Niemiecki „Handelsblatt” donosi o sprawie, która może wpędzić Volkswagena w nowe kłopoty. Dwóch menedżerów pracujących dla firmy z Wolfsburga żąda od producenta samochodów wielomilionowych odszkodowań. Wszystko z powodu zgłoszenia i wywieranej później na nich rzekomej presji po nieprawidłowościach odkrytych w raporcie dotyczących braków w dokumentacji pochodzenia użytych w samochodach materiałów. Volkswagen odrzuca te zarzuty.
Czytaj więcej
Po pięciu intensywnych dniach negocjacji zbiorowych między zarządem firmy a związkami zawodowymi IG Metall Volkswagen zaakceptował plan działania, który ma obowiązywać do 2030 r. Według niego żadna z fabryk nie zostanie zamknięta, ale nastąpi masowa redukcja zatrudnienia.
Sąd pracy w Brunszwiku (Dolna Saksonia) przyjął pozew o odszkodowanie od dwóch menadżerów Volkswagena. Łącznie powodowie zażądali od swojego pracodawcy kwoty 7,5 mln euro (ok. 32 mln zł). Jak podaje „Braunschweiger Zeitung” tematem wspomnianego raportu były nieprawidłowości związane ze szkodliwymi substancjami użytymi we wnętrzach modeli Volkswagena. Menadżerowie dostrzegli i zarzucili koncernowi luki w dokumentacji. W kilku przypadkach producent – wg. doniesień niemieckich mediów – nie jest w stanie udowodnić pochodzenia poszczególnych użytych materiałów. A to z kolei jest naruszeniem wymaganej transparencji łańcucha dostaw.
Raport o lukach w dokumentacji i pozew na wielomilionowe odszkodowanie
Z informacji uzyskanych przez sąd wynika, że menadżerowie zgłaszali podejrzenia naruszeń różnym organom, m.in. Federalnemu Urzędowi Nadzoru Finansowego (Bafin), Państwowemu Urzędowi Policji Kryminalnej (LKA) i Federalnemu Urzędowi Transportu Samochodowego (KBA). Na chwilę obecną Volkswagen nie widzi przesłanek do zapłaty roszczeń i zaprzecza stawianym zarzutom. Postępowanie sądowe może rozpocząć się latem 2025 r.
Czytaj więcej
Portal analityczny Focus2Move.com opublikował wyniki globalnej sprzedaży samochodów osobowych po trzech kwartałach 2024 roku. Toyota Motor Corporation utrzymała pozycję lidera wśród producentów aut i jest najpopularniejszą marką motoryzacyjną od ponad 10 lat. Corolla jest najczęściej kupowanym autem na świecie.