Nowa Corsa podczas testów na torze Rodgau-Dudehofen, kwiecieńl 2019
Nowa Corsa podczas testów na torze Rodgau-Dudehofen, kwiecieńl 2019
fot. Opel

Rozpoczęcie sprzedaży latem, dostawy pierwszych egzemplarzy już jesienią tego roku – przygotowania do najważniejszej tegorocznej premiery Opla przyspieszają, choć na razie nie ujawniono jeszcze zbyt wielu szczegółów dotyczących tego auta. Na początku czerwca przy okazji prezentacji strategii „Opel goes electric” firma po raz pierwszy pokaże e-Corsę.

Pierwsza generacja Corsy zadebiutowała w 1982 r. Od tego czasu w zakładach w hiszpańskiej Saragossie i niemieckim Eisenach wyprodukowano ponad 13,6 milionów egzemplarzy Corsy. 6. generacja na pewno ostro schudła, co zresztą dotknęło wszystkich, wcześniej nieco spasionych modeli Opla. Najlżejsza wersja nowej Corsy zeszła poniżej 1000 kg – pięciodrzwiowy samochód bez kierowcy waży zaledwie 980 kilogramów, o 108 kg mniej od obecnej wersji. Mimo podobnej długości (4,06 m) masa pojazdu jest niższa o około 10 procent. Wcześniej podobną, ostrą kurację przeszła Insignia i Astra.

Testy nowej Corsy w Laponii / fot. Opel

– Przyczyni się to do obniżenia zużycia paliwa i zwiększenia przyjemność z jazdy. Podobnie jak w przypadku poprzednich generacji, przy których pracowałem, podwozie, które teraz dopracowujemy było konfigurowane na wszystkich rodzajach europejskich dróg, w tym na szybkich odcinkach niemieckich autostrad – mówi Thomas Wanke, globalny główny inżynier ds. rozwoju i charakterystyki pojazdów. To już czwarta odsłona Corsy, z którą ma do czynienia.

CZYTAJ TAKŻE: Opel GT X Experimental: przyszłość nadchodzi

Firma z Rüsselsheim kończy ostatnie testy modelu opracowanego z wykorzystaniem metod wirtualnego projektowania. Od stycznia specjaliści od podwozi, zespołów napędowych, elektroniki, oświetlenia oraz innych aspektów technicznych weryfikują zachowanie samochodów w szwedzkiej Laponii, przedprodukcyjne egzemplarze krążą także po torze Centrum Testowego w Dudenhofen. Temperatura sięgająca -30oC, lód, śnieg, błoto pośniegowe lub zmarznięty asfalt to idealne warunki, by sprawdzać co dzieje się z autem, w przypadku różnic przyczepności pomiędzy prawymi a lewymi kołami. Pozwala to m.in. na dopracowanie charakterystyki systemów elektronicznych pod względem zapewnienia stabilności, trakcji i przeciwdziałania blokowaniu kół na podłożu o słabej przyczepności. Polarne noce pozwoliły także na kompleksowe sprawdzenie adaptacyjnych reflektorów IntelliLux LED, które są już dostępne w Astrze i Insigni, a teraz po raz pierwszy zostaną zastosowane w Oplu z segmentu B. Z kolei W specjalnie zbudowanej komorze w laboratorium EMC w Rüsselsheim zespół Opla testuje odporność układów elektronicznych pojazdu na emisję elektromagnetyczną. Chodzi o sprawdzenie ich podatności na zakłócenia.

Opel Corsa E w laboratorium EMV w Rüsselsheim / fot. Opel

Nowa Corsa – zarówno z silnikami spalinowymi, jak i z napędem elektrycznym, trafi do cenników Opla w lecie, a pierwsze samochody dotrą do klientów jesienią. Jej nieco tylko starszym bratem będzie entuzjastycznie przyjęty Peugeot 206, który miał swoją premierę podczas tegorocznych targów w Genewie.

Nowa Corsa na torze Rodgau-Dudehofen / fot. Opel

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Volvo: design i kultura w Warszawie

Volvo z roku na rok sprzedaje nad Wisłą coraz więcej samochodów. Odmładzana gama modeli ...

Suzuki Swace: Kooperacji z Toyotą ciąg dalszy

Po ogłoszeniu przez Suzuki wprowadzenia modelu Across, SUVa opartego na bazie hybrydowej Toyoty RAV4, ...

Cadillac CT5: Porządki w luksusowej marce General Motors

Cadillac modyfikuje swoją linię modeli. Wycofuje modele ATS i CTS, a w ich miejsce ...

Darmowy przejazd taksówką podczas ładowania elektryka

Merceds promuje swój model EQC wyjątkową ofertą. Kiedy ładujesz elektryka możesz skorzystać z bezpłatnego ...

Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego: Musimy karać, ale wolimy edukować

O nowych fotoradarach, planowanym systemie poboru opłat drogowych i ochronie rynku transportowego mówi Robertowi ...

Rząd łagodzi ograniczenia opodatkowania i leasingu aut. Zmiany i tak zabolą

Będą niekorzystne dla przedsiębiorców zmiany w zasadach opodatkowania i leasingu samochodów osobowych. Wygląda na ...