Autostrada A18
Autostrada A18

Wiceminister infrastruktury Rafał Weber, podczas posiedzenia senackiej komisji ogłosił zakończenie programu budowy autostrad do 2025 roku. Natomiast w 2030 roku ma zakończyć się budowa dróg ekspresowych.

W ramach realizowanego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014–2023 (z perspektywą do 2025 r.) wykonano już 85 zadań o wartości 41 mld zł. W ramach tych inwestycji powstało 1177 km dróg. W trakcie jest natomiast 85 zadań, dzięki którym zbudowane zostanie kolejnych 1126 km dróg, z czego większość będą stanowiły odcinki ekspresowe. – Obecnie realizowany Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) to największy w historii program pod względem skali zaangażowania środków finansowych, która w tej chwili wynosi 142,5 mld zł – powiedział Weber na posiedzeniu senackiej komisji infrastruktury.

CZYTAJ TAKŻE: Planowana obwodnica Warszawy pod ostrzałem gmin i mieszkańców

Wiceminister wspomniał również, że w postępowaniu przetargowym jest 19 zadań o wartości 13 mld zł, które po zakończeniu dadzą kolejne 217 km nowych dróg. Nadmienił również, że w przygotowaniu są kolejne zadania o wartości 40 mld zł. Wraz z zakończeniem Programu Budowy Dróg Krajowych, w Polsce będzie blisko 8 tys. dróg szybkiego ruchu. Na chwilę obecną jest 4100 km dróg szybkiego ruchu i autostrad. Tym samym zbudowane jest 82 proc. sieci autostradowej, a pozostałe 18 proc. mają powstać do 2025 roku. – Jeśli chodzi o sieć dróg ekspresowych mamy je zrealizowane w 42-procentach i to głównie na nich koncentrujemy teraz cały wysiłek finansowy – podkreślił wiceminister. W przypadku dróg ekspresowych, ich zakończenie ma nastąpić do 2030 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Budowa drogi A1 nabiera rozpędu. Gierkówka stanie się trzypasmową autostradą!

Program przewiduje również budowę 43 obwodnic o łącznej długości 447,5 km i wartości 11,3 mld zł. Do końca 2019 r., oddano do użytku 15 obwodnic, a 64 powstało w ramach wcześniejszych działań.

Mogą Ci się również spodobać

Silniki spalinowe: Już nie takie straszne, jak mogłoby się wydawać

Na naszych oczach diametralnie zmienia się podejście do napędu pojazdów - miejsce silników spalinowych ...

50 lat Dacii: Jak Feniks z popiołów

Do 2022 r. rumuńska Dacia chce sprzedawać na świecie 2 mln samochodów rocznie - ...

BMW jednak nie zrezygnuje z produkcji elektrycznego i3

Szef BMW dementuje informacje o zakończeniu produkcji elektrycznego i3. To jednak nie oznacza, że ...

PSA Group: To co,że kryzys? My mamy zysk

To mogło być najtrudniejsze półrocze w światowej motoryzacji. Francusko-niemiecka Grupa PSA jednak odnotowała zysk. ...

Wyraźne odbicie w sprzedaży aut we wrześniu

W Polsce po 20 dniach września zarejestrowano prawie 21 tys. samochodów osobowych oraz nieco ...

6 milionów Suzuki Swift

Jeszcze dwa lata temu Suzuki poinformowało o wyprodukowaniu 5 milionów Suzuki Swift. Teraz ogłosiło, ...