Inwestycja w polskiej fabryce wyniosła 278 mln złotych, a łącznie z uruchomieniem produkcji nowych silników, co rozpocznie się wkrótce – 650 mln zł. To znaczy, że japoński koncern zainwestował już w Polsce ok 4,5 mld złotych. Najnowsze inwestycje stwarzają 600 dodatkowych miejsc pracy. TMMP będzie wówczas zatrudniać 2,5 tys. osób. Wiadomo już, że Toyota planuje kolejne inwestycje po roku 2020. W najbliższym czasie np. w fabryce w Wałbrzychu mają zostać zainstalowane kabiny do testowania silników elektrycznych.
fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych
Na razie w połączonych fabrykach TMMP W Jelczu Jaśkowicach i Wałbrzychu trwa właśnie rekrutacja na nowe stanowiska. Średnia płaca, jak jest oferowana nowym pracownikom, to 4 tys. złotych brutto. Tyle też dzisiaj wynosi średnie wynagrodzenie dla pracujących na taśmie w TMMP.
CZYTAJ TAKŻE: Polska zagłębiem produkcji nowoczesnych silników
– To dla nas wielkie wyróżnienie i wyraz zaufania , że do Toyota Motor Manufacturing Poland trafiła technologia produkcji przekładni hybrydowych. Jesteśmy pierwszą fabryką poza Azją, która będzie wytwarzała takie komponenty. To pokazuje potencjał naszych pracowników oraz konkurencyjność całej organizacji – cieszył się prezes TMMP, Eiji Takeichi. – Polacy dwa lata temu szukali niedaleko naszego zakładu „złotego pociągu”. Z całą odpowiedzialnością mogę dziś powiedzieć, że ten pociąg właśnie dojechał do naszej fabryki w Wałbrzychu — żartował. Przekładnie z Wałbrzycha będą montowane w najnowszych modelach Corolli Hybrid i C-HR Hybrid.