Golf będzie zjeżdżał od 2027 r. z linii produkcyjnej zakładów spółki Volkswagen Poznań, gdzie produkowane są osobowe i dostawcze wersje modelu Volkswagen Caddy. W ten sposób Poznań stanie się drugim w Europie, obok Wolfsburga, miejscem produkcji Volkswagena Golfa (auto produkowane jest jeszcze w Malezji, choć w nieco innej specyfikacji, na rynki Azji Południowo-Wschodniej). Będący rynkowym bestsellerem Volkswagen Golf, który powstał już w ok. 37 milionach egzemplarzy, ma być jednym z filarów zmian w polskich fabrykach Volkswagena, pozwalających zapewnić im stabilność produkcji oraz zatrudnienia. O ile Golf ma znaczenie dla średnioterminowej perspektywy działania zakładów, to dla perspektywy długoterminowej kluczowym będzie stopniowe przekształcanie profilu poznańskich fabryk, specjalizujących się w autach dostawczych, w kierunku w kierunku produkcji samochodów elektrycznych z nowej rodziny SPACE.
Produkcja VW Golfa w Polsce ma rozpocząć się w 2027 r.
Pierwszym pojazdem z tej serii ma być całkowicie nowa wersja elektrycznego Craftera – dużego samochodu dostawczego. Będzie produkowany w zakładzie spółki we Wrześni. Stopniowa elektryfikacja firmy obejmie również odlewnię VW Poznań, która ma się wyspecjalizować w wytwarzaniu aluminiowych części do samochodów elektrycznych. Obecnie Volkswagen Poznań (spółka posiada cztery zakłady produkcyjne: w Poznaniu, Swarzędzu i we Wrześni) jest największym producentem samochodów w Polsce, a jednocześnie największym pracodawcą na terenie Wielkopolski, zatrudniającym 9,5 tys. osób.
Czytaj więcej
Od 1 stycznia 2024 r. ze stacji zniknie benzyna Pb95 z symbolem E5. Zastąpi ją paliwo oznaczone s...
Golf w poznańskiej fabryce będzie powstawał w tzw. systemie MKD (medium-knocked-down), w którym do Polski będzie przyjeżdżać karoseria auta, która na miejscu będzie lakierowana i trafi na linię montażową. Komponenty do produkcji mają zasadniczo pochodzić z tych samych źródeł, które zaopatrują zakład w Wolfsburgu. O wielkości produkcji Golfa w Polsce jeszcze nie zdecydowano. W każdym razie nie będzie ona relokowana z macierzystego zakładu w Niemczech. Według wewnętrznych informacji koncernu, poznańska fabryka miałaby przejąć nadwyżki produkcyjne Golfa z Wolfsburga. Nie ma także informacji, jaka wersja Golfa będzie produkowana w Polsce: hatchback czy variant, ani w jakie rodzaje silników konwencjonalnych będzie wyposażany. Golf będzie zjeżdżał z tej samej linii, na której produkowany jest Caddy.
Polacy chętnie kupują używane Golfy
Pierwszy seryjny Golf, zaprojektowany przez ęGiugiaro i Volkswagena, zjechał z taśm fabryki w Wolfsburgu w marcu 1974 r. kończąc trwającą dziesięciolecia dominację Garbusa. Rozpoczął nową epokę silników montowanych z przodu i przedniego napędu. Druga generacja powstała w 1983 r., natomiast kolejne w latach: 1991, 1997, 2003, 2008, 2012, 2019. Golf należy do najpopularniejszych samochodów na polskich drogach. O ile pandemia doprowadziła do dużego spadku sprzedaży nowych samochodów (jeśli w 2019 r. zarejestrowano 15,2 tys. sztuk, to w 2020 8,4 tys. a w 2021 5,4 tys.) z powodu globalnych problemów z produkcją spowodowanych brakami komponentów, to według sieci AAA Auto, w październiku 2023 r. Golf był trzecim najpopularniejszym modelem oferowanym na polskim rynku wtórnym. Z danych Samaru wynika, że od początku 2023 r. zajmuje trzecie miejsce w liczbie sprowadzanych samochodów używanych z zagranicy.