Mieszkańcy skarżą się, że trasę obwodnicy wytyczono zupełnie bezmyślnie np. centralnie przez wieś Glinki. Budowa autostrady w tym miejscu przyczyni się do zburzenie szkoły podstawowej, w której uczą się dzieci z czterech pobliskich wsi. O planach zabudowy nie wiedziała również Iwona Sieczka, sołtys Glinek. Jak sama twierdzi to będzie dla tego regionu, utrzymującego się z sadów i ziemi katastrofa.
Póki co istnieją cztery opcje zbudowania autostrady A50 od południa i drogi ekspresowej S50 od wschodu północy i zachodu. Można je znaleźć na mapach publikowanych na stronie internetowej Centralnego Portu Komunikacyjnego. Obwodnica ma postać głównie po to żeby zapewnić szybki dojazd do nowego lotniska w Baranowie. Nowa trasa przechodzi przez wsie, parki krajobrazowe, chronione bagna i torfowiska, wiślane łachy, a nawet mostem nad Zalewem Zegrzyńskim.
Plany dużej obwodnicy Warszawy.
Uwagi mieszkańców przyjmuje CPK na swojej stronie, ale zgłaszać można je tylko do 10 marca. Jak informowała „Gazeta Stołeczna”, do protestów przeciwko budowie autostrady dołączają się kolejne gminy i sołectwa. Mieszkańcy sprawdzają poszczególne warianty tras i analizują co zostanie wyburzone i zniszczone. Po fali protestów Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakomunikowała, że to bardzo wstępny plan budowy obwodnicy, który o niczym nie przesądza.