Vauxhall Astra, przeznaczony na rynek brytyjski, na linii produkcyjnej w Gliwicach
Vauxhall Astra, przeznaczony na rynek brytyjski, na linii produkcyjnej w Gliwicach
fot. Bartek Sadowski/Bloomberg

Po ulokowaniu w Gliwicach budowy samochodu dostawczego, produkcja Opla Astry może zostać przeniesiona z Polski do Ellesmere Port w Wielkiej Brytanii i Ruesslesheim w Niemczech – sugeruje portal Automotive News Europe.

Razem z Astrą, już nowej generacji, do obu tych lokalizacji miałaby trafić także produkcja nowego Peugeota 308, wytwarzanego we francuskim Sochaux. W czwartek koncern PSA poinformował, że w końcu 2021 roku gliwicka fabryka Opla rozpocznie produkcję dużego samochodu dostawczego. Teoretycznie czas produkcji obecnej, piątej generacji Astry powinien upłynąć w roku 2022.

Fabryka Opla w Gliwicach
fot. Opel

Problemem w realizacji tych planów może jednak okazać się twardy brexit, wprowadzający cła i restrykcyjne kontrole na granicach. W takim scenariuszu Astra w Ellesmere Port mogłaby powstawać wyłącznie w wersji z kierownicą po prawej stronie, a wersje z europejskie produkowałoby Ruesselsheim. Nie wiadomo, czy wtedy z brytyjskiej fabryki wyjeżdżałby także kompaktowy Peugeot.

CZYTAJ TAKŻE: Opel katuje nową Corsę

Francuskie zakłady w Sochaux i pobliskim Mulhouse mają w 2021 roku rozpocząć produkcję nowych modeli na platformie EMP2 PSA, przewidzianej dla samochodów kompaktowych i klasy średniej. Obecnie Sochaux, oprócz modelu 308, produkuje także Peugeota 3008, Citroena DS5 oraz Opla Grandlanda X. Z kolei w Mulhouse powstają Peugeoty 2008 i 508, a także Citroeny C4 i DS7 Crossback. – Przeniesienie produkcji 308 z Sochaux pozwoliłoby odciążyć zakład, który wykorzystuje pełne zdolności produkcyjne z powodu rynkowego sukcesu modelu 3008, który w ub. roku został wyprodukowany w liczbie 258.460 sztuk – informuje serwis. Z kolei w zakładach w Ruesselsheim, gdzie powstaje flagowa limuzyna Opla – Insignia, Astra wypełniłaby miejsce po zakończeniu produkcji minivana Zafiry Tourer.

CZYTAJ TAKŻE: Nawet miliard złotych na nowe auto z Gliwic

Jednoczesna produkcja nowych generacji Opla Astry i Peugeota 308 przyniosłaby PSA efekt synergii dzięki zastosowaniu dla obu aut wspólnej platformy, już przygotowanej przez francuski koncern. Zarazem oszczędności  pozwoliłyby częściowo kompensować kurczenie się popytu na auta kompaktowe, systematycznie ustępujące miejsca samochodom typu SUV i csossover. Mimo to, zarówno Astra jak i 308 mają dla obu marek kluczowe znaczenie w wynikach sprzedażowych. Astra pod względem popularności jest drugim po Corsie modelem Opla, a 308 – czwartym bestsellerem Peugeota.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jeździsz za szybko? Stracisz samochód!

Takie restrykcyjne zmiany nie dotyczą jeszcze Polski. Tym razem za piratów drogowych wzięli się ...

Nowe Porsche 911 Traga. Lato może się rozpocząć

Około sześć lat temu Porsche powróciło w modelu Targa do oryginalnej koncepcji z 1965 ...

Droga w Chinach naładuje samochód elektryczny w czasie jazdy

Autostrada doładuje baterię w samochodzie

Chińczycy jako pierwsi zbudowali testową drogą dla aut z e-napędem, która doładuje pojazd w ...

Genewa 2018. Wysyp nowości

Salon samochodowy w Szwajcarii wyrósł na najważniejszą imprezę w Europie. Przyjrzyjmy się co ciekawego ...

Rośnie popyt na auta elektryczne i hybrydy

Volkswagen odczuwa przyrost zapotrzebowania na auta elektryczne i zelektryfikowane. Na niemieckim rynku co drugie ...

System Seata podpowie, kiedy zmieni się światło

Seat wprowadził system, który pozwala na wymianę danych w czasie rzeczywistym między samochodami a ...