W piątek 14 sierpnia kierowcy będą mogli pojechać nowym kawałkiem autostrady A2. W południe ma być włączony do ruchu odcinek pomiędzy węzłem Lubelska pod Warszawą a Mińskiem Mazowieckim. Prawie 15-kilometrowy odcinek z nawierzchnią betonową wybudowała Polaqua za ok. 830 mln zł.

Inwestycja miała być gotowa jeszcze przed wakacjami. Jednak wykonawca złożył wnioski o przedłużenie terminów uruchomienia trasy. Powodem okazały się braki ukraińskich pracowników, których przyjazdy wyhamowała epidemia koronawirusa. W rezultacie włączenie do ruchu 5,6-kilometrowego kawałka od węzła Konik do obwodnicy Mińska Mazowieckiego przesunięto na koniec lipca, natomiast 9 kilometrów od węzła Lubelska do węzła Konik – na połowę sierpnia.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczniejsze drogi uratowałyby życie 1000 Polaków

Autostrada A2 ma na tym przebiegu po dwie jezdnie z dwoma pasami. W Ostrowie-Kani zlokalizowano Miejsca Obsługi Podróżnych, natomiast w Halinowie obiekty Obwodu Utrzymania Autostrady. Piątkowe włączenie do ruchu nowego fragmentu A2 ma być okraszone dużą celebrą: Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało uroczystość z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefów resortów: infrastruktury Andrzeja Adamczyka oraz funduszy i polityki regionalnej Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak.

Kolejny fragment trasy – od Mińska Mazowieckiego do Siedlec – ma być budowany w trzech etapach. W marcu podpisana została umowa z firma Intercor na zaprojektowanie i budowę 12-kilometrowego odcinka pomiędzy węzłami Kałuszyn i Groszki. W kwietniu Generalna Dyrekcja dróg Krajowych i Autostrad zawarła kontrakt na odcinek pomiędzy węzłami Gręzów i Siedlce Zachód. Plany zakładają, że do Siedlec pojedziemy autostradą jesienią 2023 r.

CZYTAJ TAKŻE: Bezpieczne drogi w Europie, ale nie w Polsce

Docelowo autostrada A2 będzie miała 651 km długości łącząc zachodnią i wschodnią granicę kraju, biegnąc przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską. Według serwisu conadrogach.pl, trwają przygotowania do realizacji kolejnych odcinków A2 od obwodnicy Siedlec do granicy z Białorusią o łącznej długości 95,5 km. Budowa trasy planowana jest na lata 2022-2025

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sprzedaż pojazdów elektrycznych w Europie. Tesla nr 1

Sprzedaż pojazdów zelektryfikowanych w Europie wyniosła w kwietniu 31 500 sztuk. Jest to o ...

Nowy Jeep Wrangler: Tradycja plus szczypta nowoczesności

Oznaczony kodem JL nowy Wrangler jest ciut większy, a także znacznie lepiej wyposażony i ...

Ogniwa paliwowe – przyszłość według Toyoty

Toyota nie wierzy w przyszłość diesla ani w auta w pełni elektryczne i rozwija ...

VW Beetle: Urodzinowy zlot chrząszczy

„The Beetle Sunshine Tour” to największe w Europie spotkanie sympatyków garbusa, a zwłaszcza New ...

Badania techniczne będą w przyszłości bardziej dokładne

Jeśli sejm zatwierdzi nowelizację ustawy badanie techniczne samochodu będzie droższe i trwać znacznie dłużej. ...

Bańka producentów elektrycznych samochodów

Na amerykańskiej giełdzie notowanych jest oprócz Tesli, kilku producentów elektrycznych aut. Coraz częściej pojawiają ...