W Polsce powstaje coraz więcej odcinkowych pomiarów prędkości. Do istniejących dołączą kolejne – tak przynajmniej wynika z ogłoszonego przetargu przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD. Zgodnie z nim planowane jest postawienie tego systemu w 39 nowych lokalizacjach, w 13 województwach. Docelowo urządzenia do pomiaru średniej prędkości jazdy pojazdów mają zostać postawione na wszystkich kategoriach dróg. W tym nie zabraknie również autostrad. Miejsca montażu zostały wskazane przez ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego, którzy przeanalizowali wszystkie drogi publiczne, uwzględniając przy tym liczbę osób rannych i zabitych oraz miejsca szczególnie niebezpieczne. Na tej podstawie wytypowano lokalizacje pierwszej potrzeby, gdzie takie urządzenia powinny zostać zainstalowane.
Czytaj więcej
Ekspresowa droga S8, stanowiąca obwodnicę Warszawy, została wyposażona w odcinkowy pomiar prędkości. Kontrola na dwóch odcinkach już działa. Kierowców przekraczających prędkość wjeżdżających od strony Poznania i Białegostoku, wyłapuje łącznie 30 kamer.
Pięć lokalizacji zostało wybranych na terenie województwa łódzkiego i podkarpackiego. Cztery pojawią się w województwie lubuskim, mazowieckim i śląskim, trzy w województwach kujawsko-pomorskim i dolnośląskim, dwie na Lubelszczyźnie, w Wielkopolsce, w województwie zachodniopomorskim, pomorskim i małopolskim oraz jedna stanie na terenie województwa opolskiego. Pomiary mają też odbywać się na wytypowanych odcinkach autostrad:
- Autostrada A1: w województwie łódzkim – miejscowości Pomorzany/Bociany, woj. kujawsko-pomorskie – A1 Węzeł Nowy Ciechocinek – MOP Kałęczynek oraz woj. pomorskie – A1 Peplin-Swarożyn.
- Autostrada A2: woj. wielkopolskie – A2 Konin, MOP Leonia/Kuny do PPO Żdżary.
- Autostrad A4: woj. małopolskie – A4 Węzeł Balice - Węzeł Rudno i woj. dolnośląskie – A4 Kostomłoty - Kąty Wrocławskie.
Czytaj więcej
Prawie 16,5 tys. samochodów przejeżdża średnio w ciągu doby po drogach krajowych na terenie województwa mazowieckiego – poinformował warszawski oddział GDDKiA. W ciągu ostatnich pięciu lat natężenie ruchu w regionie zwiększyło się o 25 proc.