FSO Syrena pracuje na autem dostawczym z napędem wodorowym

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma przeznaczyć 52 mln zł na opracowanie polskiego elektrycznego samochodu dostawczego. Jedną z propozycji jest opcja przedstawiona przez FSO Syrena, która pracuje nad modelem EVAN wyposażonym w ogniwa paliwowe zasilane wodorem.

Publikacja: 18.02.2021 09:37

FSO Syrena pracuje na autem dostawczym z napędem wodorowym

Foto: FSO Syrena w Kutnie S.A./Facebook

Według informacji podanych przez Auto Motor i Sport, z dziesięciu zgłoszonych podmiotów, tylko cztery przeszły selekcję w ramach pierwszego etapu przedsięwzięcia „e-Van – uniwersalny pojazd dostawczy o napędzie elektrycznym kat. N1”. Konkurs został zorganizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR), które przeznaczyło na ten cel 52 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Mimo wzrostów Polska nadal daleko w rankingu gęstości robotyzacji

""

Projekt Innovation AG / gov.pl

moto.rp.pl

Wśród czterech propozycji, zakwalifikowanych do kolejnego etapu, są dwie z pojazdami o napędzie bateryjnym (elektryczne – BEV) oraz dwie wyposażone w ogniwa paliwowe (FCEV) zasilane wodorem. Wśród nich jest też polski akcent – FSO Syrena z Kutna. Jest to firma, która reaktywowała Syrenę (Vosco S106 EV i jej najnowszą generację – Vosco EV2) oraz wykonała projekt elektrycznego Poloneza. Teraz wystartowała w konkursie z propozycją – samochodu dostawczego. Zgodnie z wymaganiami auto ma mieć dopuszczalną masą całkowitą 3,5 tony, ładowność 1000 kilogramów (1 tona) i układ napędowy elektryczny bądź wodorowy. Zgodnie z doniesieniami, auto ma być przeznaczone dla firm branżowych takich jak np.: kurierzy, poczta, dostawy ostatniego kilometra czy służby sprzątające.

""

FSO Syrena w Kutnie S.A./Facebook

moto.rp.pl

CZYTAJ TAKŻE: Trwają prace nad Polską Strategią Wodorową

NCBiR na tym etapie przekaże po 3 mln zł z budżetu programu. Firmy mają rok na opracowanie szczegółów i dokumentacji technicznej. Następnie wykonane zostaną dwa finałowe projekty (po jednym dla auta w pełni elektrycznego i wodorowego). Zwycięzca w kategorii BEV otrzyma ponad 20 mln zł, a o dwa miliony złotych więcej FCEV. Przewidywany czas realizacji prac określa się na rok 2023. Nie wiadomo jednak czy po jego zakończeniu polski dostawczy samochód elektryczny wyjedzie na drogi.

Tu i Teraz
Jutro blokada mostów w Warszawie. Aktywiści planują utrudnić życie kierowcom
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tu i Teraz
Uwaga na fałszywe SMS-y z mandatami. GITD komentuje "nie reagować, to oszustwo"
Tu i Teraz
Polskie firmy budujące drogi rozpychają się w Europie
Tu i Teraz
Zmarł Paolo Pininfarina. Jego firma zaprojektowała 1300 samochodów, w tym Izerę
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tu i Teraz
Niemcy mają problem z mostami i wiaduktami. Na remonty brakuje 10 mld euro