Suzuki: Roczny zysk lepszy od przewidywań

Japoński lider w segmencie samochodów małolitrażowych i producent jednośladów wypracował w ostatnim roku finansowym (do 31 marca) najniższy zysk operacyjny od 4 lat, ale był on lepszy od spodziewanego.

Publikacja: 26.05.2020 23:25

Suzuki: Roczny zysk lepszy od przewidywań

Foto: moto.rp.pl

We wrześniu Suzuki Motor odnotowało najniższy roczny zysk operacyjny od czterech lat (-33,7 proc. do 215,1 mld jenów – 1,99 mld dolarów). Jak u wszystkich producentów również wynik Suzuki spowodowany jest pandemią koronawirusa, który uderzył w zmniejszenie popytu. Mimo to japońska marka wyszła z kryzysu obronną ręką. Zysk operacyjny był większy niż zakładali analitycy firmy Refinitiv, która jest globalnym dostawcą danych i infrastruktury rynku finansowego. Suzuki pozwoliło sobie nawet na podniesienie dywidendy (z 37 jenów na 48 jenów -1,81 zł), co spowodowało wzrost akcji marki o 9 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Nowy napęd hybrydowy w Suzuki Vitara

""

Suzuki Swift.

moto.rp.pl

W minionym roku Suzuki sprzedało 2,85 mln samochodów na całym świecie, 14 proc. mniej niż przed rokiem. Największym rynkiem są Indie, Suzuki jest czwartym producentem samochodów w Japonii, a marka w tym roku obchodzi swoje 100 lecie. Suzuki odmówiło podania prognozy zysków na bieżący rok powołując się na niepewność długoterminowego wpływu koronawirusa na działalność i sprzedaż.

""

Suzuki Ignis.

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wartość rezydualna SUV-ów. Suzuki i Toyota zostawili konkurencję w tyle

Suzuki obiecało przedstawić prognozę, kiedy tylko będzie możliwe racjonalne wyliczenie wpływu koronawirusa. W tym tygodniu Suzuki wznowiła w znacznym stopniu produkcję samochodów i motocykli w Japonii.

CZYTAJ TAKŻE

Od kuchni
Volvo zmierza ku giełdzie. Celuje w wycenę 20 mld dolarów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Od kuchni
Czekasz na auto w leasingu? Możesz wziąć zastępcze
Od kuchni
Ceny samochodów kompaktowych wzrosły o 63 proc.
Od kuchni
Wielki powrót Astona Martina
Od kuchni
Dealer będzie musiał odebrać wadliwe auto od klienta