Nowy cel złodziei. Kradną pojazdy elektryczne dla akumulatorów

Złodzieje znaleźli nowe źródło dochodów – części pojazdów elektrycznych. 3-4 tysiące złotych za używany akumulator do elektrycznego skutera, 12-15 tysięcy za baterię do samochodu.

Publikacja: 17.09.2019 07:46

Nowy cel złodziei. Kradną pojazdy elektryczne dla akumulatorów

Foto: moto.rp.pl

Rynek pojazdów elektrycznych – samochodów, rowerów, hulajnóg, skuterów – dopiero się rodzi, a już na horyzoncie pojawia się nowy problem. Kradzież wszystkiego co ma napęd elektryczny. Po co? Bo niektóre części do tych pojazdów jak np. baterie są ekstremalnie drogie. Wraz z zwiększającą się popularnością elektromobilności rośnie popyt na używane części do elektryków.

""

W przyszłości samochody elektryczne staną się idealnym celem dla złodziei.

Foto: moto.rp.pl

W przypadku elektrycznych skuterów giną nie tylko całe pojazdy, ale i ich akumulatory. Każda z baterii kosztuje od 2,5 do 4 tysięcy złotych, a jej wyjęcie nie sprawia złodziejom żadnego problemu – wystarczy uniesienie siedziska i demontaż ogniwa – wyjaśnia Mirosław Marianowski, Security Manager w firmie Gannet Guard Systems. – Akumulatory z rowerów elektrycznych to również chodliwy towar. W przypadku samochodów popyt dotyczy w zasadzie wszystkich części.

""

Również elektryczne skutery stają się coraz bardziej popularne – na zdjęciu Honda PCX Electric.

Foto: moto.rp.pl

Tak wysokie kwoty kuszą przestępców. W zeszłym miesiącu jedna ze stołecznych wypożyczalni elektrycznych skuterów zadecydowała o wycofaniu usługi na terenie Targówka (dzielnica Warszawy). Powodem – jak poinformowano na facebookowym profilu firmy – były kradzieże pojazdów. Jak widać przyszłość mobilności się zmienia, ale reszta pozostaje bez zmian.

Tu i Teraz
Nowy rozdział Maserati w Polsce. Zmiana przedstawiciela marki
Tu i Teraz
Remont najgorszego odcinka autostrady w Polsce. Koniec z pofałdowaniami na A1
Tu i Teraz
Nowy plan Renault i Geely. Będą przerabiać elektryki na hybrydy
Tu i Teraz
Kolejny problem dla motoryzacji. UE chce zakazać używania włókna węglowego
Tu i Teraz
Mercedes po cichu zmienił swój logotyp. Gwiazda ma nowy kształt i blask