Fiat Chrysler Automobiles (FCA) i francuska Grupa PSA mają zgodę Komisji Europejskiej na połączenie. Czekały na nią rok. Teraz wiadomo, że na drodze do powstania Stellantisa, jak będzie się nazywała nowa firma po fuzji i 4. producenta aut na świecie, nie ma już większych przeszkód.

Swoim zwyczajem jednak unijna komisarz ds uczciwej konkurencji, Margrethe Vestager postawiła warunki, jakie muszą spełnić obie firmy, aby cała transakcja mogła dojść do skutku. A więc FCA i PSA będą miały obowiązek produkowania aut na zlecenie Toyoty w fabrykach we Francji i Hiszpanii oraz muszą udostępnić swoją część serwisową innym markom. To ma zrównoważyć dominację PSA i FCA w produkcji małych samochodów dostawczych.

CZYTAJ TAKŻE: PSA Group: To co,że kryzys? My mamy zysk

 

– Dostęp do bardzo konkurencyjnego rynku małych samochodów dostawczych jest niesłychanie ważny dla wielu małych i średnich firm w Europie. I nie może on ucierpieć w wyniku tej fuzji — tłumaczyła swoją decyzję Margrethe Vestager. FCA i PSA czekały aż rok na to, by KE podjęła ostateczną decyzję w sprawie ich fuzji. W ten sposób ostatecznie dwa koncerny samochodowe średniej wielkości stworzą potężną globalną firmę wartą 38 mld dolarów. Teraz brakuje już tylko głosowania akcjonariuszy obu firm. Zostało ono zaplanowane na 4 stycznia 2021, a właściciele akcji przyszłego Stellantisa będą musieli odpowiedzieć na pytanie, czy rzeczywiście tego chcą. Wiadomo, że ta fuzja będzie dla nich korzystna w sytuacji, kiedy obie firmy zapowiedziały już wynikające z niej znaczące obniżenie kosztów — o 5 mld euro i to bez zamykania jakichkolwiek fabryk. 40 proc. oszczędności ma pochodzić z bardziej konkurencyjnych warunków w zakupach, tyle samo dzięki współpracy przy powstawaniu nowych modeli, a pozostałe 20 proc. dzięki niższym kosztom marketingu, IT i logistyki.

CZYTAJ TAKŻE: FCA: Wielkie zmiany w Tychach, ale nie tylko

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dobrze dopasowane. Lexus RX czy NX?

Koszula Versace spodnie marki Balmain a buty od Zegny. Markowo, wygodnie i modnie. Jeśli ...

Autonomiczny bot z zakupami wjeżdża do Arizony

Autonomiczne pojazdy elektryzują branżę inwestorów na całym świecie. Wyceny startupów, które pracują nad takimi ...

PKP uruchomiło własny carsharing

PKP Mobility to nowa usługa zaoferowana przez Polskie Koleje Państwowe. Umożliwia kontynuację podróży po ...

Drogowe plany rządu kolejny raz do zmiany

Podobnie jak rok i dwa lata temu nie uda się oddać do ruchu wcześniej ...

Testy fotoradarów na moście Poniatowskiego

W ostatnich dniach ma moście Poniatowskiego w Warszawie odbyły się testy fotoradarów. Próby zakończyły ...

Nowa tura dotacji do aut elektrycznych. Poprzedniej rząd jeszcze nie rozliczył

Po rządowym niewypale z dopłatami do samochodów elektrycznych, jest szansa na drugą falę dopłat. ...