Jadąc nad morze przygotujmy się na korki

Wakacje na półmetku, trzeba więc liczyć się z dodatkowo zwiększonym ruchem na drogach spowodowanym wymiana wczasowiczów. Oblężenie, zwłaszcza w weekendy, przeżywają trasy w pasie nadmorskim. Ale także sam dojazd na wybrzeże może okazać się najeżony korkami.

Publikacja: 02.08.2023 06:10

Jadąc nad morze przygotujmy się na korki

Foto: GDDKiA

Nad Bałtyk w województwie zachodniopomorskim prowadzi autostrada droga ekspresowa S3 oraz DK 11. Przez województwo pomorskie dojedziemy do morza autostradą A1 i drogą ekspresową S7. Wzdłuż wybrzeża prowadzi trasa nr 6, która już w znacznej części została rozbudowana do parametrów drogi ekspresowej. Na wszystkich tych trasach ruch w sezonie wakacyjnym zdecydowanie rośnie. Według Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), przykładowo na S3 pod Goleniowem w czasie wakacyjnych weekendów można doliczyć się 65 tys. pojazdów w ciągu doby, podczas gdy w okresie jesienno-zimowym o połowę mniej - 25-30 tys. Z kolei po A1 przed Gdańskiem poza sezonem przejeżdża 20-30 tys. aut w ciągu dobry, a w lipcowe oraz sierpniowe soboty i niedziele po 45 tys. W przyszłości obie trasy odciąży droga ekspresowa S11, która ma zbierać prowadzący nad morze ruch zarówno z Wielkopolski, jak i Górnego oraz Dolnego Śląska. Powstanie do 2030 r. i po realizacji wszystkich odcinków, łączących cztery województwa, będzie liczyć około 550 km długości.

Czytaj więcej

Sebastian Kulczyk chce sprzedać Francuzom autostradę Wielkopolską

Jednak na razie dojazd nad morze może być problematyczny. W wielu miejscach może my spodziewać się utrudnień, spowodowanych m.in. budowami i remontami, zarówno w rejonie Trójmiasta jak i centralnej części nadmorskiego pasa. Na Zachodnim Pomorzu w weekendy korkuje się droga S3, zwłaszcza jej wspólny przebieg z drogą S6 od węzła Klucz do węzła Goleniów Północ. Zatory i spowolnienia ruchu powstają zwłaszcza w kierunku wybrzeża w godzinach popołudniowych w piątek oraz od godziny 10 do 15 w sobotę. W niedzielę jest czas powrotów, więc od godziny 11 do 16 problemy z przejazdem pojawiają się w odwrotnym kierunku. Na najbardziej północnym odcinku DK3 Świnoujście - Troszyn trwa budowa ostatniego brakującego odcinka S3. Z powodu robót w wielu miejscach są tymczasowe organizacje ruchu. Kierowcy powinni zachować tu szczególną ostrożność, gdyż organizacja ruchu na tym odcinku będzie się jeszcze wielokrotnie zmieniała.

Jadąc w kierunku morza przez DK11 trzeba przygotować się na korki w Bobolicach oraz w Koszalinie. W przyszłym sezonie sytuacja jednak znacząco się poprawi, bo jeszcze w tym roku, ale dopiero po wakacjach, dojazd nad morze będzie już lepszy, ponieważ we wrześniu zostanie tam oddany do ruchu blisko 50-kilometrowy fragment ekspresówki S11. Z kolei odcinek DK 11 w Wielkopolsce wymaga od kierowców cierpliwości w obrębie większych miejscowości, zwłaszcza Oborniki Wielkopolskie, Ujście, Jastrowie oraz Szczecinek. Jadąc w kierunku północnym newralgicznym okresem jest piątek w godzinach popołudniowych, gdzie następuje kumulacja ruchu lokalnego i turystycznego. W relacji północ - południe z największych spowolnień należy spodziewać się w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Czytaj więcej

BMW i7: Własna wizja świata luksusu

Wjeżdżając w rejon trójmiejski należy przygotować się na korki w rejonie przebudowywanego węzła Gdańsk Południe. Natomiast w rejonie węzłów Gdańsk Osowa - Gdańsk Owczarnia utrudnienia występuję wyłącznie w dni robocze w godzinach nocnych (19-5), co jest spowodowane budową ekranów akustycznych. Dla usprawnienia wakacyjnego ruchu na Pomorzu kluczowe było oddanie liczących 42 km trzech odcinków ekspresówki S6 między Bożepolem Wielkim a Gdynią. Teraz zaawansowane są już roboty budowlane na dwóch odcinkach Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej, między węzłami Chwaszczyno - Gdańsk Południe oraz na dwóch kolejnych odcinkach S6 - druga jezdnia w ciągu obwodnicy Słupska i odcinek Leśnice – Bożepole Wielkie. Na wydanie decyzji ZRID czekają jeszcze dwa ostatnie odcinki pomiędzy Słupskiem a Leśnicami.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro