Program ma kosztować blisko 28 mld zł. Inwestycje będą finansowane z Krajowego Funduszu Drogowego, a ich realizacja potrwa dziesięć lat.

Dla części obwodnic opracowano już dokumentację do rozpoczęcia inwestycji, w przypadku innych prowadzone są dopiero przygotowania. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną przetargi na budowę obwodnic wokół Strzelec Krajeńskich (droga krajowa 22), Lipska (DK 79), Suchowoli (DK 8), Wąchocka (DK 42), Smolajn (DK 51), Koźmina Wielkopolskiego (DK 15) i Gryfina (DK 31).
Jednym z najważniejszych efektów programu ma być poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Do tego dojdzie redukcja hałasu oraz emisji zanieczyszczeń z transportu w miastach, przez które przebiegają tranzytowe trasy. Poprawi się płynność ruchu, zarazem zwiększy przepustowość sieci dróg krajowych. – Poprawa przepustowości głównych arterii jest jednym z elementów, które mogą zwiększyć dynamikę rozwoju regionów i całego kraju przez łatwiejszy, szybszy i tańszy przepływ towarów oraz usług – zapowiada resort infrastruktury. Jego szef, minister Andrzej Adamczyk, na konferencji prasowej powiedział, że realizacja programu będzie zależeć od współpracy z samorządami, z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad, a także od braku odwołań od decyzji środowiskowych. – Jeśli będzie ich mało lub nie będzie w ogóle, wtedy ten proces będzie się toczył wartko – zapowiedział Adamczyk.

Obecny Program Budowy Dróg Krajowych 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.) przewiduje budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km za 11,3 mld zł. Do końca 2019 r. włączono do ruchu w ramach PBDK 15 obwodnic. W ramach wcześniejszych planów inwestycyjnych wybudowano w sumie 64 obwodnice. Obwodnice dla usprawnienia ruchu okazują się nie mniej ważne niż autostrady i drogi ekspresowe. Stają się ratunkiem dla zakorkowanych miast, wyprowadzając poza ich granice tranzyt, zarazem stanowią niezbędny element międzynarodowych korytarzy transportowych. Dzięki obwodnicom miasta poprawiają także swoją atrakcyjność dla przyciągania nowych przedsięwzięć – szybkie drogi przyczyniają się do wykreowania popytu na położone wzdłuż ich przebiegu grunty inwestycyjne. Na przykład budowaną zachodnią obwodnicą Łodzi w ciągu trasy S14 zainteresowane są firmy działające w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

CZYTAJ TAKŻE: Te drogi mają powstać w 2020 roku

Jednak do tej pory budowa wielu obwodnic mocno się przeciągała. Tak było m.in. z obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego, Brodnicy czy Gorzowa Wielkopolskiego. W ub. roku nie zdołano włączyć do ruchu obwodnicy Wałcza, teraz prawdopodobnie opóźni się dokończenie Południowej Obwodnicy Warszawy. W tym roku mają być gotowe obwodnice Sanoka, Dąbrowy Tarnowskiej, Wałcza i Węgorzyna, a także drugie jezdnie obwodnicy Szczuczyna oraz Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniowa.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fatalne skutki Brexitu dla angielskiej branży motoryzacyjnej

Brexit uderza w brytyjską branżę motoryzacyjną. I to już teraz, zanim stanie się jasne, ...

Wielki chaos z opłatami na drogach

Nowy satelitarny system poboru opłat na drogach krajowych e-TOLL jest źle przygotowany, nieznane są ...

Manualna skrzynia biegów podnosi bezpieczeństwo na drodze

Systemy asystujące wcale nie zwiększają bezpieczeństwa jazdy - przekonuje psychiatra z Nowego Jorku. A ...

Do więzienia za cofanie liczników

Od trzech miesięcy do 5 lat więzienia będzie grozić za cofanie licznika w sprzedawanym ...

Zakłady Volkswagena w Bratysławie

To nie ludzie, to roboty!

333 automatycznie sterowane, elektryczne wózki bez ingerencji ludzi dostarczają do tysiąca wybranych stanowisk samochodowe ...

Ciężki los dealera

Najwięksi dealerzy samochodów osobowych tracą rynek, choć cały czas blisko co drugie nowe aut ...