Spółka British Automotive Holding (BAH), która do posiadała sieć salonów marek Jaguar i Land Rover, próbuje sprzedać swoje salony dealerskie. Wszystko po to, aby spłacić wierzycieli. Problem polega na tym, że jak na razie brak propozycji, a firma planowała rozpoczęcie kolejnej działalności od stycznia 2021 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, z końcem listopada br. spółka British Automotive Polska (BAP), która była częścią grupy British Automotive Holding (BAH), notowanej na warszawskim parkiecie, przestała pełnić rolę importera samochodów marek Jaguar Land Rover (JLR). Po zerwaniu umowy przez centralę, biznes został przekazany spółce joint venture, stworzonej przez JLR i grupę Inchcape. Okazało się jednak, że dla spółki Mariusza Książka to nie koniec kłopotów. Dotychczasowy partner wzywał BAH do natychmiastowego uregulowania opłaty na rzecz brytyjsko-hinduskiego koncernu. Zgodnie z doniesieniami chodzi o 19,6 mln euro, z tytułu dostaw części oszacowanych na prawie 3,2 mln funtów brytyjskich.

CZYTAJ TAKŻE: Jaguar Land Rover będzie musiał zapłacić 118 mln USD grzywny

Przedstawiciele spółki Andrzej Nizio oraz Marcin Dąbrowski – wiceprezes BAH, nie kryją zaskoczenia, a zarazem niezadowolenia z działań dotychczasowego partnera. Zapowiedzieli dalsze negocjacje oraz działania, które mają umożliwić spełnienie zobowiązań finansowych wobec dotychczasowego JLR – podaje IBRM Samar. Wśród działań mających umożliwić spłacenie zobowiązania wymienia się m.in. sprzedaż punktów dealerskich w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Gdańsku. Według Nizio są one warte w granicach 160-200 mln zł. Przedstawiciele spółki podkreślili, że jak na razie nie wycofują się całkowicie z branży motoryzacyjnej. Planują od przyszłego roku otworzyć wielomarkowy salon używanych samochodów premium. Za ten biznes odpowiedzialna ma być spółka British Motor Club, a działalność ma być prowadzona w salonie zlokalizowanym przy ul. Wawelskiej w Warszawie. Marcin Dąbrowski zapytany przez IBRM Samar, stwierdził jednak, że jak pojawi się dobra oferta to ten biznes też zostanie sprzedany. BAH jak na razie pozostaje na giełdzie.

Były importer pojazdów JLR zwrócił również uwagę, że przejęcie działalności importerskiej przez JLR-Inchcape nie odbyło się bez problemów. Okazuje się, że BAP nie może już sprowadzać aut, a nowa spółka jeszcze tego nie robi. Przez to w salonach brakuje pojazdów, a oczekiwanie na te produkowane jest coraz dłuższy. Ponadto dealerzy BAP mają problemy z pozyskaniem refundacji od producenta za naprawy gwarancyjne, nierozpoczęte jeszcze przed zmianą spółki importerskiej i nadal nie skończonych. Dodatkowo BAP skarży się na wyśrubowane narzuty sprzedażowe, które były ciężkie do spełnienia. Podkreśla również, że dla nowego importera zostały one ustalone na o wiele niższym poziomie.

CZYTAJ TAKŻE: Kłopoty Jaguara i Land Rovera. Będzie mniej modeli w ofercie

Zgodnie z danymi IBRM Samar, Jaguar po jedenastu miesiącach roku, zanotował największy spadek sprzedaży. Zarejestrowanych zostało 641 pojazdów, co jest o 45,68 proc. gorszym rezultatem niż rok wcześniej. Z kolei w przypadku Land Rovera liczba rejestracji wyniosła 1228 sztuk, co daje o 34,37 proc. gorszy rezultat niż w tym samym okresie przed rokiem.

CZYTAJ TAKŻE:

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porsche zwiększyło w grudniu sprzedaż aż o 300 proc. w porównaniu z listopadem

Sprzedaż nowych samochodów w 2018 r.: Jest rekord, ale i zaskoczenie

Rejestracje nowych samochodów osobowych i dostawczych w 2018 r. sięgnęły 600,8 tys. sztuk. Jak ...

Fatalny początek roku dla elektrycznych aut

Elektryczne samochody nie tanieją, jak oczekiwano, wprowadzenie dopłat się opóźnia, a prąd w ładowarkach ...

Lexus LC Convertible w finale Women’s World Car of the Year

Lexus LC 500 Convertible otrzymał tytuł Najlepszego Luksusowego Samochodu Roku 2021 w konkursie Women’s ...

Wynajem auta. Kiedy warto wypożyczyć samochód

Na co dzień lubimy poruszać się własnym autem. Wygodny, sprawdzony samochód traktujemy jako gwarancję ...

Milion włoskich elektryków

Włoski rząd przygotowuje plan wprowadzenia miliona samochodów elektrycznych na krajowe drogi do 2022 r. ...

Skoda Sunroq: Uczniowie zbudowali Skodę, jakiej jeszcze nie było

20 praktykantów szkoły zawodowej prowadzonej w Mlada Boleslav przez Skodę zbudowało na bazie modelu ...