Lotus ma SUV-a i to elektrycznego

Od dziesięcioleci nazwa Lotus jest w świecie motoryzacji synonimem małych i bardzo lekkich samochodów sportowych. Teraz angielski producent otwiera zupełnie nowy rozdział w historii.

Publikacja: 31.03.2022 12:21

Lotus ma SUV-a i to elektrycznego

Foto: mat. prasowe

Chińska grupa Geely ma wielkie plany związane ze spółką zależną Lotus, którą przejęła w 2017 roku. Dwa sportowe samochody Evija i Emira już zapowiadają reorientację tradycyjnej brytyjskiej marki. Teraz dołączył do niego zupełnie nowy model o nazwie Eletre. To pięciometrowy SUV z napędem elektrycznym. To pierwszy pięciodrzwiowy model Lotusu i oczywiści pierwszy SUV, który brytyjska firma będzie produkować seryjnie.

Model Eletre został wyposażony w dwusilnikowy napęd na wszystkie koła o mocy 600 KM. Ma to pozwolić na sprint od 0 do 100 km/h w czasie poniżej 3 sekund. Prędkość maksymalna ma wynosić 260 km/h. Stąd Lotus nazywa Eletre hiper-SUV-em. Aby zapewnić zasięg 600 km zabudowano akumulator o pojemności 100 kWh. Dzięki technologii szybkiego ładowania, na stacji ładowania o mocy 350 kW powinno być możliwe załadowanie zasięgu 400 km w ciągu 20 minut.

mat. prasowe

Aluminiowe nadwozie uzupełniają różne elementy wykonane z włókna węglowego. Układ jezdny z pięciowahaczowym zawieszeniem tylnym posiada elektronicznie sterowane amortyzatory i zawieszenie pneumatyczne. Za dodatkową opłatą można zamówić 23-calowe koła, ceramiczne hamulce i tylne skrętne koła. Opcjonalnie dostępne są również cyfrowe lusterka zewnętrzne.

Czytaj więcej

Maserati Grecale: Nadzieja na jeszcze lepszą przyszłość

We wnętrzu mamy mini-wyświetlacz za kierownicą, wyświetlacz head-up oraz 15,1-calowy ekran dotykowy na konsoli środkowej. Z tyłu można zamontować klasyczną kanapę dla maksymalnie trzech osób lub dwa indywidualne fotele o sportowym kształcie. W wersji czteromiejscowej, e-SUV oferuje szeroką konsolę środkową z tyłu, ze schowkiem, uchwytami na kubki i 9-calowym ekranem dotykowym.

Lotus nie podał jeszcze ceny. Nowy model produkowany będzie w Wuhan w Chinach. Taśmy montażowe mają ruszyć pod koniec roku, a pierwsze egzemplarze trafią do klientów w Europie na początku 2023 roku.

mat. prasowe

mat. prasowe

mat. prasowe

Czytaj więcej

Nowa Honda Civic wyłącznie z napędem hybrydowym
Premiery
Nowa twarz Opla Corsy
Premiery
Nowe BMW serii 5. Samchód, który przepowiada przyszłość motoryzacji
Premiery
Aston Martin DB12: Stary nowy znajomy
Premiery
Bentley Speed ​​​​Edition 12: Pożegnanie z dwunastoma cylindrami
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Premiery
Porsche 718 Spyder RS: Niesamowita mieszanka - silnik z 911 GT3 i otwarty dach
Premiery
Mercedes zaprezentował nową generację klasy E. Technologiczny majstersztyk