fot. Krisztian Bocsi/Bloomberg

Wrzesień przyniósł poprawę nastrojów w niemieckim przemyśle motoryzacyjnym. Jak poinformował w środę renomowany monachijski instytut ekonomiczny ifo Institute, niemieccy producenci samochodów i ich dostawcy ocenili swoją obecną sytuację biznesową lepiej niż w sierpniu.

Wrześniowy wskaźnik wzrósł do minus 19,0 punktów z minus 35,9 punktu w sierpniu. Zarazem pokazuje on, że ogólna sytuacja nadal jest zła. Co prawda daleko już do najgorszych wyników, gdy w kwietniu wskaźnik badania biznesowego osiągnął najniższy poziom – 87,0 punktów. – Sytuacja była katastrofalna, a potem fatalna. Teraz jest po prostu źle. Na tym polega poprawa – stwierdza Stefan Sauer, ekspert ifo Institute.

CZYTAJ TAKŻE: Niemcy: Cały rynek moto w dół. Dwie branże ze wzrostem sprzedaży

Z najnowszego badania wynika, że oczekiwania biznesowe na najbliższe miesiące spadły do ​​28,8 punktu z 36,1 punktu w sierpniu i wysokiego poziomu 41,6 punktu w lipcu. Ponadto firmy nadal spodziewają się redukcji zatrudnienia. Nadzieję na przyszłą poprawę widać natomiast w oczekiwaniach eksportowych niemieckich producentów. Plany produkcyjne zakładają wzrosty, poprawiły się dane dotyczące zamówień.

To szansa dla polskich poddostawców niemieckich fabryk: dla eksportu polskiej branży motoryzacyjnej Niemcy są najważniejszym rynkiem zbytu. W 2019 r. cały polski motoryzacyjny eksport wart był 27,9 mld euro. W połowie roku szacowano, że z powodu koronawirusa może się on się zmniejszyć nawet o jedną trzecią. Jednak po uruchomieniu europejskich fabryk samochodów napływ zamówień na polskie część i komponenty zaczął znowu rosnąć. Poprawa w przemyśle samochodowym w Niemczech może ten korzystny trend umocnić.

CZYTAJ TAKŻE: Na których ubezpieczycieli Polacy skarżyli się najczęściej?

Stowarzyszenie europejskich producentów pojazdów ACEA spodziewa się w 2020 r. spadku rejestracji nowych samochodów osobowych o 25 proc. w porównaniu z 2019 r. Oznacza to, że sprzedaż aut w krajach UE skurczyłaby się do ok. 9,6 mln z 12,8 mln rok wcześniej.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Porsche Taycan: Pierwsze zdjęcia wnętrza

Tak wygląda wnętrze nowego, elektrycznego Porsche. Taycan może mieć na desce rozdzielczej nawet cztery ...

Cadillac CT5: Porządki w luksusowej marce General Motors

Cadillac modyfikuje swoją linię modeli. Wycofuje modele ATS i CTS, a w ich miejsce ...

Ford Mustang Shelby GT500: Najmocniejszy Mustang wszechczasów

Nowym, topowym modelem w stajni Mustangów jest Shelby GT500. Napędzany silnikiem V8, doładowany kompresorem, ...

CES Las Vegas: Targi prawie motoryzacyjne

Największe światowe targi technologii użytkowej (CES) w Las Vegas jeszcze kilka lat temu pokazywały ...

Kupujemy więcej aut niż rok wcześniej

IBRM Samar podał dane rejestracyjne po 20 dniach listopada. W tym okresie rynek urósł ...

Będzie 30 proc. dopłaty do auta na prąd. Rozporządzenie już podpisane

Rozporządzenie o dopłatach dla osób fizycznych kupujących samochody elektryczne zostało dziś podpisane przez ministra ...