- Jeśli w 2001 r. wynosił on zaledwie 0,4 proc. ogółu takich zdarzeń, a w ostatnich 5 latach utrzymuje się na poziomie ok. 1,5 proc. W przypadku ofiar wypadków odsetek wzrósł z ok. 1 proc. na początku wieku do nawet 2,5 proc. w ostatnich latach, a w kategorii rannych z 0,5 proc. do 1,7 proc. – informuje firma ubezpieczeniowa Compensa. W ubiegłym roku liczba autostradowych wypadków (291) spadła do poziomu z 2013 r. przez ograniczenia w poruszaniu się spowodowane pandemią. Ale osiem lat temu łączna długość autostrad była o ok. 300 km mniejsza. Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w ciągu ostatnich 20 lat na autostradach w Polsce doszło do ponad 6 tys. wypadków. Zginęło w nich niemal tysiąc osób, a ponad 9 razy więcej zostało rannych.

- Statystyki pokazują, że co roku do wypadków dochodzi z tych samych przyczyn – stwierdza Karolina Tworzydło, dyrektor Departamentu Strategii Marketingowej i Komunikacji w Compensie. To niedostosowanie prędkości do warunków na drodze (35 proc. wypadków), brak bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu (20 proc.), zmęczenie kierowców (12 proc.) i nieprawidłowa zmiana pasów ruchu (8 proc.). Można jednak podejmować działania dla zmniejszenia ryzyka. Spółka Autostrada Wielkopolska SA (AWSA) realizuje program „Kurs jazdy na autostradzie”, w którym uczestniczy obecnie 35 ośrodków szkolenia kierowców działających w miastach sąsiadujących z koncesyjną autostradą A2 w województwach wielkopolskim i lubuskim.

Foto: fot. AdobeStock

To pierwszy program w Polsce, który już na etapie zdobywania prawa jazdy podnosi umiejętności kierowców w poruszaniu się po autostradach i trasach szybkiego ruchu. Zdaniem instruktorów nauki jazdy i właścicieli ośrodków szkoleniowych, jest skutecznym wypełnieniem luki na rynku szkoleń. Wielu kierowców jedzie autostradą zaraz po uzyskaniu prawa jazdy, nie mając przećwiczonych manewrów charakterystycznych dla tego typu dróg. - Szkolenie w warunkach podwyższonych prędkości jest niezbędne dla przygotowania kursanta do bezpiecznej jazdy w ruchu drogowym. Praktykujemy manewry wyprzedzania, zmiany pasa ruchu, a także włączania się do ruchu. Kursant trenuje utrzymywanie bezpiecznych odległości od poprzedzających pojazdów, stopniowe zwalnianie przed zjazdami oraz bezpieczne i wyraźnie informowanie innych użytkowników drogi o planowanych manewrach – wylicza Damian Badura, właściciel i instruktor Wyższej Szkoły Jazdy DB.

Z uwagi na duże zainteresowanie zarówno szkół nauki jazdy jak i kursantów AWSA przedłużyła czas na rejestrację ośrodków szkolenia kierowców. Kolejne mogą wciąż przystąpić do projektu za pośrednictwem platformy kursjazdynaautostradzie.pl. - Im więcej młodych kierowców będzie miało okazję przećwiczyć w praktyce jazdę po autostradzie pod okiem profesjonalnego instruktora, tym jazda po autostradach i trasach szybkiego ruchu będzie bezpieczniejsza - mówi Anna Ciamciak, rzecznik AWSA. Pierwsza edycja Kursu jazdy na autostradzie potrwa do listopada 2021 r. Termin rozpoczęcia jazd zależy od programu nauki realizowanego przez ośrodki szkoleniowe. Partnerskie ośrodki uczestniczące w programie mają m.in. zapewniony bezpłatny wjazd na koncesyjny odcinek autostrady.