fot. AdobeStock

Według statystyk po niemieckich drogach jeździ więcej Trabantów niż Tesli. Populacja byłego motoryzacyjnego hitu DDR zaskakująco znacznie wzrosła w 2020 roku.

Statystyki mogą czasami czymś zaskoczyć. Okazuje się, że na niemieckich drogach jest więcej Trabantów niż wszystkich Tesli razem wziętych. I to mimo, że Trabanty nie są produkowane od 1991 roku. Z tą niecodzienną informacją podzielił się ze swoimi czytelnikami „Die Welt”, który opublikował aktualną analizę CAR Institute uniwersytetu Duisburg-Essen dotyczącą statystyk rejestracji Niemieckiego Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy jeżdżą coraz starszymi autami

Liczba zarejestrowanych Trabantów przez kilka ostatnich lat wyraźnie wzrosła. Przybyło około 3000 egzemplarzy, do w sumie 38 173 zameldowanych samochodów na terenie Niemiec. Popularność Trabanta nie od lat nie maleje. W samym poprzednim roku przybyło kolejne 1000 egz. najpopularniejszego modelu w DDR. – Wygląda na to, że w ostatnich latach wróciła moda nie tylko na Trabanty, ale i dwusuwowe silniki, które otrzymały nowe życie” – powiedział Ferdinand Dudenhöffer, szef CAR Institute .

fot. AdobeStock

Tym samym Trabant wyprzedza pod względem liczby zarejestrowanych samochodów w Niemczech chociażby Teslę. Według Federalnego Urzędu Transportu Samochodowego na początku 2021 roku u naszych zachodnich sąsiadów jeździło 34 tysiące elektrycznych samochodów kalifornijskiego producenta. Nostalgia wyprzedza nowoczesność.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy coraz bliżej miliona zarejestrowanych e-aut

W latach 1957 – 1991 zbudowano łącznie nieco ponad 3 mln egzemplarzy Trabantów. Najwięcej, bo 2,8 mln sztuk modelu 601. Publiczna prezentacja tego modelu miała miejsce podczas szóstego zjazdu Partii Komunistycznej SED w Berlinie Wschodnim w 1963 roku. Nadwozie wykonane było duroplastu. Ostatni egzemplarz Trabanta z silnikiem dwusuwowym zjechał z taśmy 25 lipca 1990 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Katowice liderem infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych

Spełnienie wymagań ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych dla samorządów oraz włodarzy miast jest ...

Drożej na bramkach autostrady A2

Od poniedziałku 15 lutego droższy będzie przejazd koncesyjną autostradą pomiędzy Nowym Tomyślem i Koninem. ...

Jak wyglądają dopłaty do samochodów elektrycznych w Austrii?

Austrii udało się znacznie ograniczyć emisje dwutlenku węgla w energetyce, a ostatnio także w ...

Bezpieczniejsze drogi uratowałyby życie 1000 Polaków

W 2019 r. ponownie wzrosła liczba śmiertelnych ofiar wypadków komunikacyjnych w Polsce. To poważny ...

Skoda Octavia Scout: Idealna alternatywa dla SUV-a

Czwarta generacja Octavii będzie dostępna również w uterenowionej wersji Scout. To idealny model dla ...

Opel Mokka: Narodziny nowego stylu

Nowy Opel Mokka ma określić nowy kierunek marki i przyszły stylistyczny styl nie tylko ...