Lista sześciu finalistów na europejski samochód roku

Jurorzy konkursu Autobest wybrali sześć samochodów, które będą rywalizować o tytuł Best Buy Car o Europe 2023.

Publikacja: 18.11.2022 09:36

Lista sześciu finalistów na europejski samochód roku

Foto: mat. prasowe

W gronie wyróżnionych modeli znalazły się Dacia Jogger, Honda Civic, Opel Astra, Peugeot 308, Renault Austral i Toyota Aygo X. Jury składające się z 31 członków z 31 krajów dokona ostatecznej oceny i odda głosy w nadchodzących tygodniach, a zwycięzca 22. edycji AutoBest zostanie wybrany w połowie grudnia. Finałowe testy odbędą się w miejscowości Teesdorf w Austrii na prowadzonym przez Austriacki Automobilklub (OEAMTC) obiekcie. Jury po raz kolejny wyróżniło firmy i ludzi z branży motoryzacyjnej za wybitne osiągnięcia.

Czytaj więcej

Pożegnanie Dodge Challengera i Chargera. Koniec z silnikami V8

Dacia otrzymała tytuł CompanyBest 2023. Jest jedną z nielicznych marek, które odnotowują znaczący wzrost sprzedaży na rynkach europejskich w tym wymagającym czasie. Zarówno Duster, jak i Sandero znajdują się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się modeli na europejskim rynku.

Dacia Duster

Dacia Duster

mat. prasowe

Artur Martins z Kii otrzymał tytuł ManBest 2023. Człowiek stojący za transformacją marki Kia ma wieloletnie doświadczenie w branży motoryzacyjnej. Karierę rozpoczął w rodzinnym kraju, Portugalii, w firmie Fiat. Obecnie odgrywa kluczową rolę w globalnej strategii rozwoju marki Kia, która obejmuje proces elektryfikacji. Jean-Pierre Ploué trafił do prestiżowego grona projektantów, którzy otrzymali tytuł DesignBest 2023 Hall of Fame. Całą karierę poświęcił branży motoryzacyjnej i pracował dla Renaulta, Volkswagena, Forda, Citroëna, Peugeota i DS-a. Ploué dołączył do grupy PSA w 2000 r. i zajmował stanowisko dyrektora projektowego Citroën. W 2008 roku został szefem designu w PSA. Był inicjatorem linii produktów DS, torując drogę do wprowadzenia nowej marki premium na rynek. W ramach konstelacji marek w Stellantis, Jean Pierre pełni obecnie funkcję głównego projektanta i jest odpowiedzialny za takie marki jak Abarth, Alfa Romeo, Citroën, DS Automobiles, Fiat Europe, Lancia, Opel, Peugeot i Vauxhall.

Artur Martins

Artur Martins

mat. prasowe

Nagrodę SmartBest 2023 otrzymał system informacyjno-rozrywkowy Renault z wbudowanymi usługami Google. Francuski producent wykorzystał platformę Android Automotive OS i znakomicie połączył ją ze swoją wiedzą w zakresie oprogramowania. Wyróżnienie SafetyBest 2023 przyznano systemowi skanującemu Lidar firmy Valeo. Lidar jest niezbędny do jazdy autonomicznej na poziomie 3 i wyższym. Skaner Lidar może śledzić to, czego ludzkie oczy (lub kamery) nie są w stanie zobaczyć poprawiając bezpieczeństwo na drogach. Nagroda SportBest 2023 trafia do Jutty Kleinschmidt. Była czołową zawodniczką w prestiżowym Rajdzie Dakar i została pierwszą kobietą, która odniosła zwycięstwo w klasyfikacji generalnej w 2001 roku, prowadząc Mitsubishi Pajero. Jutta, która urodziła się w Kolonii i wychowała w Berchtesgaden, również zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej w 2002 r. oraz trzecie miejsce w 1999 i 2005 r. Do tego roku pozostaje aktywna w serii Extreme E jako kierowca fabryczny Abt Cupra.

Jutta_Kleinschmidt

Jutta_Kleinschmidt

mat. prasowe

Członkowie jury AutoBest reprezentują 31 krajów europejskich (Rosja pozostaje zawieszona), co czyni je największym niezależnym jury motoryzacyjnym w Europie i na świecie pod względem liczby reprezentowanych krajów. Jury AutoBest bacznie przygląda się wysiłkom branży motoryzacyjnej, bada nowe technologie i nagradza wybitne osiągnięcia.

Czytaj więcej

Brak pracowników to duży problem branży moto
Tu i Teraz
Blokada mostów w Warszawie. Policja obserwuje przeprawy przez Wisłę
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę