Publikacja: 14.11.2023 08:19

Polestar 4

Polestar 4

Foto: mat. prasowe

W 2020 r. Polestar wprowadził na rynek elektrycznego sedana klasy średniej - Polestar 2, a pod koniec 2023 r. do portfolio dodany zostanie duży elektryczny SUV Polestar 3. Marka, która powstała w wyniku wspólnego przedsięwzięcia Volvo i Geely, stale poszerza swoją gamę modeli – wraz z Polestarem 4 w ofercie pojawi się elektryczny SUV coupe. Jego najbardziej uderzającą cechą jest tył: brak tylnej szyby. Model 4 to jak dotąd najszybszy Polestar: wersja dwusilnikowa przyspiesza do 100 km/h w 3,8 s. Umożliwia to napęd o mocy 544 KM połączony z dwoma silnikami elektrycznymi. Wariant jednosilnikowy ma 272 KM. Zasięg wg. WLTP wynosi 564 km w przypadku mocniejszej wersji i do 600 km w przypadku bazowego modelu. Możliwe jest ładowanie mocą do 200 kW.

Polestar 4

Polestar 4

Foto: mat. prasowe

Czytaj więcej

Chińska firma stanie się największym niezależnym dostawcą silników na świecie

Zamiast tylnej szyby jest kawałek... blachy

Technicznie Polestar 4 bazuje na elastycznej platformie elektrycznej SEA (Sustainable Experience Architecture)chińskiej firmy Geely. SEA 2 z instalacją 800 V ma rozstaw osi od 2650 do 2900 mm i jest wyposażona w akumulatory o dwóch rozmiarach: 86 i 100 kWh. Polestar 4 ma 4,84 m długości. Cechą szczególną karoserii jest brak tylnej szyby. Duża tylna klapa ma w miejscu, gdzie można się spodziewać okna blachę pomalowaną na kolor auta. Polestar 4 ma lusterko wewnętrzne – a raczej wewnętrzny ekran, do którego obraz dostarcza kamera umieszczona w z tyłu na dachu.

Polestar 4

Polestar 4

Foto: mat. prasowe

We wnętrzu projektanci inspirowali się odzieżą sportową. Materiały mają być miękkie, nie użyto drewna i chromu za to jest szczotkowane aluminium i tkanina przypominającą alcantarę. Na siedzenia zastosowano nowoczesne tkaniny, z których część została opracowana przez start-upy z okolic szwedzkiej siedziby Polestar w Göteborgu. W najwyższym poziomie wyposażeniem jest skóra Nappa od szkockiego dostawcy „Bridge of Weir”, która posiada specjalny certyfikat zrównoważonego traktowania zwierząt w należytych warunkach. Influencerzy modowi wybrali kolorystykę materiałów, a są to przede wszystkim odcienie szarości. Pasy bezpieczeństwa, które są zazwyczaj czarne, w wyposażeniu Plus mają złoty pasek, a w opcjonalnym pakiecie Performance są całkowicie złote. Na podłodze znajdują się czarne maty z PET (tereftalan polietylenu), a projektanci wnętrz podkreślają, że jest to tworzywo łatwe w czyszczeniu.

Polestar 4

Polestar 4

Foto: mat. prasowe

Polestar 4

Polestar 4

Foto: mat. prasowe

Czytaj więcej

Zrobili test realnego zasięgu elektryków. Hyundai zmiażdżył Teslę
Premiery
Flagowy SUV Renault zmodernizowany. Nowy wygląd, hybrydowy napęd bez zmian
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Premiery
Najlepiej sprzedający się w Europie chiński elektryk przeszedł totalną metamorfozę
Premiery
Nowe Audi A6 Avant ma napęd spalinowy. Polskie ceny dużego kombi
Premiery
Nowa broń Chińczyków. Hybryda plug-in z dużym elektrycznym zasięgiem
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Premiery
Zmiany w japońskim hicie sprzedaży. Mniej mocy, ale osiągi takie same
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście