Jaguar I-Pace, laureat nagrody World Car of the Year oraz jeden z popularniejszych pojazdów elektrycznych, który w zeszłym roku sprzedał się w liczbie około 18 tys. sztuk, przez tydzień nie będzie produkowany. Od najbliższego poniedziałku (17 lutego) z linii produkcyjnej austriackiej fabryki w Graz nie zjedzie ani jeden elektryczny egzemplarz. Powodem jest brak dostaw akumulatorów litowo-jonowych.

""

Fabryka LG Chem we Wrocławiu.

moto.rp.pl

Akumulatory do I-Pace są dostarczane przez południowokoreańskiego giganta elektroniki LG Chem, a ich produkcja odbywa się we wrocławskiej fabryce. Okazuje się, że problemy z ciągłością dostaw akumulatorów od LG Chem nie są nowością. W 2017 roku tego typu komplikacje dotknęły Hyundai’a, a w kwietniu 2019 roku Audi musiało opóźnić dostawę pierwszych e-tron’ów. To właśnie przez te zawirowania Audi, jak podobno również Mercedes w przypadku modelu EQC – którego problem akumulatorowy również nie ominął, musiały obniżyć cele produkcyjne.

""

Elektryczny Jaguar I-Pace.

moto.rp.pl

Producent modelu I-Pace w oświadczeniu dla The Verge powiedział: – „Jaguar Land Rover dostosował harmonogramy produkcji Jaguara I-Pace w Grazu z powodu tymczasowych problemów z planowaniem dostaw. Współpracujemy z dostawcą, aby rozwiązać ten problem i zminimalizować wpływ na zamówienia klientów”. Zaistniała sytuacja dobrze obrazuje jak wiele w przypadku pojazdów elektrycznych, zależy od odpowiedniego łańcucha dostaw. Niektóre koncerny zabezpieczyły się na taką ewentualność i mają podpisane kontrakty na dostawę akumulatorów od kilku producentów. Takim przykładem jest choćby Volkswagen, który obecnie ma podpisane umowy z trzema dostawcami w celu zaspokojenia popytu.

""

moto.rp.pl

Jak podaje The Verge również Tesla już kilka lat temu zawarła umowę z firmą Panasonic na wspólne projektowanie i produkcję akumulatorów do pojazdów elektrycznych w gigafabryce w Nevadzie, a ostatnio podpisała umowę z LG Chem i Contemporary Amperex Technology (CATL), aby dostarczyć akumulatory do nowej fabryki w Chinach. Zastanawiająca jest obecna sytuacja i fakt, że Jaguar nie zabezpieczył odpowiedniej liczby akumulatorów, zwłaszcza że minął już pełen rok produkcyjny i można było określić zapotrzebowanie. Sam Jaffe, dyrektor zarządzający Cairn Energy Research Advisors w e-mailu do The Verge napisał: – „Jeśli to naprawdę niedobór baterii, to dziwne, że Jaguar (oraz Audi i Daimler) nie podpisali wcześniej wiążących umów z dostawcami”.

CZYTAJ TAKŻE: Jaguar F-Type: Sztuka odmładzania

""

moto.rp.pl