Program ma kosztować blisko 28 mld zł. Inwestycje będą finansowane z Krajowego Funduszu Drogowego, a ich realizacja potrwa dziesięć lat.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację do rozpoczęcia inwestycji, w przypadku innych prowadzone są dopiero przygotowania. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną przetargi na budowę obwodnic wokół Strzelec Krajeńskich (droga krajowa 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31).
Jednym z najważniejszych efektów programu ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do tego dojdzie redukcja hałasu oraz emisji zanieczyszczeń z transportu w miastach, przez które przebiegają tranzytowe trasy. Poprawi się płynność ruchu, zarazem zwiększy przepustowość sieci dróg krajowych. – Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju regionów i całego kraju przez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług – zapowiada resort infrastruktury. Jego szef, minister Andrzej Adamczyk, na konferencji prasowej powiedział, że realizacja programu będzie zależeć od współpracy z samorządami, z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a także od braku odwołań od decyzji środowiskowych. – Jeśli będzie ich mało lub nie będzie w ogóle, wtedy ten proces będzie się toczył wartko – zapowiedział Adamczyk.

Obecny Program Budowy Dróg Krajowych 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km za 11,3 mld zł. Do końca 2019 r. włączono do ruchu w ramach PBDK 15 obwodnic. W ramach wcześniejszych planów inwestycyjnych wybudowano w sumie 64 obwodnice. Obwodnice dla usprawnienia ruchu okazują się nie mniej ważne niż autostrady i drogi ekspresowe. Stają się ratunkiem dla zakorkowanych miast, wyprowadzając poza ich granice tranzyt, zarazem stanowią niezbędny element międzynarodowych korytarzy transportowych. Dzięki obwodnicom miasta poprawiają także swoją atrakcyjność dla przyciągania nowych przedsięwzięć – szybkie drogi przyczyniają się do wykreowania popytu na położone wzdłuż ich przebiegu grunty inwestycyjne. Na przykład budowaną zachodnią obwodnicą Łodzi w ciągu trasy S14 zainteresowane są firmy działające w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Te drogi mają powstać w 2020 roku

Jednak do tej pory budowa wielu obwodnic mocno się przeciągała. Tak było m.in. z obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego, Brodnicy czy Gorzowa Wielkopolskiego. W ub. roku nie zdołano włączyć do ruchu obwodnicy Wałcza, teraz prawdopodobnie opóźni się dokończenie Południowej Obwodnicy Warszawy. W tym roku mają być gotowe obwodnice Sanoka, Dąbrowy Tarnowskiej, Wałcza i Węgorzyna, a także drugie jezdnie obwodnicy Szczuczyna oraz Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rewolucyjna bateria z Izraela. Elektryczne auto naładowane w 5 minut

Izraelski startup "Store Dot" obiecuje drastycznie skrócony czas ładowania baterii. Samochód elektryczny ma być ...

Auto na niedzielę | Renault Fuego: Ognisty Francuz

Lata 80. Francuzi rozpoczęli z pompą od futurystycznego, sportowego coupe. Nazwa Fuego pochodzi z ...

Elektryczne Mini z Chin

BMW i Great Wall Motor podpisały list intencyjny o wspólnej produkcji elektrycznych wersji Mini ...

Volkswagen Golf Sportsvan: Gatunek zapominany

Są samochody, które mimo wielu zalet są niedoceniane. Przeważnie dzieje się tak przez ogólną ...

Nowe stacje ładowania aut elektrycznych na Pomorzu

Energa Obrót poinformowała o otwarciu siedmiu nowych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Wszystkie są zlokalizowane ...

Na S8 można wcisnąć pedał gazu

Podwarszawski, 10-kilometrowy odcinek trasy S8 pomiędzy Radziejowicami a Przeszkodą zyskał wreszcie status drogi ekspresowej. ...