Nad Bałtyk w województwie zachodniopomorskim prowadzi autostrada droga ekspresowa S3 oraz DK 11. Przez województwo pomorskie dojedziemy do morza autostradą A1 i drogą ekspresową S7. Wzdłuż wybrzeża prowadzi trasa nr 6, która już w znacznej części została rozbudowana do parametrów drogi ekspresowej. Na wszystkich tych trasach ruch w sezonie wakacyjnym zdecydowanie rośnie. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), przykładowo na S3 pod Goleniowem w czasie wakacyjnych weekendów można doliczyć się 65 tys. pojazdów w ciągu doby, podczas gdy w okresie jesienno-zimowym o połowę mniej - 25-30 tys. Z kolei po A1 przed Gdańskiem poza sezonem przejeżdża 20-30 tys. aut w ciągu dobry, a w lipcowe oraz sierpniowe soboty i niedziele po 45 tys. W przyszłości obie trasy odciąży droga ekspresowa S11, która ma zbierać prowadzący nad morze ruch zarówno z Wielkopolski, jak i Górnego oraz Dolnego Śląska. Powstanie do 2030 r. i po realizacji wszystkich odcinków, łączących cztery województwa, będzie liczyć około 550 km długości.
Czytaj więcej
Sebastian Kulczyk, jeden ze spadkobierców imperium Jana Kulczyka chce sprzedać autostradę Wielkopolską. Potencjalnym kupcem jest francuski fundusz Meridiam, który zapowiedział chęć zakupu akcji w spółkach, które wybudowały i zarządzają drogą.
Jednak na razie dojazd nad morze może być problematyczny. W wielu miejscach może my spodziewać się utrudnień, spowodowanych m.in. budowami i remontami, zarówno w rejonie Trójmiasta jak i centralnej części nadmorskiego pasa. Na Zachodnim Pomorzu w weekendy korkuje się droga S3, zwłaszcza jej wspólny przebieg z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ. Zatory i spowolnienia ruchu powstają zwłaszcza w kierunku wybrzeża w godzinach popołudniowych w piątek oraz od godziny 10 do 15 w sobotę. W niedzielę jest czas powrotów, więc od godziny 11 do 16 problemy z przejazdem pojawiają się w odwrotnym kierunku. Na najbardziej północnym odcinku DK3 Świnoujście - Troszyn trwa budowa ostatniego brakującego odcinka S3. Z powodu robót w wielu miejscach są tymczasowe organizacje ruchu. Kierowcy powinni zachować tu szczególną ostrożność, gdyż organizacja ruchu na tym odcinku będzie się jeszcze wielokrotnie zmieniała.
Jadąc w kierunku morza przez DK11 trzeba przygotować się na korki w Bobolicach oraz w Koszalinie. W przyszłym sezonie sytuacja jednak znacząco się poprawi, bo jeszcze w tym roku, ale dopiero po wakacjach, dojazd nad morze będzie już lepszy, ponieważ we wrześniu zostanie tam oddany do ruchu blisko 50-kilometrowy fragment ekspresówki S11. Z kolei odcinek DK 11 w Wielkopolsce wymaga od kierowców cierpliwości w obrębie większych miejscowości, zwłaszcza Oborniki Wielkopolskie, Ujście, Jastrowie oraz Szczecinek. Jadąc w kierunku północnym newralgicznym okresem jest piątek w godzinach popołudniowych, gdzie następuje kumulacja ruchu lokalnego i turystycznego. W relacji północ - południe z największych spowolnień należy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.
Czytaj więcej
Nowe topowe BMW serii 7 pojawi się najpierw jako całkowicie elektryczny i7. Limuzyna z technologią i luksusem w obfitości, która dostępna będzie również z silnikiem V8 na wybranych rynkach.