Kraje z najwyższym odsetkiem sprzedaży aut elektrycznych. Polska na 25 miejscu

Do 2035 r. Niderlandy i Norwegia będą miały największy udział w sprzedaży pojazdów elektrycznych w Europie, przewiduje się, że 99,9 proc. nowo zarejestrowanych samochodów to będą elektryki. W Polsce ma to być... 6,72 proc.

Publikacja: 17.03.2022 06:34

Kraje z najwyższym odsetkiem sprzedaży aut elektrycznych. Polska na 25 miejscu

Foto: mat. prasowe

Dzięki niedawnemu raportowi IPCC, ostrzegającemu przed „nieodwracalnymi” skutkami globalnego ocieplenia, atrakcyjność samochodu elektrycznego nigdy nie była większa. Eksperci z Confused.com przeanalizowali historyczne trendy dotyczące pojazdów elektrycznych oraz dane Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) i Eurostatu i przedstawili przewidywania, które kraje europejskie będą miały najwyższy odsetek sprzedaży pojazdów elektrycznych do 2035 roku.

Z najwyższym odsetkiem sprzedaży nowych pojazdów elektrycznych w 2020 r. (54,37 proc.), Norwegia prawdopodobnie również będzie miała najwyższy odsetek nowo zarejestrowanych pojazdów elektrycznych do 2035 r. Confused.com przewiduje, że 99,9 proc. z nich będzie elektrycznych. Na szczycie dołączyły Niderlandy, które również mają mieć 99,9 proc., a startują z 22,91 proc. w 2020 r. I to dwa jedyne kraje, które w roku 2020 miały dwucyfrowy wynik. Na podium w 2035 roku ma się znaleźć jeszcze Szwecja, w której w 2020 r. zarejestrowane pojazdy elektryczne miały 9,69 proc. udziału w ogólnej liczbie aut.

Czytaj więcej

Ford przedstawił strategię na kolejne lata. Do 2024 roku siedem nowych elektryków

Dania zajmuje czwarte miejsce, z 54,51 proc. nowych pojazdów elektrycznych do 2035 r. – wzrost o 658 proc. w stosunku do liczby pojazdów elektrycznych w 2020 r. (7,19 proc.). Z 51,86 proc. nowych pojazdów, które według szacunków do 2035 r. będą elektryczne, Portugalia zajmuje piąte miejsce. To oszałamiający 857-proc. wzrost liczby EV w 2020 roku (5,42 proc.). Na szóstym miejscu plasują się Niemcy, gdzie przewiduje się, że do 2035 r. 51,68 proc. nowych zarejestrowanych pojazdów będzie miało napęd elektryczny. W Polsce udział elektrycznych aut w rejestracjach ogółem wynosił w 2020 r. zaledwie 0,79 proc. Odnotujemy duży wzrost, ale zarejestrowane EV będą stanowiły zaledwie 6,72 proc. ogółu pojazdów, co da nam 25 miejsce w Europie.

- Ponieważ pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne na całym świecie, ważne jest, aby zrozumieć, jakiego rodzaju ubezpieczenia potrzebujesz. Możesz być w stanie zabezpieczyć swój samochód elektryczny standardową polisą ubezpieczeniową na samochód, ale nie zawsze jest to najlepsze posunięcie. Dedykowane polisy na samochody elektryczne często oferują szereg korzyści, takich jak ochrona kabla do ładowania, bezpłatne holowanie do najbliższego punktu ładowania, jeśli bateria się wyczerpie, oraz ochrona akumulatora przed przypadkowym uszkodzeniem, pożarem i kradzieżą - podkreśla Alex Kindred, ekspert ds. ubezpieczeń samochodowych w Confused.com. - Ponieważ akumulator jest kosztownym elementem samochodu, prawdopodobnie otrzymasz szansę jego leasingu zamiast kupowania go wprost, aby tańsza była zamiana samochodu na paliwo na samochód elektryczny - dodaje.

Czytaj więcej

Fiat chce produkować od 2027 roku wyłącznie modele z napędem elektrycznym
Na prąd
Akumulator z gwarancją przebiegu 1,5 mln km. Przełom w świecie elektromobilności
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Na prąd
Volvo doczeka się vana. Skonstruuje go wspólnie z Renault
Na prąd
AFIR - to może być jedno z większych motoryzacyjnych wyzwań dla Polski
Na prąd
Chiny dotują 99 proc. swoich spółek giełdowych. Marki motoryzacyjne na czele
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Na prąd
Xiaomi SU7 stał się hitem, ale na każdym egzemplarzu firma traci ok. 40 tys. zł